اولتیماتوم تونلی در تبریز

اولین تونل برقی آذربایجان‌شرقی که از سال ۱۳۹۶ آغاز شده است طول آن چهار کیلومتر و قطر آن سه و نیم متر است و با بهره‌برداری از این طرح برق تبریز به شکلی ایمن تامین خواهد شد اما برخی بلاتکلیفی‌ها باعث به طول انجامیدن آن شده و همین موضوع ایجاد ترافیک در منطقه و نارضایتی شهروندان را در پی داشته است.

تامین انرژی پایدار برق که امروزه از آن به عنوان یکی از ضروری‌ترین نیازهای کلان‌شهرها یاد می‌شود، از چنان اهمیتی برخوردار است که می‌توان آثار مثبت آن را در موارد متعدد از تامین انرژی برق برای مصارف خانگی گرفته تا تامین برق صنایع و کارخانه‌ها جستجو کرد.

تونل برق خیابان ایده‌لو، اولین تونل برقی آذربایجان‌شرقی است که طول آن چهار کیلومتر و قطر آن سه و نیم متر است و با بهره‌برداری از این طرح، برق تبریز به شکلی ایمن تامین خواهد شد.

مدیرعامل برق منطقه‌ای آذربایجان پیش از این با اشاره به اجرای طرح تونل انرژی و پست ۲۳۰ کیلوولت مرکزی تبریز گفته بود: با بهره‌برداری از این طرح برق تبریز در ۴۰ سال آینده به شکلی ایمن تامین می‌شود.

این پروژه از سال ۹۶ آغاز شده اما برخی بلاتکلیفی‌ها باعث به طول انجامیدن آن شده و همین موضوع ایجاد ترافیک در منطقه و نارضایتی شهروندان را در پی داشته است.

در حال حاضر این پروژه حدود چهار کیلومتری به دلیل آنچه نشت فاضلاب در مسیر احداث پروژه از سوی پیمانکار عنوان شده، در ۲۵۰ متر پایانی طرح متوقف شده و همین توقف باعث بروز مشکلات متعدد ترافیکی و نارضایتی شهروندان در این مسیر شده است.

پیش تر ۳۱ شهریور سال ۱۴۰۱ آخرین مهلت برای پیمانکار برای تحویل پروژه تونل انرژی تبریز اعلام شده بود اما چندی قبل، شهردار تبریز لب به انتقاد از پیمانکار گشود و اظهار داشت: شهرداری به بخشی از تعهدات خود در این پروژه عمل کرده، با این حال پیمانکار با وجود پیگیری‌های قبلی از تعیین تکلیف این پروژه سر باز می‌زند.

تعلل در تکمیل پروژه و اخلال در نظم شهری در منطقه ایده لو، باعث شد دیوان محاسبات به این موضوع ورود پیدا کند.

 اولتیماتوم دیوان محاسبات آذربایجان شرقی برای اتمام پروژه تونل انرژی تبریز

محمدرضا کردلو، مدیرکل دیوان محاسبات آذربایجان شرقی در این باره گفت:در پی طولانی شدن روند ساخت و تکمیل پروژه تونل انرژی تبریز که موجب نارضایتی شهروندان تبریزی را فراهم آورده است، دیوان محاسبات آذربایجان شرقی با دعوت از دستگاه‌های مسئول و درگیر در این پروژه اولتیماتوم شورای دستگاه های نظارتی را ابلاغ کرد.

وی افزود: طولانی شدن روند ساخت تونل انرژی تبریز زمینه های نارضایتی شهروندان را ایجاد و موجب بروز مشکلات ترافیکی گردیده است و دیوان محاسبات آذربایجان شرقی به نمایندگی از شورای دستگاه های نظارتی امروز دستگاه های درگیر در این پروژه را ملزم به اجرا طبق زمان بندی توافقی خواهد کرد و با هر دستگاهی طبق زمان بندی کم کاری نماید برخورد خواهد شد.

کردلو گفت: در حال حاضر مساله اصلی عدم حفاری ۵۰ متر تونل در زیر خیابان ایده لو است که به دلیل انحراف و تداخل با کانال مسیل و فاضلاب قدیمی ساخت مانع از اجرای عملیات حفاری شده است.

مدیرکل دیوان محاسبات آذربایجان شرقی تصریح کرد: پس از استماع نظرات مدیران و کارشناسان، شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان، شرکت آب و فاضلاب استان، فرماندار تبریز و شهرداری منطقه یک تبریز، شرکت آب و فاضلاب استان تا پایان اردیبهشت ماه کار ساخت کانال انحرافی برای انتقال فاضلاب و … را انجام دهد تا پیمانکار طرف قرار داد با شرکت توزیع برق آذربایجان از ابتدای خرداد کار حفاری را از سر بگیرد.

وی ادامه داد: تا ابتدای شهریور ۸۰ درصد کار حفاری و آماده سازی تونل انجام شود و مسیر ۸۰ درصدی به شهرداری برای بهسازی و تقویت و جلوگیری از حوادث غیر مترقبه تحویل دهد، ۲۰ درصد انتهایی هم تا ابتدای مهرماه آماده سازی شود.

کردلو خاطرنشان کرد: در سالهای  اخیر دیوان محاسبات در راستای وظایف نظارتی، با رویکرد حل مسائل و مشکلات مردم با دعوت از دستگاه های اجرایی نسبت به مشاوره و ابلاغ مواد قانونی برای اتمام پروژه ها و مشکلات می‌کند.

About Author