تاریخ تولد ابربدهکاران بانکی

البته این نام‌ها به زبان نیامد؛ حتی سیدابراهیم رئیسی، اعتراض کرد که چرا این اسامی اکنون در اختیار او قرار می‌گیرد. ساعتی بعد نوشته منتسب به عبدالناصر همتی، رسانه‌ای شد و چند روز بعد سخنگوی قوه‌قضاییه جزئیاتی از این پرونده‌ها و روند رسیدگی قضایی و اجرایی برای وصول طلب بانک‌ها از ۱۱شخص را که به‌عنوان ابربدهکاران بانکی یاد می‌شود، بیان کرد. اما این پایان ماجرا نبود، هنوز کمتر کسی می‌داند که این ۱۱ابربدهکار بانکی به همراه دیگر بدهکاران عمده به بانک‌ها، چه زمانی متولد شده‌اند؟

 

توضیح قوه‌قضاییه و بانک مرکزی

سخنگوی قوه‌قضاییه می‌گوید: خوشبختانه کارنامه قوه‌قضاییه در رسیدگی به پرونده‌های معوقات بانکی و بدهکاران عمده بانکی همانند بسیاری از موارد دیگر درخشان است. غلامحسین اسماعیلی، توضیح می‌دهد: اقدامات انجام‌شده صرفا براساس تدابیر این قوه، تلاش همکاران قضایی و ضابطان قوه‌قضاییه است نه بانک مرکزی و سیستم بانکی کشور.

در این پرونده‌ها تاکنون نه‌تنها سیستم بانکی مدعی نبوده بلکه در برخی از موارد مانع‌تراشی هم داشته‌اند و بانک مرکزی تاکنون در مورد پرونده‌های رسیدگی‌شده مکاتبه‌ای با قوه‌قضاییه نداشته است. در مقابل دیروز بانک مرکزی از سخنان سخنگوی قوه‌قضاییه هم انتقاد و هم به آن اعتراض و فاش کرد: تشکیل پرونده ابربدهکاران بانکی با پیگیری‌های کمیته فرادستگاهی در بانک مرکزی بوده است. بانک مرکزی در عین حال با اشاره به تعامل نزدیک و مناسب بین مقامات ارشد این بانک با قوه‌قضاییه، از اظهارات سخنگوی قوه‌قضاییه و نادیده انگاشتن زحمات و اقدامات شبانه‌روزی بانک مرکزی، شبکه بانکی و سایر سازمان‌ها گلایه کرده و درخواست داده تا تحت‌ تأثیر فضای انتخاباتی کشور از طرح مطالبی که با عملکرد واقعی دستگاه‌های مسئول تطابق ندارد، پرهیز کنند.

 

سال۹۳

نکته بسیار مهم در نامه بانک مرکزی خطاب به قوه‌قضاییه اینجاست که اساسا افرادی که از آنها به‌عنوان ابربدهکاران بانکی یاد می‌شود، در دولت حسن روحانی، متولد نشده‌اند بلکه پرونده اخذ تسهیلات آنها در دولت محمود احمدی‌نژاد، باز شده و رسیدگی به پرونده آنها از زمان ریاست ولی‌الله‌ سیف، بر بانک مرکزی آغاز شده است. دیروز بانک مرکزی با ارسال نامه‌ای به قوه‌قضاییه با اشاره به تاریخچه و علل تشکیل کمیته فرادستگاهی فرایند طرح و بررسی پرونده‌ها از نقطه آغازین در کمیته تا ارجاع آن به مراجع قضایی را حاصل همکاری و هم‌افزایی سازمان‌ها و نهادهای عضو و نتیجه اهتمام ویژه همه اعضای کمیته ازجمله نمایندگان قوه‌قضاییه اعلام کرده است.

نکته مهم در توضیحات بانک مرکزی اینجاست که تاریخ تولد کمیته فرادستگاهی جهت رسیدگی به پرونده بدهکاران دانه‌درشت بانک‌ها سال۱۳۹۳ بوده؛ یعنی یک‌سال پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی که رئیس وقت قوه‌قضاییه هم صادق آملی‌لاریجانی بوده است. کمیته‌ای با عنوان پیگیری مطالبات غیرجاری بانک‌ها که نمایندگانی از دستگاه‌های مختلف شامل بانک مرکزی، دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی، وزارتخانه‌های اطلاعات و امور اقتصادی و دارایی، دیوان محاسبات کشور، دادستانی کل کشور، دادستانی عمومی و انقلاب تهران، سازمان ثبت اسناد، نیروی انتظامی و سازمان اطلاعات سپاه در آن عضویت داشته‌اند و اینگونه نبوده که قوه‌قضاییه به‌تنهایی پرونده این افراد را کشف و رسیدگی کرده باشد.

 

    نقاط روشن پرونده ابربدهکاران بانکی

 

هرچند در اظهارات سخنگوی قوه‌قضاییه و پاسخ بانک مرکزی زوایای تازه‌ای از پرونده ابربدهکاران بانکی روشن شده، اما همچنان نام افرادی که پشت پرده این پرونده‌ها بوده و در پرداخت تسهیلات و اعتبارات نفوذ داشته‌اند، فاش نشده است. ۱- ۱۱ابربدهکار بانکی محصول پرداخت تسهیلات و دادن اعتبار به آنها قبل از تشکیل دولت حسن روحانی و به‌طور مشخص در دولت دهم بوده است. پس تاریخ تولد آنها به قبل از دولت فعلی برمی‌گردد. ۲- رسیدگی به پرونده بدهکاران دانه‌درشت بانکی از سال۱۳۹۳ و در سال نخست دولت روحانی و در زمان ریاست صادق آملی‌لاریجانی بر قوه‌قضاییه آغاز شده است.

About Author