چه کسانی معیشت مردم را به گروگان گرفته اند؟

محمدباقر قالیباف که سالهاست در آرزوی ریاست جمهوری است و در زمانی که به نمایندگان وعده داده بود اگر او رئیس مجلس بماند، نامزد انتخابات ریاست جمهوری نخواهد شد، برای چندمین بار به سمت پاستور خیز برداشته است. حالا او برای رسیدن به این آرزوی دیرینه خود، در کنار سعید جلیلی و دیگر نامزدهای پوششی، به هر دری می زنند و حملات تند و ادعاهایی علیه دولت روحانی مطرح کرده‌اند.

نکته عجیب اینکه این افراد هم از وضعیت فعلی انتقاد می‌کنند و هم از دولت رئیسی که مسئول وضع فعلی است، دفاع! در واقع آنها بی‌توجه به این مسئله که سه سال است دیگر دولت روحانی بر سر کار نیست و دولتی انقلابی و همسو با آنها مدیریت امور را در دست دارد، در ادعایی عجیب، عامل مشکلات و وضع فعلی را دولت روحانی می‌دانند! به قول آذری جهرمی گویی دولت چهاردهم قرار است، دولت را از روحانی تحویل بگیرد.

قالیباف همچنین در واکنش به سخنان روحانی و ظریف درباره کارشکنی آنها در جریان مذاکرات احیای برجام، ادعا کرده است: می‌گویند قانون راهبردی قانونی بوده که مانع حل مشکل مربوط به توافق برجام است، خجالت هم چیز خوبی است… بنده آن موقع رئیس مجلس و عضو شورای امنیت ملی بودم… می‌گفتند اگر پروتکل الحاقی را جلوگیری کنید، وارد جنگ می‌شویم، ما جلوی آن را گرفتیم آیا جنگ شد؟ غنی‌سازی را ۶۰ درصد کردیم جنگ شد؟ این کار‌ها باعث شد آن‌ها بپذیرند و وارد گفتگو با ما شوند. ما به فضل الهی مسیر ریل‌گذاری شده توسط شهید رئیسی را با قدرت پیش می‌بریم.”

مردم خود بهتر می دانند عملکرد دولتی که قالیباف، جلیلی و نامزدهای پوششی آنها از آن دفاع می کنند، چگونه بوده است اما بد نیست مروری بر وعده های دولت انقلابی و وضع فعلی کشور داشته باشیم.

فقر و فلاکت در دولت سیزدهم

دولت سیزدهم نرخ دلار را با قریب ۲۴ هزار تومان از دولت تدبیر و امید تحویل گرفت، نرخ دلار با وجود آنکه به دلیل تشدید تحریم‌ها توسط ترامپ ستیزه‌جو، فروش نفت کاهش یافته بود با این نرخ در ۱۴۰۰ تحویل شد. اما قیمت دلار در دولت سیزدهم علی‌رغم آنکه به قول محمدجواد ظریف، جو بایدن «شل گرفت» و به چین چراغ سبز نشان داد تا نفت ایران را خریداری نمایید، تنها طی ۳ سال به کانال ۷۰ هزار تومان رسید.

افزایش نرخ دلار باعث شد تا بر اساس آمار‌های مختلف، حداقل ۲۰ میلیون نفر به جامعه فقر نسبی کشور اضافه شود.

۴ میلیون مسکن چه شد

این یکی از کلیدی‌ترین وعده‌های رئیس‌جمهور فقید بود، این در حالی است که بر اساس آمار‌های رسمی مرکز پژوهش‌های مجلس که در برنامه زنده تلویزیونی اعلام شد، تنها «کمی بیشتر از ۳۰۰ هزار واحد ساخته شد.»

تورم را تک رقمی می‌کنیم

تک رقمی کردن نرخ تورم، وعده دیگر دولت سیزدهم بود، براساس نظرات اقتصاددانان مستقل، تورم واقعی در کشور بیش از آمار‌های رسمی است. با این حال نرخ تورم در دولت رئیسی بار‌ها رکورد تاریخی ثبت کرده و گرانی بی‌سابقه کالا‌ها فشار شدیدی به معیشت مردم وارد کرده است.

اینترنت رایگان و کاهش ۵۰ درصدی هزینه‌های درمان

در سال ۱۴۰۰  تیم دولت سیزدهم قول داد که هزینه‌های اینترنت را برای دهک‌های پایین رایگان کند، این در حالی است که با موافقت دولت اپراتور‌های خصولتی تلفن همراه هزینه‌های خود را بیش از ۱۳۰ درصد افزایش دادند. وضعیت سرعت اینترنت نیز که بر همگان روشن است…

هر هفته نیز یکی از انجمن‌های بیماران در مقابل وزارت بهداشت تحصن می‌کند و به دلیل فساد مافیای دارو، گرانی شدید خدمات پزشکی و کمبود دارو فغان سر می‌دهند. بسیاری از مردم دیگر توان پرداخت هزینه بیمارستان و درمان به ویژه دندانپزشکی را هم ندارند.

