اعزام ورزشکاران مصدوم به خارج ممنوع شد

«جراحی و درمان» یکی از مواردی است که بعضاً ورزشکاران به خاطر آن چند هفته‌ای را خارج از کشور به سر می‌برند و همین مسئله به خصوص در شرایط اقتصادی امروز بار مالی سنگینی روی دست ورزش و مدیرانش می‌گذارد.
این موضوع به خصوص در آستانه رویدادهایی بزرگ و جهانی خیلی بیشتر از همیشه مشهود می‌شود کما اینکه طی یکی دو سال گذشته برخی ورزشکاران به بهانه المپیک و رسیدن به این رویداد، با بودجه‌ای خارج از فدراسیون خود اعزام برون مرزی داشتند.
از جمله این ورزشکاران احسان حدادی بود که به بهانه درمان عارضه خارپاشنه هزینه یورویی سنگینی روی دست فدراسیون پزشکی ورزشی گذاشت با این حال در توکیو نتوانست با عملکردش باری از دوش کاروان ایران بردارد.
سهراب مرادی هم از ورزشکارانی بود که به خاطر المپیک با دو مرحله جراحی او در آلمان موافقت شد، البته در مورد اینکه نام وی در فهرست مسافران توکیو قرار نگرفت، صحبت‌های زیادی مطرح است که رسیدگی به آنها در این گزارش نمی‌گنجد اما به هر حال بخشی از هزینه‌های صرف شده در راه المپیک برای این وزنه بردار بود که به هر دلیل به حضور بی حرف و حدیثش در توکیو کمک نکرد.
البته جراحی خارج از کشور برای ورزشکاری مانند حمیده عباسعلی متفاوت بود. این جراحی کمک کرد تا هم روند درمان را بدون مشکل طی کند و هم برای بازی‌های توکیو آماده شود اما در جریان مبارزات خود در همین بازی‌ها از همان ناحیه درمان شده مجدد دچار آسیب جدی شد تا جایی که تکرار جراحی برای او تجویز شده است.
در هر صورت اینکه در دوره‌های مختلف خیلی از ورزشکاران با نظر مساعد کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و به نوعی تایید فدراسیون پزشکی ورزشی اعزام خارج از کشور داشته‌اند تا جراحی و درمان شوند، این فدراسیون اما از این پس هیچ مجوزی برای جراحی خارج از کشور ورزشکاران آسیب دیده صادر نخواهد کرد مگر اینکه شرایط درمان در داخل کشور به هیچ وجه مهیا نباشد.
غلامرضا نوروزی رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی در گفتگو با خبرنگار مهر با تایید بر این موضوع در مورد چرایی آن و دلیل اتخاذ چنین تصمیمی توضیح داد.
وی گفت: اعزام خارج از کشور ورزشکاران برای درمان و جراحی معمولاً از مسیر فدراسیون پزشکی ورزشی انجام می‌شود. به طور کلی وقتی ورزشکاری با مصدومیت مواجه می‌شود اگر شدت آسیب خیلی بالا نباشد راه درمان لازم به او اعلام شده و پزشک معتمد هم معرفی می‌شود در عین حال همکاری‌های لازم هم انجام می‌شود تا روند درمان طی شود. در موارد حادتر اما کمیسیون پزشکی در فدراسیون تشکیل می‌شود تا پرونده ورزشکار مصدوم بررسی و با نظر متخصصان و کارشناسان مربوطه تصمیم لازم اتخاذ شود.
رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی تاکید کرد: در واقع اینجاست که در مورد جراحی ورزشکاران و محل آن پیشنهادات بررسی و تصمیم‌گیری می‌شود. تا پیش از این خیلی از ارزیابی‌ها و توصیه‌ها به جراحی خارج از کشور منجر می‌شد اما از این پس چنین نسخه‌ای برای هیچ ورزشکاری تجویز نمی‌شود مگر اینکه واقعاً چاره‌ای غیر از آن نداشته باشیم.
نوروزی با تاکید بر اینکه شرایط اقتصادی امروز کشور و اینکه نیروهای پزشکی داخلی در حد جهانی کارآمد و حرفه‌ای هستند، تصریح کرد: با این شرایط واقعاً دلیلی برای جراحی خارج از کشور وجود ندارد و به همین دلیل فدراسیون پزشکی ورزشی دیگر مجوزی برای آن صادر نخواهیم کرد. در این زمینه توصیه و سفارش هیچ فرد و نهادی را هم نخواهیم پذیرفت چون در نهایت ما در فدراسیون پزشکی ورزشی باید پاسخگوی سلامت و وضعیت پزشکی ورزشکاران باشیم.
وی تاکید کرد: فدراسیون پزشکی ورزشی از این پس تنها در قبال ورزشکارانی مسئول خواهد بود که جراحی یا هر روند درمانی دیگری را در داخل کشور و با هماهنگی ما طی کرده باشند. در مورد ورزشکارانی که خارج از کشور تحت عمل جراحی قرار بگیرد هیچ مسئولیتی را نخواهیم پذیرفت.
رئیس فدراسیون پزشکی به تنها استثنا مدنظر قرار داده شده در این طرح اشاره کرد و گفت: بعضاً ورزشکاران دچار آسیب‌هایی می‌شوند که جراحی برای درمان آن فقط در خارج از کشور امکان پذیر است چون امکانات داخلی پاسخگو نیست. البته احتمال این مسئله هم خیلی کم است چون به خصوص در مورد نیروی انسانی، هیچ مشکل و کمبودی نداریم. در هر صورت اینکه از این پس با هر گونه درخواست برای جراحی خارج از کشور مخالفت می‌کنیم و به این بهانه هیچ ورزشکاری نمی‌تواند اعزام برون مرزی داشته باشد.

About Author