انتخابات به سبک نیکاراگوئه: بازداشت ۳ کاندیدای ریاست جمهوی

۳ کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در نیکاراگوئه بازداشت شدند. هر سه، مخالف رئیس جمهوری فعلی (دانیل اورتگا) هستند و در ۱۰ روز اخیر دستگیر و زندانی شدند.

به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری فرانسه، “فیلیکس مارادیاگا” کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در نیکاراگوئه روز سه شنبه (دیروز) بعد از حضور در دادستانی، به اتهاماتی از قبیل “انجام فعالیت هایی علیه حاکمیت کشور و تحریک به دخالت خارجی در امور داخلی کشور” بازداشت شد.

دانیل اورتگا که از سال ۲۰۰۷ تاکنون در قدرت است در انتخابات آینده ریاست جمهوری هم کاندیدا شده تا چهارمین دوره ریاست جمهوری متوالی را داشته باشد. او برای این اقدام، قانون را نیز تغییر داد تا بتواند پشت سرهم کاندیدا شود.

آمریکا به سرعت این بازداشت را محکوم کرد و گفت که این بازداشت تاسف برانگیز، دلیل دیگری است که نشان می دهد اورتگا، “دیکتاتور” است.

مسوول امور قاره آمریکا در وزارت خارجه امریکا ( جولی چانگ) در توییتی نوشت: “بازداشت تاسف برانگیز کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری فیلیکس مارادیاگا سومین رهبر مخالفان که در ۱۰ روز اخیر بازداشت می شود باید هر گونه شک احتمالی را درباره اینکه اورتگا دیکتاتور است بردارد.

وی افزود:” هیچ گزینه ای در برابر جامعه جهانی نیست مگر اینکه با او (اورتگا) به این شکل رفتار کرد”.

شرح عکس:  “فیلیکس مارادیاگا” سومین کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در نیکاراگوئه که بازداشت

انتخابات به سبک نیکاراگوئه: 3 کاندیدای ریاست جمهوی، بازداشت شدند

خبرگزاری فرانسه افزود: در کمتر از یک هفته، مقامات نیکاراگوئه ۳ کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری را بازداشت کردند. آنها مخالف اورتگا (رئیس جمهور فعلی) هستند. ۲ کاندیدای دیگر که بازداشت شده اند شامل “کریستینا چامورو” (روزنامه نگار و دختر رئیس جمهور اسبق) است که در تاریخ ۲ ژوئن در پایتخت بازداشت شد. همچنین “ارتورو کروز” (سفیر سابق) که روز ۵ ژوئن هنگام بازگشت از امریکا، بازداشت شد.

این دو نفر هم براساس قانون دفاع از حقوق ملت و حاکمیت و اتهامات سیاسی، بازداشت شدند.
قبل از این، قانون “دفاع از حقوق ملت و حاکمیت” در نیکاراگوئه تصویب شده بود که براساس آن دانیل اورتگا می تواند برای چهارمین دوره متوالی، برای ریاست جمهوری کاندیدا شود.

دانیل اورتگا، قبلا بین سال های ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۰ رئیس جمهور بود و دوباره از سال ۲۰۰۷ تاکنون ریاست این کشور را برعهده دارد.

 

شرح عکس: “کریستینا چامورو” دومین کاندیدای ریاست جمهوری نیکاراگوئه که بازداشت شد

انتخابات به سبک نیکاراگوئه: 3 کاندیدای ریاست جمهوی، بازداشت شدند

شرح عکس: “ارتورو کروز” اولین کاندیدای ریاست جمهوری نیکاراگوئه که بازداشت شد
انتخابات به سبک نیکاراگوئه: 3 کاندیدای ریاست جمهوی، بازداشت شدند

About Author