در نخستین مناظره ترامپ و بایدن چه گذشت؟

در این گزارش، مهم‌ترین محور‌های اظهارات دو طرف به صورت لحظه به لحظه، از آورده شده است.

ستون‌نویس نیویورک‌تایمز خواستار کناره‌گیری بایدن شد

نیکلاس کریستوف، ستون‌نویس روزنامه نیویورک‌تایمز می‌گوید بعد از مشاهده عملکرد بایدن در مناظره امشب نظرش این است که او باید از رقابت‌ها کناره‌گیری کند و اجازه دهد نامزد جدیدی به جای او معرفی شود.

شبکه ان‌بی‌سی نوشته انتظار می‌رود نگرانی‌های مشابهی از سوی عده زیادی از دموکرات‌ها طی روز‌های آتی شنیده شود.

متحد بایدن خواستار معرفی یک نامزد جدید به جای او شد

شبکه ان‌بی‌سی می‌گوید یکی از متحدان جو بایدن در کنگره که از حامیان سرسخت او است با توجه به عملکرد ضعیف رئیس‌جمهور آمریکا گفت وقت آن است که کمیته دموکرات‌ها نامزدی جدیدی به جای او معرفی کند.

اشاره بایدن به رابطه غیراخلاقی ترامپ با بازیگر فیلم‌های مستهجن

جو بایدن خطاب به دونالد ترامپ گفت: «اینکه من در خصوص مسائلی که گفتی کار خطایی انجام دادم مشمئز کننده است. این‌ها دروغ هستند.»

وی در ادامه گفت: «دوم اینکه اینکه تو حق داری فقط به خاطر اینکه رئیس‌جمهور هستی دنبال دادگاهی کردن کسی باشی غلط است. هیچ رئیس‌جمهوری در تاریخ آمریکا اینطور صحبت نکرده است.»

بایدن سپس به جرائم و رفتار‌های غیراخلاقی ترامپ اشاره کرد و گفت که او در زمانی که همسرش باردار بوده با یک بازیگر فیلم‌های مستهجن رابطه جنسی برقرار کرده است.

ترامپ: پسر بایدن یک مجرم دادگاهی است

دونالد ترامپ در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا مخالفان سیاسی‌اش را هدف تعقیب قضائی قرار خواهد داد گفت: «پسر ایشان (بایدن) یک مجرم دادگاهی است.»

وی اضافه کرد: پسر او مجرم است و بار‌ها و بار‌ها محکوم خواهد شد. او قبلاً باید محکوم می‌شد. جو خودش هم می‌تواند به خاطر کار‌هایی که انجام داده یک مجرم دادگاهی باشد.

بایدن: ترامپ مسئول ۶ ژانویه است

🔹جو بایدن گفت که دونالد ترامپ مسئول حوادث ۶ ژانویه است. او گفت عاملان این حمله باید در زندان باشند، اما ترامپ می‌خواهد آن‌ها را آزاد کند.

پاسخ نامرتبط ترامپ به سوال درباره وقایع ۶ ژانویه

مجری برنامه از دونالد ترامپ پرسید پاسخ او به کسانی که می‌گویند حمایت او از حمله‌کنندگان به کنگره در روز ۶ ژانویه ۲۰۲۱ نقض سوگند ریاست‌جمهوری‌اش برای محافظت از دموکراسی آمریکا بوده چیست.

ترامپ در پاسخ گفت: «روز ۶ ژانویه ما مرز‌های بسیار خوبی داشتیم و هیچ‌کس داخل آمریکا نمی‌امد. روز ۶ ژانویه ما از لحاظ انرژی مستقل بودیم. ۶ ژانویه ما پایین‌ترین مالیات را داشتیم.

وی اضافه کرد: «۶ ژانویه ما در سراسر دنیا مورد احترام بودیم بعد ایشان سر کار آمد و ما ما الان مثل یک مشت آدم احمق شده‌ایم. حیثیت ایالات متحده تحت رهبری این مرد وحشتناک شده است.»

او سپس در پاسخ به تکرار سوال مجری گفت: «من به هیچ‌کس چنین چیزی (برای حمله به کنگره) نگفتم. من گفتم مسالمت‌آمیز و میهن‌پرستانه…»

ترامپ در ادامه بار دیگر از موضوع خارج شد و درباره «نانسی پلوسی»، رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا صحبت کرد.

اظهارات ترامپ درباره حمایت از اعضای ناتو در برابر روسیه

دونالد ترامپ در مناظره انتخاباتی گفت که در یک جلسه «بسیار محرمانه» در سال ۲۰۱۸ به کشور‌های عضو ناتو گفته که در صورت عدم پرداخت پول از آن‌ها در برابر حمله روسیه محافظت نخواهد کرد.

طفره ترامپ از موضوع حمایت از تشکیل کشور مستقل فلسطین

دونالد ترامپ در پاسخ به این سوال که آیا از تشکیل کشور مستقل فلسطین حمایت می‌کند گفت: «باید ببینم چه می‌شود، اما قبل از آنکه آن کار را انجام دهیم مشکلی که داریم این است که کل هزینه‌ها به عهده ما است.»

وی ادامه داد: «بنابراین آن‌ها ما را در تجارت می‌کشند. من توافق‌های تجاری بزرگی با کشور‌های اروپایی به ثمر رساندم.»

ترامپ اضافه کرد: «آن‌ها هیچ چیزی که ما داریم را نمی‌خواهند، اما ما باید خودروها، مواد غذایی و همه چیز آن‌ها را بخریم. من این را تغییر دادم. اما مسئله بزرگی که تغییر دادم این بود که آن‌ها باید پول پرداخت کنند.

