خط قرمزی برای توسعه روابط با ایران نداریم

شاهین مصطفی اف روز سه شنبه در جریان دیدار از نوار مرزی ایران و آذربایجان در جلفا و در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه مناسبات ایران و آذربایجان در سطح بسیار بالایی قرار دارد، افزود: این روابط در سال های اخیر رو به گسترش بوده و در حوزه های مختلف این همکاری ها پیش چشم همگان است که می توان به همکاری ها در حوزه راه، نفت و گاز، صنایع و قبل از کرونا در صنعت توریسم اشاره کرد.

وی اظهار کرد: ایران کشور دوست و همسایه ماست که اشتراکات بسیار فراوانی بین ۲ کشور وجود دارد و برای افزایش تبادلات در زمینه های دین، فرهنگ و آداب و رسوم، اراده رهبران دو کشور بسیار مهم بوده و پیام های روشنی دارد.

مصطفی اف با اشاره به سفر هفته گذشته خود به تهران، از تداوم مذاکرات و رایزنی های مختلف بین ایران و آذربایجان خبر داد که با قدرت دوام دارد.

وی با ابراز خرسندی از جشن ۵۰ سالگی بهره برداری از سد ارس بین دو کشور ایران و آذربایجان، یادآور شد: این جشن برای جهان پیام های روشنی داشت و در دنیای امروز که بر روی مساله آب بسیاری از کشورها در حال محاربه با هم هستند، اما بر سر همین مساله ما با ایران روابط دوستانه داریم و این سیاست کلان ما و ایران است.

مصطفی اف از حمایت های بی دریغ ایران از جمهوری خودمختار نخجوان قدردانی کرد و گفت: در اراضی نخجوان امروز می توانیم به راحتی وارد ایران شویم که از نظر ما اهمیت ویژه ای دارد و چون ایران طی ۳۰ سال گذشته که این منطقه تحت محاصره بود، بسیار حمایت کرده است، ما قدردانیم و امیدواریم این حمایت ها همچنان تداونم داشته باشد.

وی اضافه کرد: امروز در جمهوری خودمختار نحجوان شاهدیم که در انرژی، گاز و راه ها ایران همواره حمایت کرده است و اراضی ما را به هم پیوند داده است تا نخجوان بتواند نفس بکشد و ما به همه جهان اعلام می کنیم که ایران و آذربایجان کشورهای دوست و متحد منطقه هستند و این دوستی ها همیشگی و ابدی خواهد بود.

مصطفی اف با اشاره به اینکه دیدار با وزیر راه و شهرسازی ایران زمینه های همکاری را بیش از پیش جلو خواهد برد، اظهار کرد: در این رابطه اهداف مشترکی را پیگیری می کنیم تا موانع بر سر راه توسعه روابط را برداریم تا از ثمرات آن هر دو طرف بهره مند شوند.

وی ایجاد خط اتوبوسرانی و ارتباط خودروئی بین نخجوان و باکو را از جمله اهداف مذاکرات مشترک با ایران اعلام و اضافه کرد: ما در این زمینه با طرف های ایرانی مذاکره می کنیم تا این خط اتوبوس به زودی ایجاد شود.

به گزارش ایرنا، وزیر راه و شهرسازی نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران احترام و اعتقاد ویژه ای به ارتقای روابط با کشورهای همسایه به خصوص جمهوری آذربایجان دارد که پیشینه تاریخی و فرهنگی مشترک بین دو کشور و اراده رهبران دو کشور، تلاش برای گسترش روابط دوجانبه را چند برابر می کند.

محمد اسلامی افزود: با توجه به زمینه های موجود، امروز در خدمت معاون نخست وزیر جمهوری اذربایجان در نوار مرزی جلفا هستیم و از مناطق مختلف بازدید می کنیم و ارزیابی مشترک انجام می دهیم تا از فرصت های توسعه تبادلات و زیرساخت های حمل و نقل به صورت موثر برای ایجاد قابلیت همکاری های تجاری و لجستیکی در قالب کریدورهایی شمال و جنوب، علاوه بر کریدور آستارا، بتوانیم کار کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به تحولات اخیر منطقه و تفاهم نامه سه جانبه بین روسیه، آذربایجان و ارمنستان، محور راه آهن تبریز- نخجوان به سمت آذربایجان و روسیه را فعال می کنیم که ظرفیت های تجاری دو کشور و کشورهای منطقه را گسترش دهد.

اسلامی با بیان اینکه ایران و جمهوری آذربایجان فرصت های متنوع و بیشماری دارند که می توان در کریدورهای دریای سیاه و خلیج فارس نقش موثری ایفا کنند، تلاش برای تحقق این فرصت ها را جزو علاقمندی های دو طرف بیان کرد.

وی ابراز امیدواری کرد: سفر شاهین مصطفی اف به صورت مختصر به ایران و سفر مفصل خود به باکو، بتواند نقطه عطفی برای شناسایی کاستی ها و فرصت های مشترک سرمایه گذاری های دو طرف باشد و باید از این فرصت ها و مذاکرات استفاده کنیم و زیرساخت های حمل و نقلی خود افزایش دهیم.

وزیر راه و شهرسازی کشورمان صبح امروز برای دیدار با مقام های جمهوری آذربایجان درباره توسعه روابط دوجانبه، وارد جلفا در ۱۳۲ کیلومتری شمال غرب تبریز شد.

اسلامی بعد از دیدار و مذاکراه با همتایان آذری خود، برای مذاکرات بیشتر جلفا را به مقصد باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان ترک می کند.

About Author