بازارچه‌های صنایع دستی در گنبد سلطانیه رشد منطقه را در پی دارد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان گفت: راه‌اندازی نمایشگاه ها و بازارچه‌های صنایع‌دستی در محوطه گنبد سلطانیه یکی از مصادیق اقتصاد مقاومتی و رونق تولید است و احیا آثار تاریخی برای جذب گردشگر، می‌تواند زمینه توسعه و رشد منطقه را به دنبال داشته باشد.
امیر ارجمند در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: شهرستان سلطانیه ظرفیت‌های فراوانی در حوزه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری دارد و باید از ظرفیت‌های موجود برای توسعه اقتصادی کشور استفاده کرد و از اثرات ثبت جهانی این اثر برای رونق اقتصادی و معیشتی مردم منطقه کمک گرفت.
وی، با تشریح ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های حوزه اقتصادی وابسته به پایگاه میراث جهانی گنبد سلطانیه اضافه کرد: برنامه‌های مدون باید تهیه و آماده شود تا از همه ظرفیت‌ها برای بهبود وضعیت اقتصادی و معیشت مردم استفاده شود و از طرفی گردشگری تاریخی به‌عنوان شاخه‌ای از گردشگری می‌تواند نقش مهمی در زمینه اقتصادی ایفا کند و بافت تاریخی و فرهنگی بهترین نشانه هویت شهری است.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان به شیوع کرونا و آسیب‌های وارده به حوزه میراث‌فرهنگی و گردشگری گنبد سلطانیه اشاره کرد و با بیان اینکه این حوزه‌ها جزو نخستین بخش‌های صدمه‌دیده از پیامدهای کرونا است، گفت: با استفاده بزرگترین گنبد آجری جهان در استان زنجان باید به بهترین نحو از این ظرفیت در استان استفاده کرد.
وی اظهار داشت: بر این اساس راه‌اندازی نمایشگاهها و بازارچه‌های صنایع‌دستی در محوطه گنبد سلطانیه امری مهم بوده چر که کمک شایانی به جامعه محلی شهرستان و معیشت خانواده‌ها می‌کند.
ارجمند خاطرنشان کرد: متأسفانه به حوزه اقتصادی گنبد سلطانیه به لحاظ توانمندی اقتصادی در کشور کمتر توجه شده است درحالی که با اتکا به ظرفیت‌های داخلی این بخش توانسته در کشور، ‌ منطقه و جهان نقش بسزایی ایفا کرده و خروجی آن جایگاه ممتازی داشته است.
این مسوول، با اشاره به ظرفیت بزرگ اقتصادی که در حوزه میراث‌فرهنگی و گردشگری وجود دارد، اظهار داشت: فعالیت‌های این حوزه در بخش اقتصاد خلاق که متکی به ظرفیت‌های داخلی و توانمندی نیروی انسانی است می‌تواند به موضوع جدی در استان تبدیل شود که آثار مطلوبی در حوزه تولید، صادرات و اشتغال‌زایی خواهد داشت.
گنبد سلطانیه یادگار دوره ایلخانیان در ایران و یکی از آثار ثبت شده کشور در فهرست میراث جهانی محسوب می شود، این گنبد به دست سلطان محمد خدابنده در قرن هشتم احداث شده است که هم اکنون بزرگترین گنبد آجری جهان به شمار می آید.

About Author