احزاب نباید به باشگاه سهم خواهی تبدیل شوند

مالک رحمتی روز شنبه در نشستی با فعالان حزبی استان افزود: فلسفه وجودی احزاب این است که در محلی که سرنوشت سیاسی مردم رقم‌ می خورد، حضور موثر داشته باشند و کارنامه خود را ارایه کنند و بسنجند.
وی یادآوری کرد: جایگاه احزاب در نظام سیاسی ایران با همه جای جهان متفاوت و براساس ماده ۱۰ قانون احزاب کشورمان، تشکیل و فعالیت احزاب در آن آزاد است.
وی با بیان اینکه ظرفیت غنی در نظام سیاسی ما برای تحزب وجود دارد، گفت: فعالیت ۵۵ حزب موجود در آذربایجان شرقی، مصداق عینی آن است.
استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه از حضور پررنگ و پرتعداد احزاب شناسنامه دار در استان استقبال می کنیم، ادامه داد: احزاب، محلی برای تربیت نیروی انسانی متخصص و کارآمد و نخبه و برنامه محوری است.

قیام ۲۹ بهمن مردم تبریز تمام کننده انقلاب اسلامی بود
استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه قیام ۲۹ بهمن مردم تبریز، تمام کننده انقلاب اسلامی بود، گفت: باید توجه کنیم که آذربایجان شرقی در طول تاریخ پرافتخار کشورمان همواره استانی پیشرو و پیشگام برای دفاع از اسلام و کشور بوده است.
رحمتی با بیان اینکه باید بالندگی و مسوولیت پذیری مردم آذربایجان را زنده نگه داریم، افزود: در شرایطی که دشمن کوچک‌ترین مسأله در کشور را به بزرگ ترین مساله تبدیل می کند، احزاب مسوولیت دشواری برای مقابله با توطئه های دشمنان بر عهده دارند.
وی با بیان اینکه ما باید خودمان را در کنار مردم بصیر و آگاه مان حفظ کنیم که از آنها عقب نمانیم، ادامه داد: احزاب برای روشنگری و اثرگذاری ایجاد شده اند که در مقطع حساس کنونی باید صحنه را برای مردم شفاف کنند.
استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه از پیشنهادهای احزاب برای مدیریت استان استقبال می کنیم، اظهار کرد: خانه احزاب استان، سند توسعه منطقه ای آذربایجان شرقی را با برگزاری گردهمایی و بارش فکری تهیه و تدوین کند.
رحمتی ادامه داد: همه نهادهای جامعه اسلامی ما مبتنی بر حضور مردم هستند و عنصر کلیدی در نظام اسلامی، مردم است.
وی بیان کرد: در مقطع کنونی، دشمن به طور تمام قد، جنگ نرمی را شروع کرده است که قبلا به این وسعت نبود و احزاب در این شرایط مسوولیت خطیری دارند.
وی خاطرنشان کرد: دولت در انتخابات پیش رو فقط مجری انتخابات است و هیچ مسوول دولتی حق هیچ‌گونه سوگیری ندارد.
استاندار آذربایجان شرقی بیان کرد: انتظار مردم از احزاب در مقطع کنونی، اتحاد و انسجام و یکپارچگی است.
رحمتی اضافه کرد: با تلاش احزاب باید همه آحاد مردم در انتخابات پیش رو مشارکت داشته باشند.
وی با بیان اینکه در این شرایط، عنصر رسانه با تولید محتوای غنی و رعایت صداقت، تعیین کننده است، ادامه داد: رسانه های ارگان احزاب با رویکرد روشنگری و آگاهی بخشی در آستانه انتخابات فعال شوند.
وی با اشاره به اینکه مقابله با پمپاژ اخبار منفی رسانه ای دشمن توسط رسانه های حزبی استان با رویکرد صداقت ممکن است، اعلام کرد: در لیست نامزدهای تأیید صلاحیت شده استان برای انتخابات پیش رو همه سلایق وجود دارد.

در این دوره از انتخابات تنها احزاب می توانند فهرست بدهند
رییس ستاد انتخابات آذربایجان شرقی نیز در این نشست صمیمی اعلام کرد که در این دوره از انتخابات تنها احزاب شناسنامه دار مجاز به دادن فهرست های انتخاباتی هستند.
تراب محمدی افزود: حزبی نیز که در چارچوب یک ائتلاف لیست ارایه دهد، دیگر نمی تواند به تنهایی لیست ارایه دهد و مبادرت به این کار، تخلف است.
وی با بیان اینکه خانه احزاب، اتاق فکر احزاب استان است، ادامه داد: وظیفه احزاب، کنش‌گری و ایفای وظیفه در عرصه های مختلف حیات اجتماعی است‌.
رییس ستاد انتخابات آذربایجان شرقی تشریح کرد: ستاد انتخابات استان، رای مردم را امانت تلقی می کند و برای صیانت تمام قد از آن می کوشد.
وی با اشاره به اینکه در انتخابات پیش رو سه هزار و ۲۳۱ شعبه اخذ رای در استان پیش بینی شده است، یادآوری کرد: تاکنون ۶۹۸ نفر در آذربایجان شرقی برای انتخابات مجلس تایید صلاحیت شده اند که احتمال می دهیم به دلیل تغییر حوزه انتخابیه برخی از نامزدها، این رقم به بیش از ۷۰۰ نفر برسد.

سید سجاد سیفی، دبیر جمعیت پیشرفت و عدالت آذربایجان شرقی نیز با اشاره به اهمیت انتخابات پیش رو، ابراز امیدواری کرد تا فرصت باقی مانده برای برگزاری این جشن بزرگ سیاسی، گام های مثبتی در راستای افزایش مشارکت همگانی در آن برداشته شود.

