رفع موانع گمرکی در مرز ایران و ارمنستان

به گزارش ساقی اذربایجان، عابدین خرّم پیش از ظهر امروز در دیدار با وزیر مدیریت منطقه‌ای و زیرساخت جمهوری ارمنستان، با اشاره به برنامه‌های سفر هیأت اقتصادی و تجاری استان به ارمنستان، گفت: برنامه‌های مفید و سازنده‌ای در این سفر داشتیم و درک متقابل و اراده دو طرف برای توسعه همکاری‌ها کاملاً ملموس بود.

 وی با اشاره به گشایش کنسول‌گری جمهوری اسلامی ایران در شهر کاپان مرکز استان سیونیک، گفت: این اقدام با یک نگاه راهبردی و برای کمک به توسعه روابط دو کشور انجام شده و ایجاد کنسول‌گری جمهوری ارمنستان در تبریز هم می‌تواند کمک بیشتری به این موضوع کند.

استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر توسعه همکاری‌های دوجانبه بویژه در حوزه حمل‌ونقل و زیرساخت‌های ارتباطی، گفت: ما شبکه گسترده‌ای از ریل و جاده در استان داریم و تصمیم دولت ایران این است که این شبکه منتهی به مرز ارمنستان به صورت اساسی تقویت شود.

وی افزود: در این راستا، پروژه بزرگراه تبریز – ورزقان – نوردوز در حال اجراست که مسیر کنونی تبریز تا مرز ایران و ارمنستان را ۱۰۰ کیلومتر کوتاه‌تر می‌کند.
خرّم خواستار اهتمام دولت ارمنستان برای تکمیل زیرساخت‌های جاده‌ای و گمرکی در مرز با ایران شد و گفت: شرکت‌های باتجربه و قدرتمند آذربایجان شرقی آماده مشارکت در اجرای پروژه‌های راه‌سازی در استان سیونیک هستند.

وی ابراز امیدواری کرد با همکاری مسئولان، شاهد گشایش‌های خوبی در رابطه با مسائل گمرکی و رفع موانع و تسهیل تردد بازرگانان و تجار در مرز دو کشور باشیم.

خرّم همچنین بر توسعه مبادلات دو کشور در حوزه انرژی، دسترسی به کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا از طریق ارمنستان، استفاده از ظرفیت منطقه آزاد ارس در همسایگی دو کشور و اهتمام جدی دولت ارمنستان به حل مسأله آلودگی آب رودخانه ارس بر اثر پساب کارخانه‌های معدنی این کشور تأکید کرد.

About Author