افزایش ٧٠ درصدی صادرات استان مرکزی

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مرکزی گفت: صادرات استان تا پایان شهریور ماه سال جاری به حدود ٦٠٠ میلیون دلار رسید.

سعید فرخی امروز هشتم شهریورماه در جمع خبرنگاران با اشاره به عملکرد ۶ ماهه اخیر گمرکات استان مرکزی بیان کرد: در حوزه صادرات از ابتدای سال تا پایان شهریور ماه، تعداد ۱٧ هزار و ۴۲۵ اظهارنامه برای صادرات محصولاتی به وزن ۷۷۷ هزار تن صادر شده است.

وی افزود: ارزش صادرات انجام شده تا شهریور ماه در استان مرکزی حدود ۶۰۰ دلار است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد، ۳۵ درصد، وزن یک درصد و ارزش ۷۰ درصد افزایش داشته است.

فرخی با اشاره به تنوع محصولات صادراتی استان مرکزی گفت: اقلامی چون انواع هیدروکربورها، شمش، میلگرد آجدار، شیشه، بلورجات، پلی اتیلن سبک و سنگین، ایزوگام ،شمش آلومینیوم، مقاطع فولادی، مواد غذایی، کاشی، سرامیک و … از استان مرکزی به مقصد ۸۶ کشور دنیا از جمله ترکیه، عراق، افغانستان، امارات متحده، آذربایجان ، پاکستان، ازبکستان، بلغارستان و … صادر شده است.

وی بیان کرد: در یک ماهه شهریور میزان صادرات استان حدود ۱۲۶ میلیون دلار بوده که یک رکورد محسوب شده و برای نخستین بار میانگین صادرات ماهانه استان در سال جاری به حدود یک صد میلیون دلار  رسیده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مرکزی اظهار کرد: همچنین ارزش واردات صورت گرفته این مدت در استان نیز حدود ۲۳۱ میلیون دلار است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۶ درصد رشد یافته است.

فرخی با اشاره به ۴۲ کشور همچون چین، ترکیه، امارات، اکوادور ، چک، هند، آلمان و … به عنوان مبداء واردات صورت گرفته، گفت: عمده کالاهای وارد شده به استان شامل ماشین آلات و مواد اولیه خطوط تولید است.

وی در خاتمه اظهار کرد: در حال حاضر تراز تجاری استان مرکزی مثبت است و میزان مبادلات تجاری استان در سال جاری رشد مناسبی را نسبت به سال گذشته داشته و با تداوم این روند در سال جاری صادرات استان از مرز یک میلیارد دلار عبور خواهد کرد.

About Author