استخراج ۳۷۰۰ تن ماده معدنی از معادن چهارمحال و بختیاری

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری گفت: در ۶ ماهه نخست امسال ۳۷۰۰ تن ماده معدنی از ۱۱۶ معدن فعال استان استخراج شد.
به گزارش ساقی آذربایجان به نقل از روابط‌عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری مهرداد قاسمی از استخراج ۳۷۰۰ تن ماده معدنی از معادن استان در شش ماهه ابتدایی سال خبر داد و اظهار کرد: ۱۱۶ معدن فعال در استان وجود دارد و از این معادن هشت ماه معدنی خاک نسوز، سنگ تزیینی، سنگ لاشه، سنگ گچ، سیلیس و مواد اولیه سیمان استخراج می‌شود.
معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری با اشاره به وجود ۱۵۲ معدن در استان، تصریح کرد: از این تعداد ۱۱۶ معدن فعال و مابقی غیرفعال بوده که سلب صلاحیت شده است.
وی با اشاره به برنامه اکتشاف پهنه‌های معدنی در چهارمحال و بختیاری گفت: تاکنون شش پهنه معدنی در استان تعریف و چهار پروانه اکتشاف صادر شده است که در این مناطق احتمال قابلیت معادن مس، روس، طلا و سرب وجود دارد.
قاسمی با اشاره به مشکلات در حوزه اکتشاف از معادن، گفت: محدودیت‌های منابع طبیعی و حفاظت محیط زیست مهمترین تنگنا در این حوزه است، هم اکنون بابت استخراج معادن بهره مالکانه به خزانه دولت واریز می شود و بخشی از این حقوق دولتی جهت احیا منابع طبیعی و اجرای طرح‌های عام المنفعه در مناطق مجاور معادن به استان بازگشت می‌شود.

About Author