رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی:

روند کند صادرات سیب آذربایجان غربی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به صادرات ۱۵۵ هزار تنی سیب درختی از استان، بر لزوم شناسایی بازارهای جدید صادراتی برای فروش محصول سیب درختی تاکید کرد. به گزارش ساقی آذربایجان، اکبر کرامتی در بازدید از روند صادرات سیب درختی از دو واحد سردخانه و مرکز بسته بندی سیب درختی در شهرستان […]

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به صادرات ۱۵۵ هزار تنی سیب درختی از استان، بر لزوم شناسایی بازارهای جدید صادراتی برای فروش محصول سیب درختی تاکید کرد.
به گزارش ساقی آذربایجان، اکبر کرامتی در بازدید از روند صادرات سیب درختی از دو واحد سردخانه و مرکز بسته بندی سیب درختی در شهرستان ارومیه افزود: آذربایجان غربی با تولید سالانه بیش از یک میلیون تن قطب سیب کشور به شمار می‌رود، اما هر سال بازار پس از تولید مهمترین مشکل این محصول استراتژیک و صادراتی استان است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه روند صادرات سیب درختی استان در حال حاضر کند است، بر ضرورت تسریع در فراهم کردن زمینه صادرات بیش از ۷۰۰ هزار تن سیب درختی ذخیره سازی شده در سردخانه‌های استان تاکید کرد و ادامه داد: باید دیپلماسی اقتصادی در زمینه صادرات محصولات کشاورزی به خصوص سیب در کشور و استان تقویت شود و رایزانان بازرگانی تلاش خود را در این زمینه افزایش دهند.
کرامتی با اشاره به مسائل و مشکلات سیاسی پیش روی کشورهای بازار هدف سیب استان بیان کرد: عدم فراهم نبودن زیر ساخت‌های صادرات محصولات کشاورزی برای بازگشت ارز به کشور (پیمان سپاری ارزی) در کشورهای مقاصد صادراتی، کمبود واحدهای سورتینگ و بسته بندی و ماشین‌های یخچال دار و لزوم توسعه حمل و نقل ریلی و هوایی برای تسهیل در امر صادرات محصولات کشاورزی به دلیل فساد پذیر بودن آنها از جمله چالش‌هایی هست که باید به منظور رونق صادرات محصولات کشاورزی مرتفع شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی با تاکید بر اینکه کشاورزان منتظر ساز و کارهایی برای عرضه هستند، بیان کرد: از آغاز فصل برداشت سیب درختی از سطح ۶۰ هزار و ۴۶۵ هکتار باغ بارور سیب استان، تا کنون ۱۵۵ هزار تن از این محصول از طریق گمرکات استان به کشورهای همسایه خارجی از قبیل عراق، تاجیکستان، ازبکستان، هندوستان و.. صادر شده و این روند همچنان ادامه دارد.
کرامتی با اشاره به صادرات روزانه بیش از یک هزارتا یک هزار و ۲۰۰ تن سیب درختی از گمرکات استان، اضافه کرد: بحث برند سازی در موضوع صادرات و ایجاد زیرساخت‌های صادراتی از موارد مهم در انجام صادرات است که توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل به‌ویژه حمل‌ونقل هوایی در استان می‌تواند به رونق اقتصادی و افزایش صادرات در بخش کشاورزی کمک قابل توجهی کند.
امسال استان با تولید بیش از یک میلیون و ۲۷۰ هزار تن سیب بازهم رکورد تولید این محصول در کشور را زد اما شرایط آب و هوایی و وزش باد و تنش‌های اقلیمی موجب شد حدود یک سوم از محصول سیب درختی تولیدی به زیر درختی یا همان سیب صنعتی تبدیل شود.