استان زنجان شرکت بزرگ مدیریت صادرات ندارد

رییس اتاق بازرگانی زنجان با تاکید بر لزوم تشکیل هلدینگ کشاورزی گفت: در استان زنجان شرکت بزرگ مدیریت صادرات وجود ندارد و بخش خصوصی با حمایت دولت می‌تواند در این حوزه ورود کند و این در حالی است که زیرساختها در این زمینه باید آماده باشد.
به گزارش ساقی آذربایجان علی یگانه‌فرد در برنامه زنده تلویزیونی شبکه اشراق با گرامیداشت روز ملی صادرات اظهار داشت: استان زنجان در بسیاری از شاخص ها، رتبه نخست و برتر را در تولید محصولات کشاورزی دارد و تشکیل شرکت هلدینگ کشاورزی و پایانه صادراتی، می‌تواند توسعه صنایع تبدیلی و صادرات محصولات کشاورزی را در پی داشته باشد.
وی با بیان اینکه ۶۸ نوع محصول زراعی و ۲۱ نوع محصول باغی و تعداد زیادی از محصولات گیاهی، در استان زنجان تولید می‌شود، گفت: تولید برخی از محصولات مانند سیر و زیتون در استان زنجان، یک ظرفیت است اما از آن استفاده نکرده ایم و این در حالی است که همدان با ایجاد شهرک تخصصی در تولید سیر، اصلاح کشت آن را پیگیری کرده است.
رییس اتاق بازرگانی زنجان تاکید کرد: در استان زنجان نیز برای صادرات سیر، باید در مسیر اصلاح کشت آن و تولید بازار پسند، حرکت کنیم.
یگانه‌فرد با اشاره به اینکه کتاب توانمندی تولیدی و صادراتی محصولات کشاورزی استان با همکاری جهاد کشاورزی و اتاق تدوین شده است، خاطرنشان کرد: عمده مشکل ما نبود پایانه صادراتی محصولات کشاورزی است.
وی با تاکید بر اینکه سم‌ و کود، یک موضوع مهم در تولیدات محصولات کشاورزی است، تصریح کرد: نظارت در این بخش کم بوده و در موارد بسیاری، محصولات صادراتی و برگشت خورده است که در این زمینه باید با ایجاد آزمایشگاه تخصصی، زنجیره کامل شود.
رییس اتاق بازرگانی زنجان با اشاره به اینکه در ابتدا باید اصلاح کشت محصول بر اساس نیاز مشتری تولید شود، گفت: پایانه صادراتی هم باید با حضور شرکت های مدیریت صادرات، برای تکمیل زنجیره بخش کشاورزی صورت گیرد که در انبار و سردخانه سورت و بسته بندی شود.
یگانه‌فرد در ادامه به برخی از ظرفیت های تولیدی و صنایع تبدیلی استان مانند بحث ورود گندم به استان و تبدیل آن به آرد و صادرات هم اشاره کرد و افزود: ظرفیت های ما زیاد است اما استفاده لازم از آن نمی شود.
وی با بیان اینکه در مطالعات اولیه ۶ ماهه و کار کارشناسی در نقشه راه تجارت خارجی استان، ۱۱ کشور، هدف استان برای صادرات در نظر گرفته شده است اظهار داشت: در عمده این اهداف صادراتی محصولات کشاورزی در سبد صادراتی حضور دارد.
این مسئوول تصریح کرد: به عنوان نمونه در بحث زیتون و سیر، بازار آن مشخص، نیازها و میزان صادرات و واردات و مصرف آن در کشورهای مختلف و ایران نیز استخراج شده است.
یگانه فرد با اشاره به اینکه موضوع شیوع ویروس کرونا، هیات های تجاری و نمایشگاه ها را دچار وقفه کرده است گفت: نخستین هیات تجاری از استان تا ۱۵ روز دیگر به ارمنستان سفر خواهد کرد.
رییس اتاق بازرگانی زنجان با تاکید بر اینکه در صورت تشکیل شرکت هلدینگ حوزه کشاورزی، عمده مشکلات در این حوزه حل خواهد شد، اظهار کرد: پایانه صادراتی محصولات کشاورزی نیز تاثیر بسزایی در حل مشکلات این حوزه به دنبال خواهد داشت.

About Author