حل بحران بنزین در لبنان طی چند روز از طریق نفت ایران ممکن است

به نقل از المنار، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان در اظهاراتی بعد از شایعاتی درباره وخیم بودن حالش و گمانه‌زنی‌ها درباره ابتلایش به کرونا گفت: به محبت محبین می‌بالم و به آنها اطمینان دارم. من با آنها و بین آنها هستم ما ان‌ شاء الله با هم این مسیر را ادامه خواهیم داد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان ضمن تبریک به مناسبت سی‌امین سالگرد تاسیس شبکه المنار گفت: این شبکه از همان روز اول براساس تقوی تاسیس شد تا تصویر مقاومت باشد؛ مقاومتی که آزادی را در سال ۲۰۰۰ می‌سازد و پس از آن این شبکه، شبکه مقاومت و آزادسازی می‌شود. این شبکه تاسیس شد تا صاحب مساله و رسالت باشد لذا به دنبال سود و دستاوردهای مالی و برنامه‌هایی که مبالغ زیادی برای تبلیغات می‌طلبند، نبوده و هدف آن رقابت، جنجال و تصاحب جایگاه‌های اول در بین شبکه‌ها نیست.

او افزود: این شبکه فداکاری‌ می‌کند و بها می‌پردازد بسیاری از کادر آن در معرض خطر قتل و شهادت قرار گرفتند. همانطور که عملا در جنگ ژوئیه رخ داد. المنار با هر بادی تغییر جهت نمی‌دهد و تفنگ خود را از این شانه به شانه دیگر نمی‌اندازد، اجاره داده نمی‌شود بلکه شبکه‌ شهدا و خانواده‌ها و مجروحان و اسیران و شبکه‌ای عادی با وظیفه‌ای متفاوت است.

سید نصرالله اشاره کرد: مقاومت اسلامی ما در لبنان اثری از آثار امام خمینی است و شبکه المنار را شاگردان و عشاق امام خمینی (قدس) در راس آنها سید عیسی طبطبائی پایه گذاری کردند.

دبیرکل حزب‌الله لبنان تصریح کرد: المنار همراه زمان تغییر کرد پیشرفت اول آن در خیزشش بعد از سال ۲۰۰۰ در موضوع همراهی با آزادسازی بود. از نتایج مستقیم پیروزی مقاومت در سال ۲۰۰۰ ، استقبال گسترده در فلسطین بود و ما این پیروزی را تقدیم ملت فلسطین کردیم. انگیزه اصلی که المنار به پخش ماهواره‌ای راه پیدا کرد انتفاضه فلسطین بود. بعد از آن المنار شبکه فلسطین و عرب و مسلمانان شد و وظیفه خود را به شکل گسترده به مساله فلسطین معطوف کرد. آنچه در فلسطین رخ می‌دهد باید با همراهی کل امت و کسانی روبه‌رو شود که مسؤولیت اعتقادی نسبت به فلسطین و مقدسات آن دارند.

دبیرکل حزب الله به اوضاع بد معیشتی مردم لبنان اشاره و تاکید کرد اطلاعات ما نشان می‌دهد که داروهای موجود در انبارها که تاجران دارو آنها را احتکار کرده‌اند و همچنین انبارهای مواد غذایی به وفور در لبنان وجود دارد. این در حالی است که محتکران  که اسامی آنها نیز شناخته شده‌ است، آزادانه  به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهند و  تحت پوشش سیاسی نیز قرار می گیرند.  وزارتخانه‌های دولت کنونی باید جنگ ضد احتکار و عوامل محتکر را اعلام کنند.

نصرالله اظهار داشت که راه حل‌های ریشه‌ای جهت حل بحران اقتصادی نیاز به سال‌ها تلاش دارد و نباید در شرایط کنونی انتظار راه‌حل‌های ریشه‌ای را داشت و کشور را بدون راه حل رها کرد.‎

سید نصرالله گفت که حل بحران بنزین در لبنان تنها طی چند روز از طریق نفت ایران ممکن است اما این اقدام نیازمند تصمیم سیاسی جسورانه است. این در حالی است که پیشنهاد  ایران در ارسال سوخت به لبنان با پول لبنان همچنان مطرح است.

وی ادامه داد که اگر مقامات در دولت لبنان از مسئولیت‌های خود شانه خالی کنند حزب‌الله با دولت ایران مذاکره خواهد کرد و کشتی‌های سوخت را از آنها خریداری خواهد کرد و هنگامی که ما این  سوخت را خریداری کردیم آنها را از طریق بندر بیروت به ملت لبنان تحویل می‌دهیم اما دولت لبنان آنها را مصادره می‌کند.

حسن نصرالله اظهار کرد: حضور جوانان المنار در جنگ ژوئیه به عنوان حاضران مجاهد در کل جبهه‌هاست. بعد از بمباران ساختمان اصلی به محلی دیگر نقل مکان کردند، با این وجود به کارشان در تصویربرداری ادامه دادند و بعد از جنگ المنار باز هم به فعالیت ادامه داد و کل کارمندان آن با چالش‌هایی روبه‌رو بودند.

سید حسن نصرالله اشاره کرد، دشمنان زمانی که در تحقق اهداف‌شان در جنگ‌ها شکست می‌خورند به شیوه‌های دیگری روی می‌آورند. مانند آنچه در یمن روی داد و قبلا در لبنان و سوریه و عراق مشاهده کردیم.

دبیرکل حزب‌الله لبنان افزود: ما به جد تلاش می‌کنیم تا به معادله‌ای برسیم که براساس آن تجاوز به قدس به منزله جنگ منطقه‌ای است. اولین کمک در معادله جدید از جانب یمن عزیز است.

وی اظهار کرد: روشن است که فلسطینی‌ها به حمایت از قدس مصمم هستند و امت باید در موضع خود در جهت حمایت از آنها باقی بماند. قدس و مسجد الاقصی مساله کل امت هستند و کل امت باید به مقابله با هر آنچه در مسجد الاقصی و قدس رخ می‌دهد،‌ بپردازد.

سید حسن نصرالله ادامه داد: بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در نتیجه بحرانی که دچارش شده احتمالا سراغ هر راه حل احمقانه‌ای برود و باید این مساله را زیر نظر داشت. ما مقابل دشمنی کینه‌جو، احمق و بحران زده هستیم که ممکن است از تنگنای داخلی فرار رو به جلو انجام دهد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان تصریح کرد: ما امروز مقابل شکست بهانه و بزرگترین گروه‌های تجاوز علیه یمن هستیم و آنها امروز دنبال راه خروجی هستند که آبرویشان را حفظ کند. گروه‌های متخاصم می‌خواهند هیئت یمنی مذاکره کننده تحت فشار فقر و محاصره بماند تا امتیازدهی کند. آمریکا وقتی خود را به عنوان میانجی‌گر برای ایجاد راه حلی در یمن معرفی می‌کند در واقع دنبال فریبکاری و گمراه سازی است.

او اشاره کرد: آمریکا زمانی که می‌گوید می‌خواهد جنگ یمن را متوقف کند جهان را فریب می‌دهد در حالیکه باقی ماندن محاصره را به رغم وضعیت معیشتی و اقتصادی دشوار تایید می‌کند.

سید حسن نصرالله گفت: فقط باید میزان فریب را بشناسیم و لبنانی‌ها باید به آن خوب توجه کنند. زیرا آمریکا می‌خواهد برای دستیابی به امتیازها جنگ اقتصادی را راه بیندازد. به همه ملت می‌گویم باید صدای مظلومان یمن را بشنویم تا فریب آمریکا را نخوریم.

About Author