روسیه رزمایش اتمی برگزار کرد

منابع رسانه‌ای از رزمایش نیروهای اتمی روسیه در منطقه‌ای واقع در شمال شرق مسکو پایتخت این کشور خبر دادند.

به گزارش ساقی آذربایجان از رویترز، خبرگزاری روسی تاس به نقل از وزارت دفاع این کشور خبر داد که نیروهای اتمی روسیه در استان ایوانوفو در حال برگزاری رزمایش هستند.

بنا بر این گزارش، وزارت دفاع روسیه همچنین اعلام کرد که حدود ۱۰۰۰ نیروی نظامی در رزمایش‌هایی با استفاده از بیش از ۱۰۰ وسیله نقلیه از جمله پرتابگرهای موشک بالستیک قاره‌پیمای «یارس» در حال تمرین هستند.

برگزاری رزمایش اتمی در شرایطی انجام شده که تنش‌های مسکو و غرب بر سر اوکراین شدت یافته است. به دنبال آغاز جنگ اوکراین، آمریکا و برخی کشورهای اروپایی ضمن اعمال فشارهای زیاد علیه روسیه کمک‌های تسلیحاتی، مالی و اطلاعاتی به اوکراین ارائه کرده‌اند.

روسیه از روز ۵ اسفند (۲۴ فوریه) دستور حمله نظامی به اوکراین را صادر کرد. این تحول چند روز بعد از آن رخ داد که مسکو رسماً استقلال جمهوری‌های «دونتسک» و «لوهانسک» در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت. «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه هدف از عملیات نظامی کشورش را «غیرنظامی کردن اوکراین» و «نازی‌زدایی» از این کشور اعلام کرد.

با شدت گرفتن درگیری‌های روسیه و اوکراین و مداخلات پیدا و پنهان آمریکا و متحدانئ غربی این کشور، اظهارنظرها درباره احتمال استفاده از بمب اتمی در این درگیری خبرساز شد. مقامات برخی کشورهای غربی شامل انگلیس مدعی شده بودند که شاید روسیه از بمب اتمی استفاده کند اما مسئولان مسکو به شدت چنین ادعایی را رد کرده‌اند.

مقام‌های مسکو به رغم رد ادعای توسل به بمب اتمی در اوکراین به آمریکا و متحدان غربی این کشور هشدار داده‌اند که برای دفع هر گونه تجاوز احتمالی توان اتمی روسیه در حال آماده‌باش قرار دارد.

About Author