کاخ سفید دیگر تهدید روسیه را “قریب‌الوقوع” نمی‌داند

کاخ سفید با بیان اینکه دیگر “تهاجم بالقوه روسیه به اوکراین را قریب‌الوقوع” توصیف نمی‌کند، گفت استفاده مقام‌های آمریکایی از این واژه یک پیام “ناخواسته” را منتقل می‌کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری سی‌ان‌ان، «جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس مطبوعاتی گفت: من یکبار از این واژه استفاده کردم و فکر […]

کاخ سفید با بیان اینکه دیگر “تهاجم بالقوه روسیه به اوکراین را قریب‌الوقوع” توصیف نمی‌کند، گفت استفاده مقام‌های آمریکایی از این واژه یک پیام “ناخواسته” را منتقل می‌کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری سی‌ان‌ان، «جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس مطبوعاتی گفت: من یکبار از این واژه استفاده کردم و فکر می‌کنم دیگران هم یکبار آن را به کار بردند. و بعد از آن، ما آن را دیگر نگفتیم چون فکر می‌کنم که این واژه (قریب‌الوقوع) یک پیامی را ارسال می‌کرد که ما قصد ارسال آن را نداشتیم و آن این بود که “ما می‌دانیم که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه تصمیمی در این رابطه گرفته است.”

جن ساکی گفت: می‌توانم بگویم اکثریت قریب به اتفاق مواقعی که در مورد آن صحبت کرده‌ام، گفتیم که او می‌تواند در هر زمانی حمله کند. این درست است. ما هنوز نمی‌دانیم که او (پوتین) تصمیمی گرفته است یا خیر.

تصمیم برای عدم استفاده از واژه “قریب‌الوقوع” بعد از آن گرفته شد که اختلافی میان مقام‌های آمریکایی و اوکراینی بر سر بهترین روش برای توصیف تهدید از جانب روسیه به وجود آمد. در حالی که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا و مقام‌های ارشد او هشدار می‌دادند که ممکن است ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه به نیروهایش در مرز در هر لحظه‌ای دستور حمله دهد، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین چشم‌انداز وقوع “جنگی قریب‌الوقوع” را رد می‌کرد.

این اختلاف باعث شد تا نارضایتی‌هایی ایجاد شود. هفته گذشته صحبت‌های جن ساکی درباره یک حمله “قریب‌الوقوع” خشم کی‌یف را برانگیخت. مقام‌های اوکراینی از جمله زلنسکی با این گونه صحبت‌ها مخالفند و می‌گویند توصیف‌هایی از این دست ممکن است موجب هراس و تلاطم اقتصادی شود.

سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه گفت که او تنها یک بار از این واژه استفاده کرده و دیگر آن را تکرار نکرده است. در روزهای اخیر، سایر مقام‌های آمریکایی‌ هم از بکار بردن چنین واژه‌ای خودداری کردند.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل سه‌شنبه در مصاحبه‌ای گفت که برنامه حمله روسیه به اوکراین “قریب‌الوقوع” نیست چون آمریکا همچنان برای ارائه یک راه‌ خروجی دیپلماتیک از این بن‌بست به روسیه تلاش می‌کند.