دوره سرمایه‌گذاری‌های قارچی گذشت!

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه امروز دیگر دوره سرمایه‌گذاری‌های قارچی نیست، گفت: یکی از ظرفیت‌های خوب استان برای تأمین نیازهای داخلی و صادرات محصولات کشاورزی، توسعه گلخانه‌ها در استان است.

مالک رحمتی، استاندار آذربایجان‌شرقی امروز در مراسم افتتاح هم‌زمان ۱۰۷ طرح کشاورزی با یک هزار و‌ ۳۳۴ میلیارد تومان اعتبار به مناسبت دهه فجر در استان آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: گلخانه‌ها در مدیریت انرژی و آب برای ما دارای اهمیت حیاتی بوده و هنوز جای کار در استان برای توسعه گلخانه‌ها زیاد است.

وی با قدردانی از سرمایه‌گذاران و دست‌اندرکاران اجرای این طرح‌ها افزود: ما با جهاد کشاورزی کار زیادی داریم، زیرا جامعه هدف بزرگی دارد و از سوی دیگر باید توجه کنیم که دغدغه رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره امنیت غذایی و خودکفایی مربوط به حوزه کشاورزی است.

رحمتی تشریح کرد: می‌توانیم با طرح‌های سرمایه‌گذاری ۱۰ یا ۲۰ میلیارد تومانی کشاورزی، گام‌های مهمی در راستای اشتغال‌آفرینی برداشته، اقدامات اثربخشی انجام داده و همه دست‌اندرکاران نظام اتفاق‌نظر دارند که نسخه نجات کشور در دستان مردم است و کشاورزی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

وی افزود: دقت در طرح‌های افتتاح شده امروز نشان می‌دهد که بیش از ۸۴ درصد سرمایه‌گذاری انجام شده در آنها توسط مردم و در مناطق کمتر توسعه‌ یافته بوده است.

وی ادامه داد: در حوزه کشاورزی، اقدامات بخش خصوصی جای تقدیر بسیاری دارد؛ زیرا آنان دلشان برای مردم و کشور می‌تپد و من دستشان را می‌بوسم.

استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه ما هنوز نتوانسته‌ایم آنچه را که در بخش کشاورزی در اسناد بالادستی و خواسته رهبر بوده، برآورده کنیم، گفت: خودکفایی یا تأمین اقلام خوراکی  از جمله این مسائل در داخل کشور است که علتش واردات نهادهای دامی می‌باشد.

وی افزود: خودکفایی در امنیت غذایی دو دهه است تکرار می‌شود که امیدواریم این راهبرد را اولویت اول خود بدانیم و در پایان دولت مردمی، جهش قابل‌توجهی در استان در این بخش داشته باشیم.

عقب‌ماندگی تاریخی در حوزه کشاورزی داریم 

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان این که ما یک عقب‌ماندگی تاریخی در حوزه کشاورزی داریم که علل متعددی دارد که برخی از آنها اظهرمن‌الشمس است.

وی افزود: هنوز نتوانسته‌ایم علم و دانش را سر مزرعه ببریم و کشاورزی ما با دانش روز دنیا فاصله دارد که البته پر کردن این خلأ با استفاده از حلقه واسطی به نام شرکت‌های دانش‌بنیان‌ شدنی است.

رحمتی اضافه کرد: اگر خواستار رشد کشاورزی هستیم باید به سمت دانش‌ پایه شدن پیش رویم تا بازدهی را افزایش دهیم.

وی اضافه کرد: دانش‌بنیان‌های این استان در بخش کشاورزی حرفی برای گفتن دارند و کارهایی هم انجام شده، اما سرعت کارها باید افزایش یابد.

بحران مدیریت آب داریم نه بحران آب

نماینده عالی دولت مردمی در آذربایجان‌شرقی ادامه داد: در بخش کشاورزی ما شاید کمبود آب داشته باشیم، اما بحران آب نداریم، بلکه بحران مدیریت آب در هر دو بخش زراعت و باغبانی داریم؛ امروزه دیگر آبیاری غرقابی در جهان، محلی از اعراب ندارد.

وی تأکید کرد: برای مدیریت بهینه آب در بخش کشاورزی باید کارگروه ویژه‌ای برای بهره‌وری حداکثری از منابع آبی در سازمان جهاد کشاورزی استان تشکیل شود.

وی افزود: اگر بتوانیم بهره‌وری و مدیریت آب در بخش کشاورزی را تنها یک درصد هم بالا ببریم، گام بزرگی برداشته‌ایم.

کشاورزی خرد دیگر جوابگو و قابل‌مدیریت نیست

وی با بیان اینکه کشاورزی خرد دیگر جوابگو و قابل‌ مدیریت نیست، تشریح کرد: یکی از ظرفیت‌های خوبی که در کشور وجود دارد، شرکت‌های تعاونی کشاورزی برای اصلاح الگوی کشت و کشاورزی در اراضی وسیع است.

وی اضافه کرد: توسعه و سرمایه‌گذاری در چارچوب زنجیره‌های تولید نکته مهم دیگر در حوزه کشاورزی است که اگر دقت نکنیم دیریا زود سرمایه‌گذاری‌هایمان دچار مشکل خواهد شد.

استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه امروز دیگر دوره سرمایه‌گذاری‌های قارچی نیست، گفت: یکی از ظرفیت‌های خوب استان برای تأمین نیازهای داخلی و صادرات محصولات کشاورزی، توسعه گلخانه‌ها در استان است.

وی اضافه کرد: آذربایجان‌شرقی در بخش گلخانه‌ها باید به وضعیت مطلوبی برسد، به‌ویژه اینکه موقعیت جغرافیایی استان ممتاز است.

افتتاح همزمان ۱۰۷ طرح کشاورزی با یک‌هزار و‌ ۳۳۴ میلیارد تومان اعتبار به مناسبت دهه فجر

در مراسمی با حضور استاندار آذربایجان‌شرقی و در ششمین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی ۱۰۷ طرح کشاورزی با حدود یک‌هزار و ۳۳۴ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری به‌صورت ویدئوکنفرانس افتتاح شد.

از مجموع اعتبارات هزینه شده برای اجرا و تکمیل این تعداد طرح کشاورزی، یک‌هزار و ۱۷۰ میلیارد تومان توسط بخش خصوصی سرمایه‌گذاری شده است.

با بهره‌برداری از این طرح‌ها برای یک هزار و ۲۶۵ نفر اشتغال مستقیم و برای یک هزار و ۱۹۴ نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد شده است.

در این مراسم، فرمانداران و رؤسای جهاد کشاورزی شهرستان‌های تبریز، ملکان، سراب و عجب‌شیر گزارشی از طرح‌های آماده افتتاح ارائه کردند.

About Author