تاثیر طب سوزنی در کاهش درد مبتلایان به سرطان پروستات

نتایج یک کارآزمایی بالینی جدید نشان می دهد مردان مبتلا به درد مزمن ناشی از التهاب پروستات ممکن است با طب سوزنی تسکین دائمی پیدا کنند.
در مبتلایان به سرطان پروستات شرایطی وجود دارد موسوم به پروستاتیت مزمن یا سندرم درد مزمن لگن، که در آن غده پروستات ملتهب شده و اعصاب این ناحیه تحریک می‌شوند. این وضعیت می‌تواند باعث ایجاد درد در آلت تناسلی، کیسه بیضه و قسمت پایین شکم، مشکلات ادراری و اختلال عملکرد جنسی شود.
اصول اساسی درمان پزشکی در این حالت تجویز آنتی بیوتیک ها و مسکن‌های ضد التهابی است که اغلب کمکی نمی‌کنند.
در آزمایش جدید، محققان چینی دریافتند که ۲۰ جلسه طب سوزنی اغلب در این زمینه مفید است. بر اساس یافته‌های بدست آمده، در مدت بیش از هشت هفته، درمان‌ها در بیش از ۶۰ درصد از بیماران تحت مطالعه، موجب کاهش علائم شد.
محققان معتقدند این شیوه برای درمان این بیماری واقعاً یک رویکرد یکپارچه مناسب است.
پروستاتیت به هرگونه التهاب پروستات اشاره دارد. در برخی موارد، عفونت باکتریایی عامل اصلی بوده و آنتی بیوتیک ها می‌توانند کمک کنند.
به گفته محققان، می‌توان از جهات مختلف به این بیماری توجه کرد از جمله تغییر رژیم غذایی برای کمک به درمان التهاب، تکنیک‌های کاهش استرس مانند تمرینات تنفس عمیق و تمرینات ملایم برای کمک به کشش ماهیچه‌های کف لگن.
دکتر «ژیشان لیو»، سرپرست تیم تحقیق از بیمارستان گانگانمن پکن، در این باره می‌گوید: «دقیقاً مشخص نیست که چرا طب سوزنی می‌تواند اثرات ماندگاری بر علائم پروستاتیت مزمن داشته باشد.»
طب سوزنی موجب تغییر در جریان انرژی در سراسر بدن می‌شود. از اینرو لی معتقد است: «تحریک سوزنی می‌تواند بدن را مجبور کند تا ذخایر طبیعی مواد شیمیایی کاهنده درد و التهاب را آزاد نماید.»
این مطالعه شامل ۴۴۰ مرد ۱۸ تا ۵۰

About Author