تالاب‌های اردبیل عاری از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان مهاجر است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: پایش دقیق تالاب‌های استان توسط گشت‌های تخصصی در حال انجام بوده و تاکنون آنفلوانزای فوق حاد پرندگان مهاجر در اردبیل به ثبت نرسیده است. به گزارش ساقی آذربایجان، سعید شهند در بازدید میدانی از تالاب سد میل مغان با بیان اینکه هدف از پایش و رصد مداوم این […]

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: پایش دقیق تالاب‌های استان توسط گشت‌های تخصصی در حال انجام بوده و تاکنون آنفلوانزای فوق حاد پرندگان مهاجر در اردبیل به ثبت نرسیده است.
به گزارش ساقی آذربایجان، سعید شهند در بازدید میدانی از تالاب سد میل مغان با بیان اینکه هدف از پایش و رصد مداوم این بیماری، مراقبت از پرندگان آبزی، کنار آبزی و مهاجر در زیستگاه‌ها و عرصه‌های آبی است، اظهار کرد: شناسایی به موقع کانون‌های بیماری در تالاب‌ها مطمئناً در مهار و کنترل بیماری به ما کمک خواهد کرد و در این خصوص چندین تیم تخصصی در استان در حال فعالیت می‌باشند. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل زمان آغاز پایش و رصد دقیق تالاب‌ها را از شهریور ماه سال جاری اعلام کرد و افزود: تالاب‌های استان از جمله تالاب سد میل مغان و حاشیه رودخانه مرزی ارس با توجه به دستورالعمل‌های موجود به طور مستمر و شبانه روزی توسط کارشناسان و محیط‌بانان پایش می‌شود و تاکنون هیچ موردی از تلفات پرندگان در تالاب‌های استان اردبیل مشاهده نشده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با اشاره به اینکه با توجه به سرد شدن هوا تعداد پرندگان مهاجر در اردبیل افزایش یافته است گفت: تاکنون انواع پرندگان مهاجر از جمله اردک سرسبز، خوتکا، تنجه، آنقوت، اردک نوک پهن، چنگر سیاه، کشیم بزرگ و کوچک، باکلان بزرگ، انواع کاکایی‌ها (ارمنی و صورتی) در تالاب مشاهده شده و فعالیت شبانه روزی گشت‌های تخصصی تا پایان فصل زمستان جهت پیشگیری از آنفولانزای پرندگان ادامه خواهد داشت
شهند با بیان اینکه پایش مشترک و اطلاع‌رسانی در مورد وجود بیماری یا میزان تلفات برعهده اداره‌کل دامپزشکی این استان است، اضافه کرد: این اداره تنها وضعیت و تلفات احتمالی یا رفتارهای غیرعادی را مستندسازی و گزارش می‌کند.
وی بیان کرد: برای اطمینان و نظارت بیشتر بر تالاب‌ها، در حال حاضر ۲ گروه از این اداره و دامپزشکی در ۱۱ شهرستان به صورت مستمر زیستگاه‌های آبی و تالابی را پایش می‌کنند.