ادامه خروج سینماگران افغان از این کشور

شهربانو سادات، سینماگر افغان نیز پس از چند روز و با همکاری تهیه کننده دانمارکی خود، افغانستان را پس از تحولات اخیر ترک کرد.
به گزارش ایسنا به نقل از اسکرین، «شهربانو سادات» که برای ساخت فیلم «گرگ و گوسفند» برنده جایزه نخست بخش دو هفته کارگردانان جشنواره کن در سال ۲۰۱۶ و همچنین فیلم «یتیم خانه» محصول ۲۰۱۹ شناخته شده است، با کمک دولت فرانسه و به همراه ۹ نفر از اعضای خانواده اش، کشورش را ترک کرد.
«شهربانو سادات» متولد ایران از پدر و مادری افغان و مهاجر است که بخشی از دوران کودکی خود را نیز در روستایی دورافتاده در مرکز افغانستان سپری کرده است. او از جمله چندین هزار افغان است که ترجیح داده اند در مقطع کنونی کشورشان را ترک کنند.
صحرا کریمی دیگر کارگردان زن اهل افغانستان که با ساخت فیلم «حوا، مریم، عایشه» و رونمایی آن در جشنواره ونیز به شهرت رسید نیز، دیگر سینماگری است که در چند روز اخیر افغانستان را ترک کرده است.
ویدئویی که صحرا کریمی از خروج سراسیمه از کشورش افغانستان منتشر کرد با بازخوردهای زیادی در فضای مجازی رو به رو شد. کریمی که رئیس سازمان فیلم افغان نیز هست به همراه خانواده اش به کشور اوکراین سفر کرده است.

About Author