رحیم موذن زاده اردبیلی

اذان موذن زاده اردبیلی میراث معنوی کشور

رحیم مؤذن‌زاده اردبیلی (زادهٔ ۱ مهر ۱۳۰۴– درگذشتهٔ ۵ خرداد ۱۳۸۴) اذان‌گو و نوحه‌خوان مشهور ایرانی بود.اذان مؤذن‌زادهٔ اردبیلی، اذان مشهور وی است که در سال ۱۳۳۴ در رادیو ضبط شد.

زندگی‌نامه

رحیم مؤذن‌زاده، ۱ مهر ۱۳۰۴ در اردبیل متولد شد. در کودکی به مکتب‌خانه رفت و تحت نظر «میرزا عزیز»، قرآن و دستگاه‌های موسیقی ایرانی را فراگرفت. او پس از فراگیری اصول آواز و اذان‌گویی همراه با پدرش، در مسجد اردبیل و گاهی در شهرهای اطراف محل سکونت، به خصوص تالش، به اذان‌گویی و نوحه‌خوانی مشغول شد. پس از سکونت پدرش در تهران، رحیم موذن‌زاده به منظور تحصیل حوزوی، به شهر قم رفت و به فراگیری دروس خارج فقه مشغول شد و ظهرها در حرم فاطمه معصومه اذان می‌گفت. پدرش، «کریم مؤذن‌زاده» که نخستین بار در سال ۱۳۲۲ در رادیو اذان گفته بود، در سال ۱۳۲۹ درگذشت و او از ۲۵ سالگی به تهران رفت تا جای خالی پدرش را پُرکند.
رحیم مؤذن‌زاده، در بهار سال ۱۳۸۴ به دلیل ابتلا به بیماری سرطان مثانه در بیمارستان مدائن تهران بستری شد و در خرداد همان سال درگذشت.

خانواده

برادر وی سلیم مؤذن زاده اردبیلی، مداح و نوحه‌خوان اهل بیت بود و پدرش کریم مؤذن‌زاده، نخستین موذن رادیویی ایران بود و از جد او، فرج مؤذن، به عنوان قدیمی‌ترین مؤذن شناخته شده در ایران نام برده می‌شود.

ویژگی اذان

محمدرضا شجریان در مورد اذان رحیم مؤذن‌زاده می گوید:
“این اذان دو ویژگی قابل توجه دارد. زنده یاد موذن زاده آن را در «بیات ترک» خوانده، چون بیات ترک همواره پیام دهنده، نویددهنده و آگاهی بخش است و این انتخاب به درستی از سوی ایشان انجام شده و هر زمانی را به مردم نوید می دهد. از سوی دیگر خلوص، در این اذان موج می زند و من که سال ها است در عرصه موسیقی کار می کنم، ۶۰ سال است که این اذان را می شنوم و با آن زندگی می کنم.”
همزمان با روز ۴ مرداد که به روز ملی اردبیل معروف گردیده‌است، با حضور شخصیت‌هایی مانند علی اکبر ولایتی مشاور بین‌الملل رهبر ایران، استاندار و شهردار اردبیل، از تندیس اذان‌گویِ رحیم مؤذن‌زاده اردبیلی واقع در میدان توحید پرده‌‌‌برداری شد.
اذان موذن زاده اردبیلی در خرداد سال ۱۳۸۶ به عنوان میراث معنوی کشور به ثبت رسید.

About Author