رعب و وحشت در هند در پی شیوع یک بیماری خطرناک از خفاش ها

ثبت موارد ابتلا به یک ویروس مهاجم با نرخ مرگ‌و‌میر بسیار بالا که احتمالا از خفاش‌های میوه‌خوار نشأت گرفته، هند را در وحشت فرو برده است. مقامات هندی با تعطیل کردن مدارس و ادارات در ایالت کرالا در جنوب این کشور تلاش دارند از گسترش ویروس کشنده «نیپا»، جلوگیری کنند.

ثبت موارد ابتلا به یک ویروس مهاجم با نرخ مرگ‌و‌میر بسیار بالا که احتمالا از خفاش‌های میوه‌خوار نشأت گرفته، هند را در وحشت فرو برده است. مقامات هندی با تعطیل کردن مدارس و ادارات در ایالت کرالا در جنوب این کشور تلاش دارند از گسترش ویروس کشنده «نیپا»، جلوگیری کنند

دانشمندی که یکی از مخترعان واکسن آکسفورد/آسترازنکا است، هشدار داد در حالی که جهان با کووید – ۱۹ دست به گریبان است، یک ویروس دیگر ممکن است همه گیری مرگبار بعدی را رقم زند.

به نقل از یورونیوز، در حال حاضر هیچ درمان یا واکسنی برای این ویروس به نام «نیپا» وجود ندارد.

«دیم سارا گیلبرت» دانشمند مزبور گفت: اگر نوع دلتای ویروس نیپا وجود داشته باشد، ناگهان یک ویروس به شدت قابل انتقال با ۵۰ درصد نرخ مرگ و میر شیوع می یابد. بنابراین، ویروس نیپا چیست و آیا باید نگران باشیم؟

ویروس نیپا، ویروس جدیدی نیست و سال ها در کمین بوده است. در سال ۱۹۹۹، این ویروس پس از یافتن میزبانی در خفاش ها، سر از مالزی درآورد و سپس برای تغذیه از درختان میوه که از مزارع خوک ها آویزان بودند، متوقف شد.

خوک ها باقی مانده خفاش ها را خوردند و ویروس از خوک ها به انسان ها منتقل شد. تصور می شود که انتقال از طریق تماس محافظت نشده با تراوشات خوک ها یا تماس محافظت نشده با بافت حیوان بیمار روی می دهد.

حدود ۱۰۵ مالزیایی طی ۸ ماه پس از ابتلا به ویروس بعد از تحمل کما، تب و التهاب مغزی جان خود را از دست دادند. نیپا تقریبا ۴۰ درصد از افراد مبتلا را به کام مرگ کشاند.

ویروس نیپا از طریق حیوان به انسان و همچنین از طریق غذای آلوده و تماس های انسان به انسان قابل انتقال است.

در حال حاضر، نیپا سالیانه در بنگلادش شیوع می یابد و همچنین به صورت دوره ای در شرق هند نمایان می شود.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد مصرف میوه یا فرآورده های میوه ای آلوده به ادرار یا بزاق خفاش های میوه آلوده، محتمل ترین منبع ابتلا به شمار می رود.

براساس اعلام این سازمان، کشورهایی چون کامبوج، غنا، اندونزی، ماداگاسکار، فیلیپین و تایلند که از گونه های خاص خفاش برخوردارند، ممکن است در معرض خطر باشند.

خفاش های میوه از خانواده Pteropodidae، میزبان طبیعی ویروس نیپا هستند.

همچنین انتقال انسان به انسان ویروس نیپا در میان خانواده و اطرافیان بیماران مبتلا گزارش شده است.

از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۲۰، حدود نیمی از موارد گزارش شده در بنگلادش به واسطه انتقال انسان به انسان و از طریق مراقبت از بیماران مبتلا رخ داده است.

براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، نرخ مرگ و میر ناشی از موارد گزارش شده از شیوع این ویروس بین ۴۰ تا ۷۵ درصد است.

انسان ها ممکن است عفونت بدون علائم داشته باشند، اما علائم این بیماری همچنین از عفونت خفیف تا تنفسی شدید و التهاب مغزی متغیر است.

افراد مبتلا در ابتدا علائمی چون تب، سردرد، درد عضلانی، استفراغ و گلودرد را بروز می دهند. این علائم ممکن است با سرگیجه، خواب آلودگی، تغییر هوشیاری و علائم عصبی همراه باشد. برخی افراد، مشکلات تنفسی را تجربه می کنند و تشنج در موارد شدید رخ می دهد که می تواند به کما منتهی شود.

در حال حاضر، هیج درمان یا واکسنی برای نیپا برای انسان ها یا حیوانات وجود ندارد. درمان اصلی برای انسان ها، مراقبت حمایتی است.

About Author