تولید محصولات باغی کشت و صنعت مغان ۲۵ درصد افزایش یافت

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان گفت: میزان تولید محصولات باغی این شرکت ۲۵ درصد افزایش یافته و تلاش بر این است روند صعودی در سال‌های آینده هم تداوم داشته باشد.

به گزارش ساقی آذربایجان اسدالله محسن‌زاده در گفت و گو با ایرنا افزود: باغات میوه شرکت در دهه‌های گذشته به دلیل نبود سرمایه‌گذاری به مجموعه‌ای زیانده تبدیل شده بود که در حال حاضر از مجموع ۲ هزار و ۶۰۰ هکتار مجتمع باغات ۱۲۰۰ هکتار بهره اقتصادی دارد و بقیه با عمر بیش از ۳۰ سال فرسوده شده است که امسال به اصلاح و توسعه ۲۵۰ هکتار اقدام شده و در سال‌های آینده این کار ادامه خواهد یافت.
وی اظهارکرد: با تامین بموقع نهاده‌های باغی و نظارت دقیق در هرس درختان امسال تولید محصولات باغی این شرکت از پنج هزار و ۶۰۰ تن به هفت هزار تن افزایش یافته است.
مدیر عامل شرکت کشت و صنعت دامپروری مغان محسن‌زاده گفت: کل باغ زیتون شرکت در حال حاضر ۳۰۰ هکتار می‌باشد که ۷۰ هکتار آن امسال ایجاد و جهت جلوگیری از خام‌فروشی و ایجاد ارزش افزوده نسبت به فرآوری آن اقدام شده و با استحصال کنسرو زیتون در بسته‌بندی‌های شیک روانه بازار مصرف می‌شود.
مدیر عامل شرکت کشت و صنعت دامپروری مغان محسن‌زاده بیان کرد: در حال حاضر وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌ای برای زهکشی پنج هزار هکتار در استان اردبیل دارد که با نظر مساعد وزیر جهاد کشاورزی ۲ هزار هکتار آن در شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان اجرا خواهد شد.
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت دامپروری مغان ادامه داد: طرح اشتغال‌زایی با اعتبار ۲۲ هزار میلیارد تومانی برای احیا و توسعه این مجتمع تولیدی آماده شده و از طریق استانداری به وزارتخانه ارسال شده که امید است با تاکید ویژه رئیس جمهوری پیگیری‌های لازم از طریق مدیریت شرکت و مراجع مربوطه انجام شده و به ایجاد اشتغال پایدار در سطح منطقه کمک کند.
وی افزود: شرکت از نظر مالی در بهترین وضعیت ممکن قرار دارد و حدود ۲۰۰ میلیارد تومان محصولات تولیدی در انبارها جهت ارائه به بازار مصرف موجود است.
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان با اشاره به افزایش محصولات زراعی در شرکت افزود: با تامین بموقع نهاده‌ها و با تلاش کارشناسان و کارگران این شرکت، میزان تولیدات در گندم ۳۰ درصد ، جو ۴۰ درصد ، کلزا ۲۱ درصد و در چغندر قند ۴۱ درصد افزایش یافته است.
مدیر عامل شرکت کشت و صنعت دامپروری مغان محسن‌زاده درباره افزایش تولید شیر در شرکت هم گفت: با افزایش میزان دام از ۱۷ هزار و ۳۰۰ راس به ۱۹ هزار و ۲۰۰ راس و همچنین تامین نهاده های دامی و بهبود تغذیه دام‌ها میانگین تولید شیر از ۲۷ کیلوگرم در هر راس به ۳۲ کیلوگرم در هر راس دام دوشا رسیده و این امر سبب شده است کارخانه لبنیات بجای ۲ شیفت کاری سابق با سه شیفت به فعالیت بپردازد.
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان با اشاره افزایش حقوق کارکنان این شرکت افزود:در حال حاضر سه هزار نیروی ثابت اعم از روزمزد دائم، رسمی، نیروی محدود و معین، استیجاری و پیمانکاری بصورت مستقیم و حدود پنج هزار نفر بصورت غیرمستقیم از این شرکت بهره می‌برند.
مدیر عامل شرکت کشت و صنعت دامپروری مغان محسن‌زاده ادامه داد:با افزایش سنوات سالانه و همچنین اختصاص ۲۰ درصد حق جذب به پرسنل شرکت،میزان پرداختی ماهانه از ۱۶ میلیارد تومان به ۲۷ میلیارد تومان در ماه رسیده است.
شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان با داشتن اراضی وسیع زراعی، ۲ هزار و ۶۰۰ هکتار باغات میوه، مجتمع بزرگ دامپروری، کارخانه‌های قند، لبنیات، فرآوری میوه و چند واحد تولیدی دیگر از شرکت‌های منحصر بفرد کشور محسوب می‌شود.
این شرکت در اجرای قانون خصوصی‌سازی در سال ۱۳۸۸ در لیست واگذاری‌ها قرار گرفت و بعد از چهار فقره آگهی درسال ۱۳۹۷ به بخش خصوصی واگذار شد.
این واگذاری با توجه به اعتراض‌هایی که بدنبال داشت در شانزدهم مهرماه سال ۱۳۹۹ با پنج رای موافق و یک رای مخالف هیات داوری ابطال شد.

About Author