نامه خاتمی به رهبر انقلاب درباره اعتراضات اخیر؟

اخیرا برخی افراد و رسانه‌های اصولگرا و به خصوص نشریه صبح صادق، ارگان مطبوعاتی سپاه از بخشی از اظهارات سیدمحمد خاتمی درباره اعتراضات و حوادث اخیر استقبال کرده و آن را گامی رو به جلو دانسته بودند.

محمدعلی ابطحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و از چهره‌های نزدیک به خاتمی در واکنش به مواضع جریان اصولگرا و یادداشت رسانه سپاه، از نامه خاتمی به رهبر انقلاب خبر داده و نوشته است: علیرغم مکاتبه آقای خاتمی با رهبری و ملاقات اصلاح‌طلبان با مسئولان عالی‌رتبه برای جلوگیری از خشونت و اصلاح امور، نشانه‌ای از این‌که خواسته‌ها مورد توجه حاکمیت قرار گرفته باشد نیست که کاش بود.

گفتنی است که در روزهای اخیر، جمعی از چهره‌های اصلاح‌طلب با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و همچنین محسنی اژه‌ای دیدار و گفتگو کرده‌اند.

علاوه‌بر این، برخی منابع خبری از دیدار شمخانی با خانواده امام(ره) و همچنین خانواده هاشمی و درخواست شمخانی از آنها برای کمک به آرام کردن اوضاع کشور خبر داده بودند که بعدا تکذیب شد. با این حال گفته شده که بین فاطمه هاشمی و حجت الاسلام مجتبی خامنه‌ای دیدار و گفت‌وگویی صورت گرفته است که البته جزئیاتی از این جلسه منتشر نشده است.

ابطحی در یادداشت خود نوشته است: یکی از روزنامه‌های منتسب به سپاه که سخنرانی آقای خاتمی را خوب اما ناکافی دانسته بود، خیلی‌ها تصور کرده‌اند که این دعوت حاکمیت از آقای خاتمی است. نه هیچ اتفاقی نیفتاده. فقط یک مقاله برای اختلاف افکنی است و نظرات همیشگی اصلاح‌خواهانه آقای خاتمی مورد قبول حاکمیت قرار نگرفته است. تردیدی نیست که آقای خاتمی همیشه مطالبه اصلاح امور می‌کرد.

ابطحی افزود: همین مرز همیشگی او از یک سو با براندازی و از سوی دیگر با کسانی است که حاکمیت را تأیید مطلق کرده‌اند و بارها از حکمرانی بد در وضعیت موجود انتقادهای صریح کرده‌است. میدانم خیلی‌ها در این ایام از اصلاح ناامید شده‌اند و از آن گذر کرده‌اند و راهکاری غیر براندازی و تغییر رژیم ارایه نمی‌کنند اما صادقانه خوب است روشن باشد که خاتمی، فرصت‌طلبانه نمی‌تواند از هویت خودش فاصله بگیرد. حتی اگر مثل شرایط فعلی معترضین و حاکمیت صدایش را نشنوند.در اعتراضات اخیر، علیرغم مکاتبه آقای خاتمی با رهبری و ملاقات اصلاح‌طلبان با مسئولان عالی‌رتبه برای جلوگیری از خشونت و اصلاح امور، نشانه‌ای از این‌که خواسته‌ها مورد توجه حاکمیت قرار گرفته باشد نیست که کاش بود.

تخته سیاه