ده‌ها اثر تاریخی و فرهنگی مشگین‌شهر ثبت ملی می‌شود

رئیس اداره میراث ‌فرهنگی ، گردشگری و صنایع‌ دستی مشگین‌شهر ایمانعلی ایمانی در گفت و گو با خبرنگاران افزود: این آثار شامل ورنی‌بافی، بازی خورخور، بازی گروهی نبش بیدانا، بازی گروهی قیغ مده، غذای شومن کته سی، شیلان پلو، گزنه آشی، بزباشی، بولاغ اوتی آشی، نان کومه، بازی دریمه آغاج در طایفه گیکلو، بازی ساچما آغاج در طایفه گیکلو، بازی گروهی ثبت اجرای چک اوزندی با گون سالدی، بازی گروهی و ثبت اجرای ( سوتو سومک)، خیار کنچوبه، درختان آردواج کنچوبه، آبگرم موئیل، آبگرم قینرجه، آبگرم قوتورسویی، انگور مشگین‌شهر، درخت گردوی اندزق و درخت گردوی حصار است.
وی در بیان عملکرد حوزه میراث‌فرهنگی و یگان حفاظت مشگین‌شهر نیز اظهارکرد: تشکیل ۱۰ پرونده برای بازی‌های بومی و محلی در راستای ثبت در فهرست آثار ناملموس میراث‌فرهنگی و ثبت سه مورد درختان گردو در روستای انار، قشلاق تنگ و حاتم مشه‌سی در فهرست میراث طبیعی کشور در نیمه نخست سال انجام شده است.
او با اشاره به کارشناسی و بررسی میدانی ۵۰ مورد از استعلامات در بخش میراث‌فرهنگی بیان کرد: در حوزه یگان حفاظت نیز در ۶ ماه نخست امسال شاهد پنج مورد رفع تصرف و تجاوز افراد از آثار تاریخی با همکاری مقام قضایی و نیروی انتظامی و دستگیری سه نفر توسط نیروی انتظامی در قشلاق تنگ مشگین مرکزی با آلات و ادوات حفاری بودیم.
وی گفت: در این مدت بازدید و سرکشی به آثار تاریخی به تعداد ۳۵۰ مورد، کشف سه دستگاه فلزیاب و ۲ قلم اشیای تاریخی، تهیه و تنظیم گزارشات و ارسال آن به اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان به تعداد ۵۰ مورد و انتقال سنگ افراشته از اطراف روستای احمدآباد به روی قلعه روستا برای حفاظت بهتر نیز انجام شده است.
شهرستان مشگین‌شهر با ۱۵۵ هزار نفر جمعیت در ۹۰ کیلومتری شمال غربی اردبیل دارای آثار تاریخی متعدد از جمله قلعه قهقهه ، کاروانسرای قانلی‌بولاغ ، مقبره سیدسلیمان فخرآباد ، کهنه قلعه و چند حمام قدیمی است.
ده‌ها اثر باستانی و نیز سایت تاریخی شهر یئری با ده‌ها پیکره سنگی با حدود هشت هزار سال قدمت در این شهرستان واقع شده است.
محوطه باستانی شهر یئری در روستای پیرازمیان شهرستان مشگین‌شهر واقع شده و به وسعت ۴۰۰ هکتار شامل ۲۸۰ سنگ‌افراشته به شکل انسان است.

About Author