مسئولان فرهنگی از خواب بیدار شوید!

امام جمعه موقت تبریز با بیان اینکه فرهنگ در حاشیه ذیل سیاست و اقتصاد نیست بلکه سیاست و اقتصاد در ذیل فرهنگ است، گفت: حضرت آقا فرمودند که بنده نظر قاطع خود را در مورد حجاب بیان می‌کنم؛ قانون را باید رعایت کنند؛ دولت و قوه قضاییه در این مورد مسوولیت دارند و بابد به مسوولیت قانونی خود عمل کنند.
به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی عالی امروز در خطبه‌های نماز عبادی و‌ سیاسی جمعه تبریز در مصلای امام خمینی(ره) این شهر اظهار کرد: در روزنامه هاآرتس منتسب به رژیم صهیونیستی علنا اعلام کردند که اسرائیل در غزه شکست خورده است و این حرف ما نیست بلکه اعتراف خودشان است. وی افزود: رژیم صهیونیستی فقط می‌خواهد مقاومت را تضعیف کند و بزرگترین ابزار دشمن رسانه است. امام جمعه موقت تبریز گفت: دشمن یک دروغ و شایعه را آنقدری بزرگ می‌کنند که همه باور کنند. وی ادامه داد: دشمن مگر نمی‌گفت که خانواده اسماعیل هنیه بیرون از غره هستند؟ پس آن سه فرزند و سه نوه شهید او در غزه چه کار داشتند. خطیب نماز جمعه تبریز ابراز کرد: فرماندهان حماس را دیدید که وقتی خبر شهادت اعضای خانوادش را دادند چگونه برخورد کرد؟ فقط گفت گه خداوند ما را از این شر دشمن نجات دهد.

قاون حجاب باید رعایت شود

وی به دیدار رمضانه خود از مسائل قرآنی قدردانی کردند و پیشنهاد برگزاری محافل قرآنی ماهیانه را دادند، گفت: از متولیان قرآنی درخواست داریم تا دچار روزمرگی نشوند و در عرصه میدانی کاری کنند؛ نهضت قرآنی را ایجاد کنند. عالی با اشاره بر اینکه رهبر معظم انقلاب در دو هفته اخیر در مورد حجاب و روزه‌خواری بیاناتی داشتند، گفت: همین موضوعات را سال گذشته نیز به مسوولان گوشزد کردند و حتی فرمودند مسوولین برنامه داشته باشند و دارند؛ ان شاالله این کار با برنامه دنبال شود. وی ادامه داد: حضرت آقا امسال نیز فرمودند که بنده نظر قاطع خود را در مورد حجاب بیان می‌کنم؛ قانون را باید رعایت کنند؛ دولت و قوه قضاییه در این مورد مسوولیت دارند و بابد به مسوولیت قانونی خود عمل کنند. امام جمعه موقت تبریز ابراز کرد: ایشان در عید فطر نیز به روزه‌خواری در ملاعام اشاراتی داشتند؛ حضرت آقا بارها بارها اولویت را اقتصاد فرمودند ولی فرموده‌اند که همه چیز مرتبط به فرهنگ است و فرهنگ در حاشیه ذیل سیاست و اقتصاد نیست بلکه سیاست و اقتصاد در ذیل فرهنگ است.

آقایان مسوول خطاب با شماست، کجا هستید

وی متذکر شد: حضرت آقا بارها در مورد اصالت فرهنگی فرمودند و هر سال با کلید واژه‌ای اعم از شبیخون فرهنگی، تهاجم فرهنگی، ناتوی فرهنگی، استهاله فرهنگی و غیره به مسوولان گوشزد داشتند که یا مسوولان نشنیدند یا اینکه خودشان را به نشنیدن زدند. عالی با تاکید بر اینکه آقایان مسوول این حرف‌ها خطاب به شماست، گفت: کجا هستید دقیقا؟ چه کار می‌کنید؟ برنامه‌هایتان را ارائه دهید. وی اضافه کرد: از انتخابات هم مشخص بود به جای اینکه برنامه ارائه دهند، همدیگر را تخریب می‌کنند. امام جمعه موقت تبریز گفت: جوری خواب هستید که دیگر حضرت آقا مجبور می‌شود که در خطبه‌ها از روزه‌خواری بگوید. وی افزود: ای آقای مسوول تو که رستوران‌ها را در رمضان باز کردی نظارت هم داری؟ قوانین را تعیین کرده‌ای؟

ریشه همه فضائل اخلاقی تقواست

وی گفت: روز اول شوال مکرم روز جوایز و هدایای الهی است. عالی خاطرنشان کرد: ریشه همه فضائل اخلاقی تقواست؛ هر کسی تقوا پیشه کند به کرامت الهی دست خواهد یافت. وی ابراز کرد: سال شروع سال معنوی انسان از ماه مبارک رمضان است؛ از این‌رو نباید این معنویت یکباره را به دست اصلی‌ترین دشمن انسانی یعنی نفس از دست دهد. امام جمعه موقت تبریز گفت: امام صادق(ع) فرموده‌اند که حقیقت تقوا این است که خداوند هرجا تو را دعوت کرد نباید غائب باشی و آنجا که خداوند نهی کرده است دیده شوی. وی افزود: تقوا بزرگ‌ترین بازدارندگی در برابر دشمن است؛ ما تقوای اجتنابی داریم که به منظور پرهیز است که این نوع تقوا بالاتر از تقوای اکتسابی است.

About Author