دیدگاه قزاقستان نسبت به توسعه روابط با ایران مثبت است

مجید صمدزاده صابر روز چهارشنبه در دیدار با استاندار آذربایجان شرقی در تبریز با اشاره به زمینه‌های مشترک همکاری بین آذربایجان شرقی و قزاقستان، گفت: حوزه‌های تجارت، معدن و حمل‌ونقل می‌توانند زمینه‌های مناسبی برای همکاری باشند که باید از این فرصت‌ها استفاده کنیم.

وی اعلام کرد: آمادگی کامل داریم تا ضمن معرفی توانمندی‌های آذربایجان شرقی، زمینه آشنایی و مراودات بخش خصوصی استان با فعالان اقتصادی قزاقستان را فراهم کنیم.

صمدزاده خواستار حضور هرچه بیشتر بخش خصوصی و فعالان اقتصادی آذربایجان شرقی در قزاقستان شد و گفت: آسیای میانه یک فرصت مناسب برای سرمایه‌گذاری و تولید مشترک است.

وی همچنین تأکید کرد: فعالان اقتصادی و بخش خصوصی باید از این نگاه مثبت استفاده کنند و حضور خود را در بازار آسیای میانه گسترش دهند.

استاندار آذربایجان شرقی هم با اشاره به نقش محوری استان در توسعه روابط با کشورهای همسایه، گفت: تلاش می‌کنیم تا زمینه حضور پررنگ‌تر فعالان اقتصادی و بخش خصوصی استان در بازارهای منطقه را فراهم کنیم.

محمدرضا پورمحمدی از تدوین بسته همکاری‌های مشترک استان با کشورهای همسایه خبر داد و گفت: در این بسته اقتصادی، ظرفیت‌ها و نیازمندی‌های استان گردآوری شده است.

وی با تأکید بر اینکه حضور در کشورهای همسایه باید سازمان یافته باشد، افزود: در روند توسعه روابط خارجی باید بر مزیت‌ها تمرکز کنیم.

پورمحمدی با اشاره به اشتراکات فرهنگی ایران و کشورهای آسیای میانه، اظهار داشت: فعالان اقتصادی ما در بازار آسیای میانه حضور جدی ندارند؛ درحالی‌که زمینه‌های مشترک فراوانی برای همکاری با این کشورها داریم.

وی با بیان اینکه عرصه روابط بین‌الملل، عرصه رقابت است، افزود: استفاده از زمینه‌های مشترک همکاری، نیازمند ثبات سیاسی و بهبود روابط بین‌الملل است و امیدواریم این فرصت بیش از پیش فراهم شود.

About Author