محمد ساعی، دبیر جمعیت حامیان انقلاب اسلامی در آذربایجان شرقی نیز بیان کرد: با توجه به اینکه تحزب نقش مهمی در افزایش سواد سیاسی و رسانه ای در جامعه دارد، امیدوارم احزاب در این خطه به جایگاه واقعی شان برسند.

فیروز رضایی، دبیر جمعیت وفاداران انقلاب اسلامی در آذربایجان شرقی نیز در این نشست با اشاره به اینکه ما دچار فقر، فراموشی و کفران تاریخی هستیم، گفت: ما موظف به درس آموزی از گذشتگان هستیم.

وی ادامه داد: جامعه ایران در ۱۵۰ سال اخیر شاهد سه نهضت مشروطه خواهی، نفت و انقلاب اسلامی بود؛ عدم بلوغ سیاسی و درک شرایط سیاسی و اجتماعی آن دوران موجب سقوط آزاد مشروطه و ظهور رضاخان شد.

رضایی با بیان اینکه علت سقوط نهضت ملی شدن نفت نیز عدم بلوغ سیاسی بود، یادآوری کرد: البته نهضت نفت قبل از کودتا ساقط شده بود و کودتا برای مصدق آبروداری کرد.

وی اضافه کرد: امام راحل نیز جمهوری اسلامی را شکل داد تا آرزوی دیرینه مردم مبنی بر استقلال و آزادی نهادینه شود و به همین دلیل انقلاب ایران مردمی ترین انقلاب جهان است.

وی تاکید کرد: باید مواظب باشیم که در تحلیل تاریخی نهضت های یاد شده، آدرس غلط به مردم ندهیم؛ هر چند نان در انقلاب های سه گانه فوق الذکر موثر بوده است، اما مردم ایران در ۱۵۰ سال اخیر هیچ وقت به خاطر نان انقلاب نکرده اند.

وی اظهار کرد: بالا بردن درک سیاسی و دستیابی به مشترکات ملی در مقطع زمانی کنونی، مهم ترین وظیفه احزاب است.

دبیر استانی جمعیت وفاداران انقلاب اسلامی در آذربایجان شرقی ادامه داد: در میدان عدم بلوغ سیاسی، پوپولیسم شکل می گیرد و رادیکالیسم می تواند در این میان ویرانگر باشد، ضمن اینکه باید توجه داشته باشیم که مشکلات اقتصادی ما ناشی از مشکلات سیاسی است.

حسین دانشور، دبیر استانی حزب همت در آذربایجان شرقی نیز در این نشست گفت: باید به احزاب بهای زیادی بدهیم، زیرا این می تواند به حضور بیشتر مردم در عرصه های مختلف منجر شود.

وی اضافه کرد: ترس از خوردن برچسب حزبی باعث می شود که مدیران نتوانند نقش خود را به خوبی ایفا کنند.

اصغر نعلبندی پور، دبیر استانی حزب رهپویان در آذربایجان شرقی و رییس خانه احزاب استان هم گفت: نقش آفرینی احزاب در انتخابات پیش رو، برجسته ترین قسمت فعالیت آنهاست.

وی افزود: احزاب هم می توانند با اقدام درست، مردم و طرفداران شان را به حضور پرشور در انتخابات ترغیب کنند و هم می توانند با اقدامات نسنجیده مانع تحقق این مهم شوند.

رییس خانه احزاب آذربایجان شرقی ادامه داد: امیدوارم بتوانیم در زمانی که دشمنان به منحرف کردن انتخابات پیش رو از مسیر خود متمرکز شده اند، احزاب بتوانند این توطئه را نقش بر آب کنند.

وی گفت: باید کاری کنیم که وابستگی حزبی برای افراد، عیب تلقی نشود و مانع از استفاده از ظرفیت اشخاص و افراد توانمند حزبی در ساختارهای مدیریتی نباشد.

رحیم جهانی، دبیر حزب موتلفه در آذربایجان شرقی نیز در این نشست یادآوری کرد: رهبر معظم انقلاب این دوره، زودتر از انتخابات قبلی در مورد این رویداد مهم ملی اظهار نظر کرده اند که همین امر مسوولیت ما را دوچندان می کند.

وی اظهار کرد: همه سلایق سیاسی محترم هستند و همه به عنوان نمایندگان مردم باید برای هم افزایی درباره برگزاری باشکوه انتخابات پیش رو بکوشیم.

وی اضافه کرد: همه کسانی که مخاطب دارند باید برای دعوت مردم به حضور گسترده در پای صندوق های رأی تلاش کنند.

آزیتا محمودی، نماینده حزب اسلامی ایران زمین در آذربایجان شرقی نیز بر لزوم بهره گیری از توان بانوان در حوزه فعالیت احزاب و مدیریت ها تاکید کرد.

سوسن حسینی، دیگر نماینده حزبی حاضر در این نشست نیز خواستار تلاش برای افزایش نشاط اجتماعی و شادابی مردم در راستای مشارکت افزایی شد.

داود هوشیار، نماینده حزب کارگزاران در آذربایجان شرقی نیز در این نشست با اشاره به سیستم متمرکز سیاسی در کشور گفت: اما با برخی اقدامات می توان فضا را در استان، تلطیف و امیدآفرینی کرد.

وی افزود: امیدوارم در فرصت اندک باقی مانده بتوانیم زمینه مشارکت بیشتر مردم در انتخابات پیش رو را فراهم کنیم.

About Author