زمین‌های کشاورزی البرز با ساخت ویلاهای میلیاردی در حال نابودی است

نائب رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان میوه و تره بار استان البرز گفت: زمین های کشاورزی استان به دلیل نزدیکی به شهرها محل ساخت ویلاهای غیرمجاز و میلیاردی شده است.
به گزارش ساقی آذربایجان سید احمد میرجلیلی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه بر اساس آمار دریافتی حدود ۴۰۰۰ هکتار از اراضی استان زیر کشت محصولات سبزی و صیفی قرار دارد، اظهار کرد: در بیش از ۵۰۰۰ هکتار زمین هم انواع محصولات باغی کشت می‌شود و بخشی زیادی از اراضی استان هم به کاشت دانه‌های روغنی از جمله ذرت اختصاص دارد.
به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه کشاورزان زیادی در باغات ۳۰ تا ۴۰ هکتاری استان به کاشت و برداشت محصولات متنوع باغی مشغول هستند، گفت: آنها به ادامه این شغل نیاز دارند ولی وجود مشکلات و دردسرهای مختلف، کشاورزان را با چالش مواجه کرده است به نحوی که اکنون خیلی از آنها به دنبال فروش باغات خود و مهاجرت به شهرها هستند، از سویی اقلیم مناسب و تمایل به ساخت ویلا در اراضی کشاورزی استان موجب حضور شهرنشین‌ها در نقاط روستایی البرز شده است.
نائب رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان میوه و تره بار استان البرز با اشاره به اینکه باید تصمیماتی اخذ شود که هویت باغشهری کرج را زنده نگه داریم، افزود: در حال حاضر تنها هفت ماه از سال محصولات زراعی مانند سبزی و صیفی در البرز تولید می‌شود در نتیجه نیاز است که با حمایت تولید بسترسازی مناسب در حوزه کشاورزی صورت گیرد.
سید احمد میرجلیلی با این توضیح که هر کشاورز با توجه به محصول باغی و زارعی خود تنها چند ماه در سال فرصت بهره برداری اقتصادی دارد، گفت: از دولت انتظار می‌رود که در بحث تامین آب، سموم و مواد اولیه بسته بندی محصولات کشاورزی و نگه داری مزارع، مساعدت بیشتری به کشاورزان از سوی مسئولان دولتی انجام شود.
میرجلیلی بیان کرد: یک کشاورز نباید برای انجام ساخت و سازهای گلخانه‌ای، تامین زیرساخت‌هایی مانند آب، برق و گاز در اراضی کشاورزی یا باغی خود و اخذ مجوزها و استعلامات لازم از نهادهای اجرایی گاهی تا دو سال معطل بماند، این شرایط در حالی اتفاق می‌افتد که کشاورزان با تمام سختی‌های موجود به دنبال بهره وری مناسب و توسعه تولید هستند و نباید درگیر بروکراسی‌های اداری شوند.
سید احمد میرجلیلی افزود: در راستای حمایت از تولید برای سربلندی کشور نیاز به کمک و مساعدت ارگان‌های متعدد به ویژه دولت سیزدهم است تا برای رفع مشکلات سد راه تولید از جمله فعالیت کشاورزان اقدامات لازم انجام شود.
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی استان البرز با اشاره به رشد ویلاسازی و ساخت و ساز غیرمجاز در سطح اراضی کشاوزی استان البرز بیان کرد: با شناسایی این نوع تخلفات توسط نهادهای نظارتی و اجرایی مسئول و صدور حکم تخریب آن در کنار جلوگیری از توسعه ساخت و سازهای غیرمجاز در استان متاسفانه شاهد از بین رفتن فرصت های زراعی و باغی البرز هستیم، چون آن اراضی با نخاله‌های ساختمانی پرشده و دیگر قابلیت کشت محصول را ندارد.
سید احمد میرجلیلی با بیان اینکه در حال حاضر افزایش قیمت اراضی کشاورزی نیز به معضل جدیدی مبدل شده است، گفت: تحت تاثیر تغییر نرخ زمین‌های زراعی شاهد افرایش حجم مهاجرت‌ها از تهران و چندین شهر کشور به البرز هستیم، به نحوی که تنها در یک زمین ۱۰ هزار متری در البرز ۲۰ ویلا ساخته شده است، ویلاهایی که هر کدام به قیمت‌های میلیاردی معامله می‌شود.
میرجلیلی ادامه داد: در زعفرانیه، رامجین و سرخاب شهرستان ساوجبلاغ و دیگر شهرها و نقاط استان البرز که در آن محدوده اراضی کشاورزی زیادی وجود دارد، متاسفانه دفاتر مشاورین املاک بیشماری فعال است که همگی به خرید و فروش زمین‌هایی مشغول هستند که قرار است محل ساخت ویلاهای میلیاردی شود.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی استان البرز با تاکید بر اینکه کشاورزان در کار خود شب و روز ندارند و باید از این قشر توانمند و مسئولیت پذیر جامعه حمایت شود، افزود: کمتر جایی در جهان یافت می‌شودکه حاصل خیزی خاک البرز و شرایط اقلیمی مناسب آن را داشته باشد، محصولاتی مانند پسته و گردو، سیب و خیار، گیلاس و زردآلوی ایرانی در جهان نمونه است.
سید احمد میرجلیلی در ادامه گفت: استان البرز از پتانسیل‌های بالایی جهت کاشت انواع محصولات باغی و سبزی و صیفی برخوردار است و در کنار آن مقام کشوری در صادرات این محصولات دارد، از طرفی با راه اندازی میز سبزی و صیفی در البرز موافقت شده است اما صادرکنندگان محصولات کشاورزی این استان با چالش‌هایی از جمله تامین سوخت کانتینرهای یخچال دار و جایگزینی کانتینرهای فرسوده مواجه است در حالی که می‌توانند با استفاده از ارز حاصل از صادرات خود این مشکلات را مرتفع کنند.

About Author