حیات وحش آذربایجان شرقی در معرض تهدید است

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: حیات وحش و گونه های مختلف جانوری این استان به علت تسلط انسان بر طبیعت همواره در حال تهدید است.

شهنام اشتری روز یکشنبه در مراسم آغاز طرح سرشماری حیات وحش آذربایجان شرقی، افزود: متاسفانه در دهه های اخیر به دلیل نفوذ و اعمال سلیقه توسط انسان بر طبیعت علاوه بر محیط زیست، جمعیت گونه های جانوری در حال کاهش بوده و باید با برنامه ریزی های منطقی و عملی در برابر این تهدیدات مقاومت کرد تا آسیب ها به حیات وحش به حداقل ممکن برسد.

وی چرای بی رویه غیر اصولی، تغییرات پی در پی کاربری های اراضی مرتعی و جنگلی، شکارهای بی رویه و غیرمجاز و انواع سودجوئی ها در ماه های اخیر در آذربایجان شرقی را مورد اشاره قرار داد و اظهار کرد: در کنار این عوامل انسانی، عناصر طبیعی مثل خشکسالی های چند ساله نیز منجر به تهدید حیات وحش منطقه شده است.

اشتری یکی از اهداف اصلی و مهم طرح سرشماری از حیات وحش آذربایجان شرقی را اخذ اطلاعات درست و متقن برای جلوگیری از تلف شدن گونه های جانوری عنوان و اضافه کرد: برآوردهای کمی، تلاش و برنامه ریزی برای افزایش تنوع گونه های جانوری، مقابله با تغییرات اقلیمی و حفظ گونه های موجود از دیگر اهداف تعیین شده در اجرای طرح سرشماری است.

وی یکدست سازی را یکی از مهمترین عوامل تهدید کننده حیات وحش دانست و با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان نباید به دنبال این موضوع بود، یادآور شد: باید توجه داشت که یکدست سازی حیات وحش با کمترین و جزئی ترین تهدیدات طبیعی و غیرطبیعی از بین رفته و منقرض می شود.

اشتری حفظ محیط زیست و حراست از حیات وحش را یکی از سخت ترین و پیچیده ترین کارهای اجتماعی و اقتصادی که در همه شئون زندگی بشر تاثیر گذار است، دانست و ادامه داد: بر همین اساس رسالت محیط بانان برای حفظ حیات وحش و جلوگیری از هر گونه تهدید و تخریب محیط زیست بسیار خطیر و البته طاقت فرساست.

وی با اشاره به اینکه محیط بانان به علت حساسیت خاص شغل خود همیشه و در همه حال در معرض تهدید و خطر جانی قرار دارند، یادآور شد: این افراد عاشق و خدوم با کمترین حقوق و تنها به خاطر علاقه و عشق به کار حرفه ای خود، از طبیعت مراقبت می کنند و این نوع فعالیت ها با هیچ مقیاس و متری قابل اندازه گیری نیست.

اشتری گفت: باید توجه داشت که محیط بانان تنها ماموریت محیط بانی بر عهده ندارند، بلکه به دلیل خاص بودن این شغل باید از اطلاعات کافی از محیط اطراف، گونه های گیاهی و جانوری، روابط عمومی بالا و درک درست از جوامع محلی برخوردار باشند تا بتوانند به وظایف خود به خوبی عمل کنند.

به گفته وی برای نخستین بار در طرح سرشماری از حیات وحش آذربایجان شرقی و در منطقه «کمتال» شهرستان جلفا از پهباد به منظور راستی آزمایی آمارها استفاده می شود.

به گزارش ایرنا، دادستان عمومی و انقلاب اسلامی شهرستان جلفا نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه این مجموعه با تمام توان و اختیارات قانونی در خدمت اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی است، گفت: مساله مراقبت از محیط زیست جزو اولویت های محوری دستگاه قضائی است و دادستانی جلفا در این خصوص از آمادگی کامل برای همکاری برخوردار است.

یوسف احمدی اظهار کرد: محیط زیست از مقولات بسیار مهم و تعیین کننده در جامعه است که دستگاه قضایی از محیط بانان به عنوان ضابطان قضایی حمایت کامل می کند.

وی با بیان اینکه دادستانی شهرستان جلفا با متخلفان حوزه محیط زیست به شدت برخورد می کند، ادامه داد: مقابله با شکارچیان غیرمجاز و تخریب کنندگان محیط زیست جزو دستور کارهای اصلی ماست و محیط بانان در جریان سرشماری حیات وحش با قدرت تمام به کار خود اقدام کنند و ما در کنار خود بدانند.

به گزارش ایرنا، در پایان این مراسم از تعدادی از فعالان رسانه ای و محیط بانان برتر اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی تجلیل شد.

تعداد مناطق زیرمجموعه مدیریت اداره کل محیط زیست آذربایجان شرقی ۱۳ منطقه و ۹ منطقه شکار است و کل مساحت مناطق زیرمجموعه محیط زیست استان بیش از ۵۸۰ میلیون هکتار است که ۱۳ درصد کل مساحت آذربایجان شرقی را شامل می شود.

تعداد محیط بانی های فعال آذربایجان شرقی ۳۰ باب و تعداد ادارات شهرستان ها ۲۱ اداره و نمایندگی مستقر در شهرستان ها است.

مجموع مساحت جنگل های آذربایجان شرقی معادل ۱۸۸ هزار هکتار است که در این مناطق تنوع گونه های گیاهی به استعداد ۲ هزار و ۵۰۰ گونه و تنوع گونه های جانوری به تعداد ۳۴۶ گونه شناسایی و ثبت شده است.

About Author