گلایه زلزله زدگان سی سخت از آوارگی در آستانه فصل سرما

روند ساخت منازل مسکونی رضایت بخش نیست و سرما در حال رسیدن”؛ این مساله، بیشترین دغدغه ای است که از مردم زلزله‌زده سی سخت در استان کهگیلویه و بویراحمد شنیده شد.
به گزارش ساقی آذربایجان با وجود گذشت ۱۹۵ روز از وقوع زلزله شهرستان دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد، وضعیت ساخت مسکن همچنان دغدغه اصلی زلزله‌زدگان شهر سی سخت و زلزله زدگان این شهرستان بوده و وعده مسئولان مبنی بر تحویل مسکن تا قبل فصل سرما به دلایل مختلف محقق نشده است و حالا زلزله‌زدگان باید خود را آماده تحمل سوز سرمای منفی ۲۰ درجه زمستان‌های شهر سی سخت در پای کوه دنا کنند.
یکی از مردم زلزله زده شهر سی سخت به خبرنگار ایسنا گفت: برای ساخت هر واحد مسکونی ۱۰۰ میلیون تومان وام داده اند که با این میزان خانه ما ساخته نمی شود.
وی افزود: در این شرایط اقتصادی و گرانی هر مسئولی که می تواند با این میزان خانه بسازد، بیایند و خانه ما را بسازند. از مسئولان انتظار داریم همین‌طوری که قبلا هم وعده داده شد که محدویتی برای دادن وام به زلزله زدگان سی سخت وجود ندارد میزان وام را بیشتر کنند. “علی فرد”، شهردار شهر سی سخت در خصوص هزینه گرفته شده از زلزله زدگان برای صدور پروانه گفت: پروانه ساختمانی تا متراژ ۱۰۰ متر بصورت رایگان به زلزله زدگان داده می شود و در مواردی که عقب نشینی کنند سر به سر حساب می کنیم. مازاد بر ۱۰۰ متر تا ۸۰ درصد مشمول تخفیف می شوند.
“عبدالحمید پناهی”، فرماندار شهرستان دنا در این زمینه در گفت و گو با خبرنگار ایسنا گفت: فصل سرما نزدیک است و سرایط ساخت و ساز مناطق زلزله زده شهرستان دنا بخصصو شهر سی سخت مناسب نیست و تقریبا ۶۵ درصد واحدهای مسکونی این منطقه در مرحله سقف هستند و احتمال دارد که تا اول مهر خانه خود را تکمیل کنند اما حدود ۳۰ درصد واحدهای مسکونی مردم زلزله زده سی سخت احتمال دارد که تا رسیدن فصل سرما به طول بینجامد که باید تدیبر ویژه ای اندیشیده شود. با پیگیری هیا صورت رگفته قرار شده که بخشی از خانه های زلزله زدگان آماده شود که در فصل سرما با مشکل مواجه نشوند.
وی افزود: به هر واحد مسکونی خسارت دیده احداثی سی سخت ۱۶۰ کیسه معادل ۸ تن بصورت رایگان تحویل داده می شود و تا کنون ۲۵ درصد سیمان رایگان تحویل شده است. طی مدت اخیر بعلت مشکلات و قطعی برق در خصوص سیمان با وقفه ای مواجه شدیم که هم اکنون ۵۵۰ تن سیمان روزانه وارد شهرستان زلزله زده دنا می شود و طی روزهای اخیر مشکلات سیمان کمتر شده است.
پناهی اظهارکرد: مجموع تسهیلات بلاعوض اختصاص یافته به منطقه زلزله زده سی سخت ۱۴۱ میلیارد تومان بوده که تاکنون ۹۵ میلیارد تومان معادل ۶۵ درصد به مردم پرداخت شده است.
فرماندار شهرستان دنا با بیان اینکه ۱۶۸۰ واحد مسکونی شهر و روستایی احداثی در این شهرستان وجود دارد، تصریح کرد: تاکنون ۲۵۰ واحد مسکونی در شهر و روستاهای زلزله زده شهرستان دنا تکمیل و تحویل شده است.
پناهی در خصوص جوابگو و کافی نبودن میزان تسهیلات داده شده به زلزله زدگان سی سخت برای ساخت خانه خاطرنشان کرد: تسهیلات ۱۸۵ میلیون تومان به اضافه ۱۶۰ کیسه سیمان و۱۰ میلیون تومان داده شده جوابگوی نیاز مردم نیست و برای واحدهای مسکونی با زیر بنای۷۰ تا ۸۰ متری است در حالی که بیشتر مردم با زیر بنای بیش از ۱۸۰ متر به بالا ساختند که نیاز است دولت در این زمینه کمک کند.
وی ادامه داد: ۲۰۰ واحد مسکونی خسارت دیده از زلزله در شهر سی سخت بصورت فلزی یا پیچ مهر در حال ساخت است.
فرماندار شهرستان دنا عنوان کرد: در خصوص تنفس وام‌های زلزله زدگان سی سخت که مشمول دوسال بخشودگی می شوند باید محل این مساله مهم مشخص شود که تاکنون به همین علت اجرایی و محقق نشده است.

About Author