راه اندازی سامانه غیر حضوری صدور پروانه ساختمان در شهر یزد

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد «علی اصغر زحمتکش» رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد در نشست مشترک با فرماندار، رئیس و اعضای شورای شهر مهریز افزود: این اقدام در راستای مکانیزه کردن صدور پروانه ساختمانی، تسریع در امور، کاهش زمان صدور پروانه و کاهش هزینه رفت و آمدهای مالکین به شهرداری و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد است.
به گزارش ساقی آذربایجان وی اظهار کرد: در راستای تعامل و همکاری با شورای ششم شهر مهریز و سازمان نظام مهندسی ساختمان،صدور پروانه غیرحضوری در راستای کاهش تخلفات ساختمانی در این شهر عملیاتی خواهد شد.
زحمتکش با اشاره به تشکیل کارگروه پیشگیری از تخلفات و نتایج مثبت آن در مرکز استان، خاطر نشان کرد: به منظور کاهش حجم تخلفات ساختمانی در شهرستانها و افزایش کیفیت ساخت و ساز کار گروهی تحت عنوان کارگروه پیشگیری از تخلفات در تمام شهرستان ها تشکیل می‌شود.
«رضا زارع زاده» فرماندار مهریز هم از تشدید نظارت بر ساختمان های در حال ساخت در شهرستان مهریز خبر داد و افزود:جهت مقاوم سازی ساختمان ها از ظرفیت های نظام مهندسی ساختمان و پتانسیل خوب مهندسین در شهرستان مهریز استفاده می شود.
وی افزود: با مذاکرات انجام شده با رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و در راستای تشویق افرادی که برای انجام ساخت و سازهای خود اقدام به دریافت مجوزهای قانونی می کنند، امتیازاتی از سوی این سازمان در نظر گرفته می شود و از مشاوره های رایگان برخوردار خواهند شد.
فرماندار یکی از اقدامات لازم الاجرا در شهرها را متناسب سازی کاربری های مسکونی با نرخ جمعیت، مهاجرت و نرخ رشد جمعیت مهاجرین دانست و خاطرنشان کرد: در این صورت می توان با قرار دادن زمین با کاربری های مسکونی در اختیار متقاضیان، از ساخت و سازهای غیر مجاز جلوگیری و اعمال نظارت بیشتری بر ساخت و سازها داشت.
«حمیدرضا زارع بیدکی» سرپرست شهرداری مهریز هم در این جلسه به ضرورت ساخت و سازها با استفاده از پتانسیل نظام مهندسی ساختمان اشاره کرد و افزود: اصلاح رویه ی ساخت و سازهای غیرمجاز در شهرها نیازمند فرهنگسازی است.
وی به ضرورت توجه ویژه به ساخت و سازهای در حال انجام در شهرها اشاره کرد و گفت: نوع ساخت و سازها تاثیر بسیاری در سیمای شهرها، مقاوم سازی و کاهش آسیب های ناشی از وقوع حوادث غیرمترقبه ای مثل زلزله دارد.
زارع بیدکی افزود: در این راستا باید راهکارهای مناسبی جهت ترغیب مردم به قانونمندی در ساخت و سازها و اخذ پروانه از این سازمان اندیشیده شود.
وی با اشاره به هدایت مردم به استاندارد سازی ساخت و سازها تصریح کرد: بزودی با همکاری نظام مهندسی ساختمان موانع موجود مربوط به تخلفات ساخت و ساز در شهرستان مهریز شناسایی و برطرف خواهد شد. «سید محمد امین بیدکی» رئیس شورای اسلامی شهر مهریز هم گفت: ورود نظام مهندسی ساختمان به پروژه های ساختمانی، به ساخت و ساز اصولی و ایمن و به تبع آن کاهش هزینه هایی نظیر آب، برق و گاز در دراز مدت منجر می شود. وی به لزوم فرهنگسازی و تشویق مردم به اخذ پروانه ساخت و رعایت الزامات ساخت و ساز اشاره کرد .

About Author