هر فروش ۵ میلیارد ضرر!

شهریار مغانلو هم دیگر جدا شده مهم سرخ‌هاست که قابلیت دعوت به اردوها را دارد و شاید بعدا چنین اتفاقی برای او رخ بدهد. در استقلال هم مهدی قائدی جدا شده که در اردوهای اخیر تیم ملی حضور داشته و حتی به میدان هم رفته است. محمد نادری هم دیگر جدا شده مهم آبی‌هاست که سابقه حضور در تیم اول ایران را دارد. درباره آسیب‌های فنی این جدایی‌ها زیاد حرف زده شده، اما یک بخش پنهان‌مانده از ماجرا مربوط می‌شود به ضرر مالی چشمگیر پرسپولیس و استقلال بابت از دست دادن این بازیکنان.
داستان این است که اگر تیم ملی به خوبی و خوشی راهی مسابقات جام‌جهانی قطر شود، فیفا مثل همیشه به باشگاه‌هایی که در جام‌جهانی نماینده دارند، پاداش نقدی می‌پردازد. آخرین عددی که فیفا در جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه به این منظور در نظر گرفت، روزی ۸۵۰۰ دلار بود. یعنی به ازای هر روز حضور هر بازیکن در جام‌جهانی، فیفا به باشگاه او ۸۵۰۰ دلار می‌پرداخت. جالب‌تر می‌شود اگر بدانید فدراسیون جهانی این عدد را از دو هفته پیش از آغاز مسابقات محاسبه می‌کند. هر تیمی هم که در سریع‌ترین زمان ممکن یعنی همان مرحله گروهی از دور مسابقات کنار برود، حداقل ۹ روز در محل برگزاری بازی‌ها حضور خواهد داشت. ۹ به اضافه ۱۴ می‌شود ۲۳. حالا این ۲۳ روز را ضربدر ۸۵۰۰ کنید تا حداقل پاداش فیفا به باشگاه‌ها بابت هر روز حضور هر بازیکن‌شان در جام‌جهانی مشخص شود. عدد مورد نظر ۱۹۵ هزار و ۵۰۰ دلار می‌شود؛ عددی که با نرخ فعلی ارز حدود ۵ میلیارد تومان خواهد بود!
این یعنی اگر تیم ملی ایران راهی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر شود که بسیار هم نسبت به وقوع این اتفاق خوش‌بین و امیدوار هستیم، فیفا بابت حضور هر ملی‌پوش ایرانی به باشگاه او پنج میلیارد تومان خواهد پرداخت که خب حالا پرسپولیس و استقلال بابت هر بازیکن ملی‌پوشی که از دست داده‌اند، از این موهبت محروم خواهند ماند. تازه اگر تیم ملی به دور بعد برسد، این پاداش افزایش هم خواهد یافت. البته حداقل دلخوشی سرخابی‌ها این است که اگر قوانین فدراسیون جهانی پابرجا باقی بماند، مبلغ مورد نظر بین باشگاه‌های دو سال آخر ملی‌پوش‌ها تقسیم خواهد شد. بنابراین سرخابی‌ها هم می‌توانند در بخشی از رقم پرداختی سهیم باشند. برنده اصلی اما باشگاهی مثل الاهلی امارات است که می‌تواند قسمتی از رقم پرداختی برای رضایت‌نامه مهدی قائدی را درجا و به همین شکل وصول کند!

About Author