تقسیم اراضی مانع اصلی ورود فناوری به حوزه کشاورزی است

عبدالرضا واعظی روز چهارشنبه در نشست تخصصی بومی‌سازی فناوری‌های کشاورزی و صنایع غذایی نوین در تبریز، اظهار کرد: بر اساس مطالعات حاصل از بررسی نتایج داده‌های سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، اتحادیه اروپا و وزارت کشاورزی کشورهای مختلف، متوسط اراضی کشاورزی در کل دنیا ۸.۷ هکتار است درحالی‌که در ایران سطح اراضی کشور ۴.۹ هکتار بوده که تقریبا نصف میانگین اراضی کشاورزی جهان است.

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی افزود: در زمین‌های کوچک هزینه‌ها افزایش پیدا می‌کند و به لحاظ اقتصادی استفاده از تجهیزات و فناوری‌های نوین کشاورزی مقرون‌به‌صرفه نمی‌شود و کشاورزان رغبتی برای به‌کارگیری فناوری نوین ندارند.

واعظی با اشاره به مزایای کشت یکپارچه در کشاورزی گفت: وظیفه تجمیع کاشت خرده‌مالک‌ها بر عهده شرکت تعاونی روستایی گذاشته‌ شده است ولی فعالیت این شرکت محدود به توزیع کود و اقلام کشاورزی شده است.

وی با بیان اینکه سیستم کشاورزی در کشور ما بسیار قدیمی است، تاکید کرد: در حوزه کشاورزی نیازمند روش‌ها، تجهیزات و فرهنگ فناورانه هستیم.

وی با انتقاد از خرید محصولات خارجی به‌جای محصولات فناور داخلی گفت: خرید محصولات تولید شده باکیفیت فناورانه موجب حمایت از صاحبان ایده و فناوران شده و اقتصاد دانش‌بنیان توسعه می یابد.

واعظی یادآور شد: در کشور از ۶ هزار شرکت دانش‌بنیان تنها ۵۸۱ شرکت در حوزه کشاورزی فعال هستند و در صورتی‌که موانع توسعه کشاورزی برداشته شود سرمایه‌گذاران در حوزه کشاورزی سرمایه‌گذاری می کنند.

در این نشست تفاهم‌نامه توسعه همکاری‌های مشترک در حوزه علم و فناوری مابین سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری آذربایجان شرقی و پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی، سازمان جهاد کشاورزی استان، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان و مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی منابع طبیعی آذربایجان شرقی منعقد و نمایشگاه دائمی گلخانه‌های شناور و طبقاتی افتتاح و کلنگ پژوهشکده آکواپونیک و صنایع غذایی مدرن بر زمین زده شد.

About Author