استقلال مس هیچ گاه اتفاق نخواهد افتاد!

به گزارش ساقی آذربایجان، نماینده دو دوره مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی طرح های اقتصادی اخیر نظیر مولد سازی و فروش اموال مازاد دولت در کنار مالیات بر عایدی سرمایه را از تصمیمات شرایط بحران می داند که در حالت عادی امکان طرح و اجرا ندارد. از سویی وی معتقد است که امکان استقلال مس سونگون علی رغم دستور اکید رئیس جمهور وجود ندارد. احمد علیرضا بیگی مهمان برنامه تخته سیاه در دفتر روزنامه ساقی آذربایجان بود و با وی در رابطه با موضوعات مختلف ملی و استانی به گفتگو نشستیم که قسمت سوم این گفتگو از نظرتان می گذرد:

ساقی آذربایجان: از مصوبات مهم سفر آقای رئیسی به استان بحث استقلال مس آذربایجان و بحث تشکیل شرکت مس آذربایجان بود. اظهار نظر برخی از نمایندگان استان و مسئولان اجرایی حکایت جالبی نیست و خبر از به بن بست رسیدن اجرایی شدن این مصوبه و یا حرکت لاک پشتی آن دارد. موانع استقلال مس آذربایجان از نگاه شما چیست و چرا این مصوبه بطورکامل اجرایی و نهایی نمی شود؟
بیگی: عدم توفیق در این رابطه به این دلیل است که اراده ای برای این کاروجود ندارد. از دولت اول آقای روحانی که نعمت زاده وزیر صمت بود پیگیر این قضیه هستیم و مشخص است که یک مقاومت جدی در رابطه با تحقق آن وجود دارد. تلاش و خواسته آذربایجان برای گرفتن یک هویت حقوقی برای مجموعه مس سونگون و اطلاع از آورده های مالی آن تقاضا وخواسته بزرگی نیست. با اینکه رئیس جمهور دستور این کار را صادر کرده و قبل از ایشان هم وزیر صمت چنین دستوری را داده است، اما متاسفانه باید بگویم که هیچ گاه چنین اتفاقی نخواهد افتاد و به تعبیری این کار را انجام نمی دهند، چون از امکان حساب کشی دادن به نمایندگان آذربایجان واهمه دارند! نتیجه کار هم این می شود که برای ساکت کردن مسئولان و نمایندگان استان وعدم مطالبه این خواسته به برادر و داماد این افراد پست هایی را می دهند تا مانع از مطالبه موضوع توسط آنان شوند و آن ها نیز به جهت یک پست گرفتن برای بستگان خود از این مطالبه مهم چشم پوشی می کنند و حقوق مردم این منطقه را فدای مصالح خانوادگی خویش می نمایند. لذا با این وضعیت امکان تحقق وعده تشکیل شرکت مس محال است از این رو که از حساب وکتابشان سردرنیاوریم. الان شما ببینید احداث راه خواجه – ورزقان را ده بار به حساب ما نوشته اند! برخوردی که با ما در این رابطه صورت می گیرد، برخوردی مزورانه است!

ساقی آذربایجان: مگر در این ارتباط شخص رئیس جمهور دستورمستقیم نداده اند؟
بیگی: بله دستور داده اند، ولی رئیس جمهور در خیلی از موارد هم دستور داده اند و کسی به آن عمل نکرده است و مهم عمل به دستور و اجرایی شدن آن است. شرکت ملی مس خواهان دو هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی برای انجام این دستور است که حتی اگر این مبلغ را اختصاص دهیم، باز این اتفاق نخواهد افتاد. لذا دستور رئیس جمهور در خیلی از موضوعات وجود دارد که نتیجه بخش نبوده است. مگر در رابطه با وعده ساخت ۴ میلیون مسکن که شعار اصلی انتخاباتی رئیس جمهور بود، براحتی نگفتند که شرمنده امکانپذیر نیست؟

ساقی آذربایجان: به امتیاز گیری برخی ها در استان در رابطه با عدم تشکیل شرکت مس آذربایجان اشاره کردید، این امتیازات وحق سکوت از سوی مسئولان اجرایی استان بوده و یا نمایندگان مجلس؟
بیگی: از سوی هردو! ونمایندگان به صورت برجسته! از عواملی که منجر به استیضاح وزیر صمت گردید، همین موضوع عدم تشکیل شرکت مس آذربایجان بود اما شما بروید ببینید کدامیک از نمایندگان استان در این موضوع همراهی کردند وکدامیک پشت سر وزیر ایستادند و از او حمایت کردند! متاسفم که بگویم وزیر از استیضاح عبور کرد و بعد از آن امتیازاتی که به نمایندگان استان داده بود را پس گرفت!

 

About Author