پیام ما به آمریکا رسیده و از طریق واسطه‌ها پاسخ‌های صریحی دادیم

«ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری امروز (دوشنبه ۱۶ بهمن ماه) ضمن تبریک ایام الله دهه فجر و فرارسیدن چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار کرد: یاد و خاطره امام راحل را گرامی می‌داریم و بر شهدای انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی درود و سلام می‌فرستیم.

وی ادامه داد: ۱۲۲ روز از آغاز جنایات رژیم اسرائیل در غزه می‌گذرد، امیدواریم جامعه جهانی بیش از این تعلل و فرصت انجام جنایات را به رژیم اسرائیل ندهد. از آغاز تجاوز ضدانسانی اسرائیل علیه غزه، ۲۷۳۶۵ نفر تا دیروز شهید شدند و ۷ هزار نفر مفقود و ۶۶۶۳۰ نفر مجروح شدند. جامعه جهانی بیش از این تحمل نکند و فرصت جنایت بیش از این را ندهد.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد حملات نظامی به عراق و سوریه، گفت: نقطه کانونی بحران در منطقه تداوم جنگ با حمایت دولت آمریکا و انگلیس است. ۱۲۲ روز جنگ و جنایات مستمر وجود دارد که راه حل اساسی و پایدار هم پایان دادن به این جنگ و نسل کشی است. اقدامات آمریکا دلیل واضح و روشنی است که همچنان دست اسرائیل را برای ادامه جنایات باز بگذارد. حمله به کشور‌های منطقه نقض حاکمیت ارضی کشور‌های منطقه از جمله عراق و سوریه است.

وی با بیان اینکه کانون بحران در منطقه همچنان در فلسطین است، گفت: اقدامات نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه از جمله حملات نظامی این دو کشور به عراق، سوریه و یمن و تداوم جنگ طلبی اسرائیل متناقض با شعارها، پیام‌ها و ادعا‌هایی است که مایل به ادامه جنگ و بحران در منطقه نیستند؛ آمریکا یا دچار سرگردانی یا تناقض در عمل است. اقدامات آمریکا و انگلیس نشان می‌دهد که آن‌ها درک درستی از مسائل منطقه ندارند و به جای توجه به علت به معلول توجه می‌کنند.

ایران روادید برای اتباع ۲۸ کشور را لغو کرده است

کنعانی در مورد لغو روادید، افزود: ایران به طور یکطرفه لغو روادید برای اتباع ۲۸ کشور فراهم کرده و از روز گذشته عملاً اجرایی شده است. این در چارچوب سیاست‌های دولت ایران برای گسترش مناسبات و تقویت ارتباطات مردمی با کشور‌های مختلف جهان صورت گرفته است. انتظار می‌رود در چارچوب همین رویکرد شاهد اقدامات مشابهی از سوی آن دسته از کشور‌هایی باشیم که چنین تسهیلاتی را برای ایران فراهم نکرده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد روادید مربوط به رانندگان ترانزیت، گفت: اگر مشکلی در این باره باشد، هم دستگاه دیپلماسی و هم در چارچوب سازوکار‌های موجود بین المللی که ایران هم عضو این سازوکار‌ها است، اقداماتی انجام خواهد شد.

کنعانی در مورد سفر نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور یمن و حملات آمریکا به یمن، افزود: این سفر در استمرار مشورت‌های مستمر و منظم در خصوص پیشرفت سیاسی در یمن انجام شد. طبیعتاً ایران اهتمام جدی همانند گذشته در راستای صلح، ثبات و امنیت در یمن دارد. جمهوری اسلامی ایران از تلاش‌ها و ابتکارات سازمان ملل برای تحقق اهداف صلح و ثبات در یمن حمایت می‌کند. ایران از آغاز بحران در یمن راهکار سیاسی را مطرح کرده است و از هرگونه توافقی که منطبق با واقعیت‌های موجود و مورد توافق باشد، حتماً استقبال می‌کند.

وی افزود: متأسفانه اقدامات آمریکا با ادعا‌های آن‌ها ناسازگار است. حمله آمریکا به یمن نشان می‌دهد که همچنان دو کشور در مسیر دامن زدن به بی ثباتی در منطقه تلاش می‌کنند که اینگونه اقدامات محکوم است. تداوم این اقدامات ماجراجویی است و در راستای گسترش تنش و بی ثباتی در منطقه است.

کنعانی در مورد حقابه ایران از افغانستان، گفت: خبر جدیدی در این باره وجود ندارد، اما این موضوع در جدول گفتگو‌های ما با مقامات سرپرستی افغانستان مطرح است. موضوع آب یکی از موضوعات جدی مورد گفتگو است.

رژیم صهیونیستی بدون حمایت آمریکا امکان ادامه جنگ ندارد

سخنگوی وزارت خارجه در مورد تجاوز به یمن، گفت: اقدامات آمریکا در یمن ناقض مقررات بین المللی و فرصت سازی برای تداوم جنایات جنگی است. آنچه در دریای سرخ و منطقه در حال رخ دادن است، معلول است و علت نیست. تمرکز آمریکا به کشور‌های دیگر منطقه خلاف ادعا‌های این کشور‌ها مبنی بر عدم دامن زدن به جنگ در منطقه است. آن‌هایی که به صلح و ثبات به منطقه فکر می‌کنند، بدانند که کانون بحران در فلسطین است و به جای حمله به دیگر کشور‌ها و نقض منشور ملل متحد، به کانون بحران یعنی فلسطین فکر کنند. رژیم غاصب صهیونیستی بدون حمایت آمریکا امکان ادامه جنگ را ندارد.

کنعانی ادامه داد: به دنبال تشدید تنش در منطقه نیستیم. اقدامات دیپلماتیک ایران در ۴ ماه گذشته اثبات کرده که ایران به دنبال ایجاد زمینه‌های ثبات در منطقه و پیشگیری از توسعه دامنه درگیری در منطقه است. ایران هیچ نیروی نیابتی در منطقه ندارد و این آمریکا است که از رژیم اسرائیل برای تأمین منافع نامشروع خود استفاده می‌کند. پیام ما از طریق کشور‌های واسطه به آمریکا رسیده که راهکار کاهش بحران در منطقه روشن است. این ارزیابی ایران به تنهایی نیست، بلکه ارزیابی کشور‌های دنیا بوده است. آمریکا نشان داد که جلوی کارکرد شورای امنیت ایستادگی کرده است. صلح در منطقه وابسته به توقف جنایت آمریکا در منطقه است.

وی در مورد گسترش روابط با عراق، گفت: روابط دو کشور مستحکم و رو به رشد است. مانعی در توسعه روابط دو کشور وجود ندارد. روابط خوبی با اقلیم کردستان عراق وجود دارد. امید است از برخی از موضوعات اختلافی عبور کنیم.

About Author