فرش‌ها در زنجان با چمدان صادر می‌شود

مدیرکل گمرک استان زنجان میرهاشم سیداحمدی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به صادرات فرش دستباف، اظهار کرد: در حال حاضر در استان صادرکننده فرش نداریم و در گذشته نیز با وجود حجم بالای تولید فرش در استان، فرش این منطقه به نام قم و توسط تجار این استان صادر می‌شد.
به گزارش ساقی آذربایجان وی افزود: در حال حاضر فرش‌ ریزبافت ذائقه اصلی بازارهای جهانی برای فرش دستباف است که به خاطر حجم کمی که دارد، به صورت هوایی صادر می‌شود ولی چون در استان فرودگاه بین‌المللی وجود ندارد، فرش‌های ریزبافت با وجود گران‌ بودن، بیشتر از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) صادر می‌شود.
این مسئول ادامه داد: علاوه ‌بر نبود تاجر تخصصی، ذائقه بازار فرش نیز تغییر کرده و بر صادرات فرش تاثیر داشته است، در گذشته فرش حجیم بیش از هر نوع دیگر صادر می‌شد که در استان نیز غالب فرش‌های بافته شده در این بخش است و حال با اعمال تحریم‌ها و تغییر ذائقه بازار، شاهد کاهش در صادرات فرش هستیم.
مدیرکل گمرک استان زنجان تصریح کرد: کیفیت فرش دستباف استان زنجان منحصر به فرد است که طبیعی بودن مواد پشم و ابریشم و رنگ مورد استفاده در تولیدات فرش زنجان باعث افزایش کیفیت این فرش‌ها می‌شود ولی نبود صادرکننده تخصصی، وجود تحریم‌های شدید، نبود زیرساخت صادرات از قبیل فرودگاه ‌بین‌المللی که علاوه ‌بر فرش زنجان می‌تواند محلی برای صادرات فرش سایر استان‌ها باشد، تاثیر بالایی بر مهجور ماندن صادرات فرش استان گذاشته است.
سیداحمدی یادآور شد: برای بهبود وضعیت صادرات فرش استان در ابتدا باید برندی برای این محصول تعریف و همه تولیدات استان تحت این برند به بازار عرضه شود؛ تا زمانی که تولیدکنندگان برند واحدی نداشته باشند، نمی‌توانند گامی را برای آغاز راه صادرات فرش بردارند.

About Author