بحران آب در استانی که سرچشمه زاینده‌رود و کارون است

به گزارش ساقی آذربایجان، چند روز گذشته بود که بارندگی شدید و وقوع سیل در شهرستان کوهرنگ، چشمه کوهرنگ که منبع اصلی تامین آب شرب شهرکرد و چند شهر دیگر است از مدار آب شرب خارج شد.

به نوشته تسنیم، با خارج شدن چشمه کوهرنگ از مدار، آب شرب شهرکرد و مناطق اطراف دچار قطعی شد و آب شرب در این مناطق به یک بحران تبدیل شد، بحران قطعی آب که تا حدودی با ورود تانکر‌های آبرسانی سیار کاهش یافت، اما باز هم مشکل اصلی وجود داشت.

از دو شب گذشته عملیات ورود چاه‌های کشاورزی و برخی دستگاه‌های اجرایی به مدار آب شرب آغاز شد تا مقداری از نیاز آب شهرکرد را تامین کند که تاکنون اکثر این چاه‌ها به مدار وارد شده‌اند، اما باز هم در روز جاری شاهد قطعی آب در برخی مناطق شهرکرد هستیم.

ورود چاه‌های کشاورزی و دستگاه‌های اجرایی به مدار آب شرب یکی از راهکار‌های جایگزین و اضطراری بود که قرار بود مشکل را برطرف کند، اما با توجه به کمبود آب و کاهش دبی چاه‌ها، این امر به طور کامل محقق نشد.

علی حیدری، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار چهارمحال و بختیاری در همین خصوص با توصیه به مردم در رابطه با صرفه جویی در مصرف آب، گفته بود: با توجه به اینکه شاهد کمبود آب به طور قابل توجهی در استان بوده باید در مصرف آب دقت کرد، اگرچه با وارد شدن چاه‌ها به مدار، کمی از مشکل رفع شده است، اما با این حال باز کمبود وجود خواهد داشت که باید مردم عزیز با صرفه‌جویی، همکاری کنند تا از این بحران گذر کرد.

وی ادامه داد: نیاز به صرفه‌جویی ۳۰ درصدی همشهریان شهر شهرکرد هست تا از این معضل عبور کرد وگرنه دچار قطعی‌های مکرر آب خواهیم بود.

روند رو به بهبود کدورت منبع تامین آب “شهرکرد”

‌احمدرضا محمدی مدیرعامل آبفا چهارمحال و بختیاری ظهر امروز در جمع خبرنگاران استان در تشریح آخرین وضعیت آب شرب شهرکرد، اظهار داشت: تاکنون ۶ چاه جدید به مدار آب شرب شهرکرد اضافه شده است.

وی با بیان اینکه مدیرعامل آبفا کشور در استان حضور دارد و شخصا بصورت میدانی پیگیر مشکلات است، ادامه داد: حدود ۱۵ اکیپ عملیاتی آبفا از سراسر کشور در سطح شهرستان در حال رفع برخی مشکلات و وارد مدار کردن چاه‌های کشاورزی هستند.

مدیرعامل آبفا چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه تصفیه‌خانه خلک با حضور اکیپ‌هایی از تهران درحال تجهیز است، بیان کرد: با تجهیز این تصفیه‌خانه مقداری از چشمه کوهرنگ که گل‌آلود شده بود را می‌توان به مدار آب شرب بازگرداند.

محمدی با اشاره به اینکه مردم همچنان صرفه‌جویی را باید راس امور خود قرار دهند، مطرح کرد: کدورت چشمه کوهرنگ از ۴ هزار به ۱ هزار رسیده است که این روند امیدوارکننده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با ورود چاه‌های جدید به مدار آب شرب شهرکرد، وضعیت در حال تثبیت است و قطعی‌ها تقریبا به صفر می‌رسد، مگر مورد که هوا گرفته باشد، اکنون همکاران در حال رفع این مشکل نیز در سطح شهرکرد هستند.

به نظر می‌رسید با ورود چاه‌های کشاورزی و دستگاه‌های اجرایی مشکل قطعی آب تا حدود زیادی رفع شود، اما بررسی‌های میدانی تسنی در مناطق مختلف شهرکرد نشان می‌دهد همچنان مشکل قطعی آب وجود دارد و تنها راهکار موجود صرفه‌جویی در مصرف آب است.

استان چهارمحال و بختیاری روزگاری ۱۱ درصد آب کشور را تامین می‌کرد و اکنون نیز سرچشمه دو رود بزرگ زاینده‌رود و کارون است، اما در مرکز این استان با جمعیتی حدود ۲۰۰ هزار نفر اکنون شاهد قطعی‌های مکرر آب شرب هستیم.

About Author