مردم راضی نباشند، مسئولان هیچ ارزشی ندارند

آیت الله  نوری همدانی، در درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم با اشاره به مجاهدت‌ها و تلاش‌های فراوانی که در طول تاریخ از سوی عالمان شیعه در حفظ معارف اسلام و فرهنگ اهل بیت (ع) صورت گرفته اظهار کرد: امروز هم علما و روحانیون حفاظت از این میراث گران بها را وظیفه خود می‌دانند و ما در نشر و ترویج این مکتب تمام توان و سعی خود را بکار می‌گیریم. باید توجه داشت تا زمانی که فقر و جهل و بی عدالتی در جامعه وجود دارد کار تمام نشده است.
وی، رکن اول انقلاب را اسلام و فرهنگ تشیع عنوان کرد و با اشاره به آیه ۱۳۹ آل عمران «و لا تَهِنوا وَ لا تَحزَنوا وَ اَنتُمُ الاَعلَونَ ان کُنتُم مُؤمِنینَ» خاطرنشان کرد: خداوند در این آیه می‌فرماید: هرگز سستی و حزن و اندوه به خود راه ندهید، اگر ایمان داشته باشید و راه اسلام و قرآن را در پیش بگیرید عزّت و عظمت خواهید یافت.
وی، انقلاب اسلامی ایران را حرکتی پویا و سرزنده توصیف نموده و افزود: انقلاب یک جریان پویا و سر زنده است و هرگز کهنه نخواهد شد، چرا که بر اساس حقانیت اسلام و فرهنگ اهل بیت (ع) پایه ریزی و شکل گرفته است هر چند استکبار و دشمنان اسلام با تبلیغات فراوان و استفاده از رسانه‌های معاند سعی در تحریف حقایق و ضربه زدن به انقلاب اسلامی دارند.

وی با اشاره به نقشه‌های دشمنان حقوق بشر را ابزاری پوسیده دانست و یادآور شد: همین آلمان در زمان دفاع مقدس با تجهیز صدام به بمب‌های شیمیایی سبب قتل عام بسیاری از زنان و کودکان بی دفاع شد که هنوز آسیب دیدگان و مجروحان آن واقعه در رنج و سختی به سر می‌برنند، اما همین‌ها امروز ما را ناقص حقوق بشر معرفی می‌کنند در حالی که خودشان دشمن بشریت هستند.
نوری همدانی، مردم را دومین رکن اساسی انقلاب بیان نموده و اظهار داشتند: بنده در دیدار با مسئولان همواره توجه و عنایت به مردم را گوشزده کرده ام چرا که ستون این انقلاب همین مردم هستند که در هشت سال دفاع مقدس و سختی‌ها همواره پشتیبان نظام و انقلاب بوده اند متاسفانه مردم در شرایط کنونی با گرانی و سختی معیشت روبرو هستند، امروز آنچه مهم است مردم هستند و باید مسئولان امر به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشند. باید شرایط اقتصادی مردم سر و سامان پیدا کند. بخشی از مسئولان در حال تلاش و کوشش هستند، اما باید خدمت رسانی بیشتری به مردم صورت بگیرد. خدمت به مردم و رسیدگی به وضع آنان در اولویت کار مسئولان باشد، مسئولان بدانند اصل مردم هستند و اگر مردم راضی نباشند هیچ ارزشی ندارند.
وی رکن سوم انقلاب را رهبری و مسئله ولایت فقیه عنوان نموده و گفت: ما معتقدیم هدایت جامعه بر عهده پیامبر، امام و قائم مقام امام است؛ یعنی یک فقیه جامع الشرائط و آیت الله خامنه‌ای بعد از امام با درایت و عقلانیت و تقوا و علمیت سی و چند سال این نظام را در مقابل دشمنان حفظ کرد. بعد از امام راحل حضرت آیت الله خامنه‌ای با همان سیره و رویه امام راحل این انقلاب را حفظ و حراست نمود این کار، کار آسانی نبود. هر روز دشمن با فتنه انگیزی و طرح نقشه‌های جدید و دسیسه‌های گوناگون سعی در ضربه زدن به انقلاب را داشته، اما مدیریت و رهبری ایشان تمام این فتنه‌ها را خنثی نمود امروز باید از رهبری پشتیبانی نمود علما و طلاب و فضلا بدانند راه راه دشواری است این مسیر سختی‌های فراوانی دارد، ولی بزرگان ما تحمل کردند.
وی با اشاره به زحمات فق‌ها برای نگهداری اسلام بعنوان نمونه از شهید اول و شهید ثانی نام برده و افزود: امروز رهبری با همه مشکلات می‌خواهد انقلاب را حفظ کند و وظیفه ما حمایت از ایشان است ما سختی و مشکلات مردم را درک می‌کنیم و می‌دانیم که مردم اصل انقلاب و نظام را قبول دارند، ولی از مسئولان توقع رسیدگی دارند تا مشکلاتشان حل شود. امروز نباید کسی مردم را ناامید کند، هر کسی چه مسئول و چه غیر مسئول با عملکرد خود موجب نارضایتی مردم از انقلاب و نظام شود مرتکب گناه شده است. باید مسئولان با حفظ وحدت و خدمت به مردم آینده خوبی برای ملت درست کنند. به فرموده امیرمومنان در نهج البلاغه «وَ قَدْ عَلِمْتُمْ أَنَّهُ لَا یَنْبَغِی أَنْ یَکُونَ الْوَالِی عَلَى الْفُرُوجِ وَ الدِّمَاءِ وَ الْمَغَانِمِ وَ الْأَحْکَامِ وَ إِمَامَهِ الْمُسْلِمِینَ الْبَخِیلُ، فَتَکُونَ فِی أَمْوَالِهِمْ نَهْمَتُهُ، وَ لَا الْجَاهِلُ فَیُضِلَّهُمْ بِجَهْلِهِ، وَ لَا الْجَافِی فَیَقْطَعَهُمْ بِجَفَائِهِ، وَ لَا الْحَائِفُ لِلدُّوَلِ فَیَتَّخِذَ قَوْماً دُونَ قَوْمٍ، وَ لَا الْمُرْتَشِی فِی الْحُکْمِ، فَیَذْهَبَ بِالْحُقُوقِ وَ یَقِفَ بِهَا دُونَ الْمَقَاطِعِ، وَ لَا الْمُعَطِّلُ لِلسُّنَّهِ فَیُهْلِکَ الْأُمَّه.» الحمدلله رهبر انقلاب توانست این ویژگی‌ها را مورد توجه قرار دهد.

About Author