ثروتمندترین مرد آسیا بندر حیفای اسرائیل را خرید

اسرائیل در ماه ژوئیه اعلام کرد که بندر حیفا، هاب تجاری بزرگ در سواحل مدیترانه، را «آدانی پورتس» و گروه مواد شیمیایی و لجستیک «گادوت» اسرائیل که برنده مناقصه شدند خواهد فروخت.

شرکت آدانی دارای ۱۳ پایانه دریایی در هند است و ۲۴ درصد تجارت دریایی این کشور را کنترل می کند. او هیچ دارایی ای در غرب ندارد، بنابراین ورود او به اسرائیل به عنوان نشانه ای از افزایش ترافیک دریایی بین آسیا و اروپا و نیاز بازیگران اصلی آسیا به یک مرکز در مدیترانه ارزیابی می شود.

وقتی آدانی در مناقصه خصوصی‌سازی بندر در ماه ژوئیه برنده شد، در توییتی نوشت که خوشحال است و این خرید دارای اهمیت استراتژیک و تاریخی بسیار زیادی برای هر دو طرف است.

با واگذاری بندر حیفا به گروه «گادوت» و «آدانی»، اشدود تنها بندر دولتی اسرائیل باقی خواهد ماند.

گوتام آدانی که اهل خانواده‌ای از طبقه متوسط و تاجر منسوجات است،‌ بعد از ترک تحصیل در سن شانزده سالگی به بمبئی رفت تا شروع به کار تجارت کند، و به تجارت الماس در منطقه‌ تجاری پرجنب‌وجوشی پرداخت. او دو سال بعد او به گجرات، ایالت خودش، بازگشت تا يک کارخانه بسته‌بندی را که توسط برادرش مدیریت می‌شد، اداره کند. بعد از راه‌اندازی شرکت‌اش در سال ۱۹۹۸ که کارش تجارت کالا بود، به طور جدی تری پای در راه تجارت گذاشت و در سپتامبر ۲۰۲۲ بر اساس برآورد «فوربز»، او با ۱۳۸٫۱ میلیارد دلار، ثروتمندترین آسیایی و سومین ثروتمند جهان شد.

About Author