اختصاصی روزنامه ساقی آذربایجان/ م. نویدی

مولا علی (ع) فرموده است : حقیقت گفتنی است . چند سالی است کلانشهر تبریز مانند اکثر شهرهای پر جمعیت ایران اسلامی با کمبود آب آشامیدنی و مصرف خانگی مواجه است علی الخصوص در فصل تابستان مخصوصا امسال خشکسالی و بارندگی کم از یک طرف و احداث شهرکهای حساب نشده بی رویه از طرف دیگر در کنار و حومه کلانشهر تبریز باعث کم آبی شدید شده است بطوریکه حداقل یک سوم محلات مسکونی تبریز در مدت ۲۴ ساعت ، ۱۲ ساعت آب ندارند .
با اینکه شهروندان تبریز در مصرف آب صرفه جویی می کنند باز هم کم آبی همچنان ادامه دارد با اینکه انتقال آب چاههای عمیق که در سالهای اخیر احداث شده به شبکه آبرسانی همچنان ادمه دارد. برای نمونه آب سد نهند که از سر چشمه های کوه پیر سقای ورزقان و قشلاق چایی پر می شد و یک پنجم تبریز را در قسمت شرق کلانشهر تبریز آب دهی می کرد که از چند هفته پیش کاملا خشک شده است .
مسئولان محترم که دستور و اجازه شهرک سازی در کنار شهر تبریز را صادر می کنند مانند شهرک خاوران و شهرک شهریار و …. در اراضی کاملا بی آب روستایی طویقون در کنار جاده تبریز – اهر با اتمام ساختمانهای یاد شده روزانه به میلیونها متر مکعب آب نیاز خواهد داشت .چگونه و از کجا تامین خواهد شد ؟حالا شهرک سردار شهید سلیمانی ، شهرک شهید صیادی شیرازی و سایر شهرکها بجای خود امروز اکثر خانواده ها مخصوصا آپارتمان نشینها اقدام به نصب پمپ فشار قوی یک اسب دو اسب نموده اند ولی باید در پشت پمپ های نصب شده آب وجود داشته باشد که به طبقات پمپاژ شود و اکثر پمپ های نصب شده بطور خالی به دور خود می چرخند .

About Author