ترکیه از عهده مهاجران بیشتر برنمی‌آید

رئیس جمهوری ترکیه در گفتگویی تلفنی با رئیس شورای اروپایی و نخست‌وزیر انگلیس گفت، آنکارا نمی‌تواند از عهده موج جدیدی از پناهجویان بیشتر برآید.
به نقل از خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان و شارل میشل، رئیس جمهوری ترکیه و رئیس شورای اروپایی درباره مسائل منطقه‌ای از جمله تحولات در افغانستان و مساله مهاجرت به علاوه اقداماتی در راستای بهبود و پیشبرد روابط دو جانبه آنکارا-بروکسل گفتگویی تلفنی داشتند.
اردوغان گفت، تحولات اخیر در افغانستان نشان‌دهنده اهمیت حضور ترکیه در پروژه همکاری ساختاری اتحادیه اروپا در حوزه‌های امنیتی و دفاعی است.
وی تاکید کرد، هدف نخستین ترکیه دستیابی به صلح و ثباتی با دوام در افغانستان و همچنین تخلیه شهروندان ترکیه از این کشور است که اکنون تحت نفوذ و کنترل طالبان قرار دارد.
رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به اینکه بسیاری از کشورهای اروپایی نیز خواسته‌های خود برای حمایت از تخلیه را برآورده کرده‌اند، تاکید کرد که ارتش ترکیه تلاش‌های فوق‌العاده‌ای برای برقراری نظم در افغانستان و بهره‌برداری صحیح از فرودگاه کابل انجام داده است.
اردوغان به شارل میشل گفت که به دنبال نقل و انتقال آرام و ایمن در افغانستان است و افزود: اگر اقدامات ضروری صورت نگیرد،‌ فشار مهاجرت از افغانستان بیش از هر زمان دیگری بیشتر می‌شود و این چالش جدی برای تمامی کشورها خواهد بود. اتحادیه اروپا باید به مردم افغان در کشور خودشان و کشورهای همسایه به ویژه ایران کمک کند.
وی ادامه داد: ترکیه در حال حاضر مامن دستکم پنج میلیون مهاجر است و دیگر توانایی پذیرش مهاجران بیشتر را ندارد. ترکیه درخواستی از اتحادیه اروپا برای پذیرش پرسنل محلی که برای هیات این اتحادیه در افغانستان کار می‌کردند، دریافت کرده است. کشورهای عضو اتحادیه اروپا تنها پذیرای تعداد کمی از این افراد بوده‌اند. این مساله را نمی‌توان با چنین اقدامات نمادینی حل و فصل کرد و نمی‌توان از ترکیه بیش از این انتظار داشت تا این مسئولیت را متقبل شود.
رئیس جمهوری ترکیه تاکید کرد که ضرورت دارد یک همکاری جامع، صادقانه و در سطح بالا ایجاد شود و به یاد داشته باشید که ترکیه یک کشور داوطلب است.
همچنین نهاد مطبوعاتی ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور کشور در گفت‌وگوی تلفنی با بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس روابط دوجانبه، آخرین تحولات منطقه‌ای به ویژه در افغانستان و بحران مهاجران را مورد بحث و ارزیابی قرار داد.
اردوغان در گفت‌وگو با جانسون ضمن تاکید بر اینکه اولویت ترکیه در افغانستان تخلیه شهروندان خود است، گفت: ترکیه تنها در صورت ایجاد شرایط مناسب می‌تواند مسئولیت تامین امنیت فرودگاه کابل را برعهده بگیرد.

About Author