وی اضافه کرد: تنها دلیلی که او (بایدن) می‌تواند با ناتو بازی کند این است که من آن‌ها را وادار کردم صد‌ها میلیارد دلار پول بدهند. من به آن‌ها گفتم که اگر پول ندهید من از ناتو حمایت نخواهم کرد. در یک جلسه خیلی محرمانه در سال ۲۰۱۸ از من پرسیدند از ما در برابر روسیه محافظت خواهید کرد؟ گفتم اگر پول ندهید این کار را نخواهم کرد.

بایدن ایده ترامپ درباره ناتو را «احمقانه» خواند

جو بایدن ایده ترامپ برای خروج از ناتو را «احمقانه» توصیف کرد و خطاب به او گفت: «ایشان آدمی است که می‌خواهد از ناتو خارج شود. تو نمی‌توانی ناتو را تحمل کنی؟ او می‌خواهد از ناتو خارج شود.»

ترامپ: بایدن مثل یک فلسطینی است

دونالد ترامپ:

باید به اسرائیل اجازه داد که برود و کار را تمام کند. او (بایدن) نمی‌خواهد که این کار انجام شود.

او مثل یک فلسطینی شده است، اما او را دوست ندارند، چون فلسطینی خیلی بدی است. آدم ضعیفی است.

بایدن: حماس باید حذف شود

رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به سوال مجری برنامه درباره اقدامات لازم برای پایان جنگ غزه گفت که یک طرح سه مرحله‌ای برای آتش‌بس در غزه پیشنهاد داده است.

او با بیان اینکه آمریکا بیشترین حمایت را از اسرائیل کرده گفت که نمی‌توان اجازه داد که حماس به حکمرانی‌اش ادامه دهد و گفت حماس باید حذف شود.

بایدن: پوتین جنایتکار جنگی است

رئیس‌جمهور آمریکا:

پوتین جنایتکار جنگی است و آیا شما فکر می‌کنید که او در اوکراین متوقف خواهد شد؟

انتقاد ترامپ از کمک‌های آمریکا به اوکراین

رئیس‌جمهور سابق آمریکا:

اگر ما رئیس‌جمهوری واقعی داشتیم این جنگ هرگز آغاز نمی‌شد. او الان بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار به اوکراین کمک کرده است. این پول خیلی زیادی است و فکر نمی‌کنم چنین چیزی سابقه داشته است.

هر بار که زلنسکی پا به این کشور می‌گذارد با ۶۰ میلیارد دلار کشور را ترک می‌کند. او بهترین تاجر تاریخ است.

بایدن: ایران به سربازان ما حمله کرد، اما ترامپ کاری انجام نداد

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا گفت که در دوران ترامپ ایران به سربازان آمریکایی حمله کرد، اما دونالد ترامپ کاری انجام نداد.

ترامپ: بایدن بدترین فرمانده نیرو‌های مسلح است

دونالد ترامپ:

کهنه‌سربازان آمریکایی نمی‌توانند بایدن را تحمل کنند. اگر ما یک رئیس‌جمهور واقعی داشتیم روسیه به اوکراین حمله نمی‌کرد.

بایدن هیچ‌کدام از ژنرال‌ها را بابت خروج شرم‌اور از افغانستان اخراج نکرد. اگر من رئیس‌جمهور بودم هیچ‌گاه حماس به اسرائیل حمله نمی‌کرد. می‌دانید چرا؟ چون ایران در دوران من ورشکست شده بود.

ترامپ: ما الان یک کشور غیرمتمدن شده‌ایم

دونالد ترامپ گفت که تحت ریاست‌جمهوری جو بایدن ایالات متحده الان به یک کشور غیرمتمدن تبدیل شده

ترامپ: تروریست‌ها از همه جای دنیا دارند به کشور ما می‌آیند

رئیس‌جمهور سابق آمریکا گفت: «تروریست‌ها از همه جای دنیا از جمله خاورمیانه دارند به کشور ما سرازیر می‌شوند و ایشان مرز‌ها را باز گذاشته است.»

گرفتگی صدای بایدن توجه مخاطبان را به خود جلب کرد

جو بایدن با صدایی گرفته و نامفهوم در حال صحبت کردن در نخستین مناظره انتخاباتی آمریکا است.

پیتر نیکلاس، تحلیلگر شبکه خبری ان‌بی‌سی نوشته بایدن چند روز دور از انظار بوده و در کارزار‌های انتخاباتی شرکت نکرده بنابراین عجیب است که صدای او تا این حد گرفته است.

دفاع جو بایدن از عملکرد اقتصادی دولت خود

جو بایدن در نخستین مناظره انتخاباتی در پاسخ به سوال مجری برنامه درباره وضعیت تورم در امریکا گفت که اقتصاد آمریکا رو به رشد است.

دونالد ترامپ هم از عملکرد اقتصادی دولت خود دفاع کرد و گفت که در دوران او بهترین عملکرد اقتصادی ثبت شده است.

ترامپ: مثل یک کشور جهان سوم شده‌ایم

دونالد ترامپ گفت که در دوران ریاست‌جمهوری جو بایدن دیگر کسی به رهبری آمریکا احترام نمی‌گذارد.

او گفت که آمریکا به کشوری مانند یک کشور جهان سوم تبدیل شده است.

بایدن و ترامپ با یکدیگر دست نداند

در آغاز نخستین مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا جو بایدن و ترامپ با یکدیگر دست ندادند.

About Author