افت ۴۵ سانتی مهمترین منبع آب شرب استان یزد

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای یزد با اشاره به افت ۴۵ سانتی‌متری مهمترین منبع آب شرب استان بخصوص در منطقه چرخاب اشکذر، تاکید کرد: اگر منابع آبی را مدیریت نکنیم، آینده خوبی برای استان رقم نخواهد خورد.
به گزارش ساقی آذربایجان «محمدمهدی جوادیان زاده» در دومین نشست جلسه شورای حفاظت شهرستان اشکذر که در قالب رویداد آبی با حضور فرماندار اشکذر، نماینده مدیریت بحران و دیگر مسئولین ذیربط برگزار شد، با ابراز نگرانی از افت آب‌های زیرزمینی به ویژه دشت چرخاب و شهرستان اشکذر که بخش بزرگی از دشت یزد – اردکان را شامل می‌شود، بر مدیریت مصرف به عنوان یک ضرورت مهم برای آینده استان تاکید کرد.
وی با بیان این که شهرستان اشکذر نقطه بسیار حساسی برای استان یزد و مهمترین منبع آب شرب استان است، گفت: وضعیت سطح آب‌های زیرزمینی استان بخصوص منطقه چرخاب اشکذر مطلوب نیست و با افت ۴۵ سانتی متر در سال روبروست و اگر مدیریت نشود هرساله به این افت افزوده شده و فرونشست‌ها و فروچاله‌های زیادی را موجب خواهد شد.
جوادیان زاده ابراز امیدواری کرد در راستای برنامه‌های رویداد آبی و سازگاری با کم آبی استان که به طور جد با همکاری و هماهنگی مسئولان ذیربط در حال برگزاری و برنامه ریزی است، با نصب کنتورهای هوشمند و طرح تحویل حجمی آب در پایان سال ۱۴۰۵ افت آب های زیرزمینی و کسری مخزن را به صفر رسانده تا از نشست زمین و ایجاد بیشتر این فروچاله ها جلوگیری شود.
وی با اشاره به این که شهرستان اشکذر قطب گلخانه و صنعت استان است از مدیران ذیربط خواست تا در مورد چاه‌های غیرمجازی که ممکن است در رابطه با این دو موضوع حفر شود، پیگیری و اقدامات لازم و ضروری را انجام دهند.
«هادی هادی نسب» فرماندار اشکذر نیز در این جلسه با بیان این که برنامه رویداد آبی می‌تواند منشاء خیر و برکاتی برای استان باشد، گفت: همه مسئولان و مدیران شهرستان در راس کار خواهیم بود و برای مطلوب نگهداشتن منابع آب زیرزمینی و در دسترس بودن این منبع حیات برای آیندگان از هیچ تلاشی دریغ نخواهیم کرد.
وی با بیان این که ما مفتخریم که قطب گلخانه و صنعت استان و اولین شهرستان تامین‌کننده گوشت مرغ استان هستیم با ابراز نگرانی از وضعیت افت آبخوان‌های شهرستان اشکذر، گفت: افت آبخوان‌ها برای استمرار و آینده این واحدها مضر و این فروچاله‌ها و فرونشست‌هایی که در اثر برداشت بی رویه آب و در راس آنها حفر چاه‌های غیرمجاز در گلخانه‌ها و واحدهای صنعتی بوجود آمده بسیار وحشتناک و نگران کننده است. هادی نسب از همه مدیران ذیربط خواست تا با هماهنگی وعزم جدی از حفر چاههای غیرمجاز جلوگیری و در شناسایی و پر و مسلوب المنفعه کردن این چاهها تلاش مضاعف نمایند چرا که با شناسایی و جلوگیری از برداشت آب یک چاه غیرمجاز می توان آب مجاز بیشتری در اختیار شهروندان چه از لحاظ شرب و چه کشاورزی و صنعت قرار داد.
وی به مشکلات کشتارگاه دام ، مجتمع دامداری و صنایع غذایی اشاره کرد و همچنین با بیان اینکه مسیر خط اصلی راه آهن در اشکذر می باشد و فروکش کردن زمین می تواند بسیار حادثه ساز باشد خواستار برطرف کردن مشکلات این واحدها شد.
«محمدجواد دهقانی» کارشناس مدیریت بحران استان نیز در این نشست با تقدیر و تشکر از مجموعه آبی استان جهت گذراندن بحران کم آبی با هماهنگی ها و همکاری های لازم گفت: برای مدیریت مصرف و جلوگیری از برداشت های بی رویه ،هر واحد صنعتی، دامی یا گلخانه ای برای اخذ مجوز و استمرار آن باید الزاما با آب منطقه ای هماهنگ باشد و برای حفظ و حراست از منابع آب در مناطق پرخطر آمادگی لازم وجود داشته باشد که اگر بارندگی شدت گرفت منابع آبی دچار تهدید نشود.
وی با بیان اینکه فروکش کردن زمین، ریزش و سرطان پوسته زمین در آینده نه چندان دور تهدیدی برای شهرستان اشکذر است خواستار مطرح شدن این موضوع در مدیریت بحران استان در اسرع وقت شد.
به نقل از روابط عمومی آب منطقه‌ای یزد، طرح رویداد آبی از سال گذشته برای اولین بار در کشور و در استان با هدف حفاظت از منابع آبی استان آغاز و مسئولین ذیربط با حضور در شهرستان‌های مختلف استان به صورت دوره ای از نزدیک با مشکلات منابع آبی آن شهرستان آشنا شده و برای رفع آنها در سریعترین زمان ممکن اقدام می‌کنند.

About Author