چه دلیلی دارد اقلام خوراکی تا این اندازه گران باشد؟

به گزارش دفتر آیت الله مکارم شیرازی، این مرجع تقلید در دیدار رئیس جمهور، ضمن تبریک دهۀ کرامت و میلاد حضرت فاطمۀ معصومه (س)، از اقدامات و فعالیت‌های دولت تشکر و قدردانی کرد.

وی ایجاد امید و نشاط در جامعه را از جمله مأموریت‌های مهم دولت دانسته و گفت: اینکه نسبت به درد‌ها و مشکلات مردم آگاه بوده و درصدد درمان هستید، مایۀ امیدواری است.

آیت الله مکارم شیرازی، مسألۀ مسکن و اجاره بهای سنگین را از مشکلات مهم مردم برشمرده و افزود: اجارۀ مسکن فشار بسیار سنگینی بر مردم وارد می‌کند که دولت باید این مسأله را کنترل کرده و راهکاری برای آن بیابد چراکه مسکن نقش مهمی در رضایت مردم دارد.

وی ، نوسانات نرخ ارز را نیز یکی دیگر از مشکلات برشمرده و گفت: این نوسانات بر اقتصاد کشور تأثیر می‌گذارد و دولت باید نسبت به تأثیرگذاری آن در مسائل اقتصادی برنامه ریزی داشته باشد.

مکارم شیرازی در ادامه به گرانی اقلام خوراکی و کوچک شدن سفره‌های مردم اشاره کرده و افزود: چه دلیلی دارد که بعضی از اقلام خوراکی تا این اندازه گران باشد؟ دولت باید راهکاری برای جلوگیری از گرانی افسارگسیخته بیابد.

آیت الله مکارم شیرازی بر ضرورت تکمیل پروژه‌های نیمه تمام به خصوص فرودگاه قم تأکید کرده و افزود: دولت‌ها حلقۀ اتصال یکدیگر هستند، هرچند این موارد در دولت شما آغاز نشده، ولی کاری است که باید در دولت شما انجام شده و به اتمام برسد.

وی قم را شهری ممتاز در جهان شیعه برشمرده و افزود: وجود بارگاه حضرت فاطمۀ معصومه (س) و مسجد جمکران و حوزۀ علمیه قم با بیش از هشتاد هزار طلبه، باعث می‌شود که قم شهری ممتاز و یگانه در جهان شیعه باشد و باید به این نکته توجه شود. رسم حوزه‌های علمیه بر این بوده که با کمک‌های مردمی اداره می‌شده و اکنون هم باید به همین صورت باشد، و حوزه‌های علمیه هیچ گونه کمک مالی از دولت‌ها نمی‌خواهند، ولی انتظار دارند که مورد حمایت واقع شوند.

آیت الله مکارم شیرازی، کشور را متشکل از جمهوریت و اسلامیت دانسته و بیان کرد: به همان اندازه که به جمهوریت اهمیت داده می‌شود، باید به اسلامیت هم اهتمام داشت.

وی راهکار حل مسائل و مشکلات فرهنگی کشور را تدبیر، تشویق و کار‌های فرهنگی عنوان کرده و گفت: در این مسائل فشارآوردن فایده‌ای ندارد. هرچند کار‌های بر زمین مانده در کشور فراوان است، اما امید انجام آن نیز بسیار است که با فعالیت‌هایی که دارید امید مردم نیز به حل مشکلات و انجام کار‌ها بیشتر و بهتر می‌شود.

وی ، حضور مردم در صحنه‌های نظام با وجود مشکلات معیشتی و اقتصادی را سبب بطلان توطئه‌های دشمنان در ایجاد یأس و ناامیدی دانسته و گفت: وقتی می‌بینیم که در راهپیمایی روز قدس خیابان‌ها مملو از جمعیت می‌شود، دشمنانی که وِرد ناامیدی خوانده و در میان مردم تزریق می‌کنند، ناکام شده و شکست می‌خورند.

مکارم شیرازی در پایان این دیدار، حضور رئیس جمهور در میان مردم و دیدار با علما را باعث تقویت روحیۀ مردم دانسته و افزود: از این که در حل مشکلات جدی هستید و اهمیت مضاعف می‌دهید، تشکر می‌کنیم و برای موفقیت شما و دولت دعا می‌کنیم.

در ابتدای این دیدار، رئیس جمهور، گزارش مبسوطی از عملکرد و فعالیت‌های دولت در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی ارائه کردند.

About Author