رتبه اول آذربایجان غربی در تولید سیب و عسل کشور

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: ۲۰۵ هزار خانوار استان بهره بردار در حوزه کشاورزی هستند. به گزارش ساقی آذربایجان رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اکبر کرامتی در نخستین رویداد کشاورزی دانش بنیان و نواور ویژه حوضه دریاچه ارومیه که در مکان دائمی نمایشگاه های بین المللی ارومیه برگزار شد، با اشاره به […]

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: ۲۰۵ هزار خانوار استان بهره بردار در حوزه کشاورزی هستند.
به گزارش ساقی آذربایجان رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اکبر کرامتی در نخستین رویداد کشاورزی دانش بنیان و نواور ویژه حوضه دریاچه ارومیه که در مکان دائمی نمایشگاه های بین المللی ارومیه برگزار شد، با اشاره به اینکه یک میلیون هکتار از اراضی آذربایجان غربی قابل کشت هستند، تصریح کرد: سالانه از این میزان بیش از ۸۵۰هکتار زیر کشت محصولات کشاورزی می رود و ۲۰۵ هزار خانوار استان بهره بردار در حوزه کشاورزی هستند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی یاد آور شد: در سال زراعی جاری ۶.۸میلیون تن مجموع تولیدات کشاورزی آذربایجان غربی به ارزش ۳۱هزار میلیارد تومان تولید ناخالص بود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی خاطر نشان کرد: استان در تولید سیب و عسل رتبه اول کشور و در تولید علوفه، شیلات رتبه دوم کشوری را دارد و سالانه بیش از ۱۰۰هزار تن گوشت مرغ و ۴۰۰هزار تن شیر در استان تولید می شود.
کرامتی با اشاره به اینکه مسئله و تهدید جدی کشاورزی استان، خشکی دریاچه ارومیه است، اظهار کرد: با توجه به اینکه ۵۸درصد اراضی استان در حوضه آبریز دریاچه ارومیه قرار دارند حیات این منطقه به دریاچه وابسته است.
وی یاد آور شد: ۸۰ درصد از از ۱۱۵ هزار هکتار مساحت باغی استان، در حوضه آبریز دریاچه ارومیه قرار دارد که با توجه به نفوذ شوری آب یک معضل وتهدید حدی به حساب می آید.
کرامتی بابیان اینکه طبق آمار اعلامی میزان بارش ها در استان نسبت به بلند مدت ۱۰درصد کاهش یافته است، ادامه داد: اجرای سیستم های آبیاری نوین، اجرای طرح های آب وخاک، احرای طرح جامع مدیریت زراعت، توجه به کشت های جایگزین و کم آب بر از جمله تعهدات سازمان در جهت احیای دریاچه ارومیه است که تا کنون بسیاری اجرای شده است.