«گشت ارشاد برای مدیران ایجاد می‌کنیم»

علی‌رغم این وعده دولت سیزدهم، قوه قضاییه رسماً اعلام کرد که هیچ مسئولی از سوی دولت برای پرونده چای دبش معرفی نشده است، پرونده‌ای که با ۳.۴ میلیارد دلار فساد، بزرگ‌ترین پرونده فساد کشور لقب گرفت.

سه سال رویایی یا فلاکت بار

«فقر را ریشه کن می‌کنیم»، «با تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی ۱۲ میلیون شغل ایجاد می‌کنیم»، «با  هر یک میلیون تومان یک شغل  ایجاد می‌کنیم»، «یارانه خانواده‌های کم‌درآمد را اضافه می‌کنیم»، «استان گیلان و مازنداران را در تولید برنج خودکفا می‌کنیم»، «مشکلات بورس تا پایان ۱۴۰۰ حل می‌شود» این‌ها و ده‌ها وعده دیگر توسط دولت سیزدهم اعلام شد و نه تنها هیچ‌کدام محقق نشد، بلکه به گفته ده‌ها اقتصاددان مستقل مردم رسماً با مشکلات شدیدی در معیشت خود مواجه شده اند؛ نرخ اجاره بها بیش از ۲۰۰ درصد افزایش یافت، قیمت گوشت از ۱۴۴ هزار تومان در اول ۱۴۰۰ به حدود یک میلیون تومان، نرخ  تخم مرغ از قریب ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان به ۱۰۰ هزار تومان رسید، خرید بسیاری از میوه‌ها برای مردم به رویا بدل شده است و …

با وجود این واقعیات دهشتناک اقتصادی کاندید‌های ریاست جمهوری مانند محمدباقر قالیباف و سعید جلیلی با آمار بازی و ارائه جداولی عجیب تلاش دارند ۳ سال گذشته را رویایی توصیف نمایید.

قالیباف و سعید جلیلی بانی تحریم

عباس آخوندی هزینه‌های دور زدن تحریم را قریب ۴۰۰ میلیارد دلار برآورد کرد، این پول در کنار هزینه ۲۰ درصدی انتقال پول از طریق صرافی‌ها به جیب شبکه‌های قدرتمندی از دلالان تحریم می‌ریزد که نفوذ گسترده‌ای در کشور دارند، طبیعی است که این افراد علاقه‌ای نداشته باشند تا تحریم لغو شود.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشور در صداوسیما اعلام کرد یکی از دلائل عدم رفع تحریم‌ها تصویب «قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ایران» بود قانونی که به شکلی عجیب نام رفع تحریم‌ها را بر خود داشت، اما دست دولت را در توافق با طرف‌های غربی بست و عملاً به تشدید تحریم‌ها و تحمیل ۱۵۰۰ تحریم جدید به کشور شد.

مصطفی پورمحمدی کاندید ریاست جمهوری نیز در مناظرات اعلام کرد که سعید جلیلی در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی مانع از تصویب FATF شده، زیرا نمی‌خواسته است که این امتیاز به دولت روحانی داده شود، در واقع معیشت مردم  را به گروگان گرفتند تا مطامع سیاسی خود را تامین کنند.

حال محمدباقر قالیباف در قزوین و قم ادعا کرد که می‌خواهند ما را به ریل گذشته و دوره روحانی بازگردانند، او و جلیلی به عنوان بخش از بانیان تحریم کشور، هرگز حاضر نشدند در خصوص بلایی که با اقدامات خود بر سر اقتصاد کشور آوردند پاسخ دهند. صداوسیما نیز که پایداری‌چی‌ها و به ویژه برادر یکی از کاندیدا‌ها نفوذ زیادی در آن دارند تا به حال حاضر نشده فرصتی برای پاسخگویی در اختیار دولت تدبیر و امید قرار دهد.

اما قالیباف که سالهاست ریاست مجلس شورای اسلامی را برعهده دارد، به درستی نگفته که نتیجه تصویب این قانون ضدبرجامی چه بوده است؟ چه کسانی پذیرفتند که با آنها وارد گفت‌وگو شوند و نتیجه این مذاکرات چه بوده است؟

روحانی به خوبی توضیح داده است: “سالی ۱۰۰ میلیارد دلار، مستقیم و غیرمستقیم، از فروش نفت و پتروشیمی و تخفیف‌هایی که به دیگران می‌دهند، به مردم صدمه زدند. قانون راهبردی مجلس بدترین قانون در تاریخ جمهوری اسلامی ایران است. ما از این قانون بدتر نداشتیم. قانونی که فقط توطئه بود برای اینکه دولت دوازدهم ناموفق شود. برای اینکه مردم نفس نکشند. معلوم است. من می‌دانم چه کسی طراحی کرده، چه کسی نوشته، کجا نشستند. آدم‌هایش را می‌دانم چه کسانی نوشتند. در چه اتاقی نشستند. همه را من می‌دانم. خب خیانت شد به مردم.”

About Author