سفیر فرانسه : برای ترمیم روابط با آمریکا کارهای زیادی باید صورت گیرد

فیلیپ اتین” سفیر فرانسه در آمریکا اظهار کرد که گرچه گفت و گوهای خوبی بین مقامات دو کشور صورت گرفته اما کارهای زیادی برای ترمیم روابط و حل اختلافات بین واشنگتن و پاریس باقی مانده است. به گزارش ایرنا، اتین سفیر فرانسه در مصاحبه با شبکه بلومبرگ در مورد شرایط کنونی روابط میان آمریکا و […]

فیلیپ اتین” سفیر فرانسه در آمریکا اظهار کرد که گرچه گفت و گوهای خوبی بین مقامات دو کشور صورت گرفته اما کارهای زیادی برای ترمیم روابط و حل اختلافات بین واشنگتن و پاریس باقی مانده است.

به گزارش ایرنا، اتین سفیر فرانسه در مصاحبه با شبکه بلومبرگ در مورد شرایط کنونی روابط میان آمریکا و فرانسه بعد از پیمان امنیتی نظامی آکوس گفت: دو طرف یک فرآیند مشورت عمیق را آغاز کرده اند که شامل ملاقات های بسیار اساسی است که با ملاقات جو بایدن و امانوئل مکرون روسای جمهور دو کشور در ماه جاری ادامه خواهد یافت.

اتین دیپلمات کهنه کار که از سال ۲۰۱۹ به عنوان نماینده فرانسه در واشنگتن خدمت می کند در ادامه افزود: ما تصمیم گرفتیم حرکت کنیم – البته هنوز انجام نشده است، هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن داریم – اما حداقل این روند را داریم و این باید منجر به ملاقات دو رئیس جمهور در پایان ماه شود.

به نوشته بلومبرگ، انتظار می رود بایدن و مکرون در حاشیه گردهمایی گروه ۲۰ در پایان ماه جاری میلادی در ایتالیا دیدار کنند.

دولت بایدن بعد از تصمیم استرالیا برای فسخ قرارداد ۶۶ میلیارد دلاری زیردریایی با فرانسه در پی  امضای توافقنامه همکاری سه جانبه با دولت‌های انگلیس و ایالات متحده، به دنبال این است که روابط تیره شده با فرانسه را ترمیم کند.

در راستای ترمیم روابط با فرانسه، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در هفته گذشته به پاریس سفر کرد.

سفر بلینکن به پاریس در حالی صورت گرفت که سفیر فرانسه در آمریکا که به خاطر اختلافات میان دو کشور پس از پیمان آکوس به کشورش فراخوانده شده بود، به واشنگتن بازگشت و با جیک سالیوان مشاور امنیت ملی بایدن دیدار و گفتگو کرد.

فرانسه در اوایل ماه جاری و در پی لغو قرارداد خرید ۱۲ فروند زیردریایی توسط استرالیا و امضای پیمان “آکوس” میان واشنگتن، کانبرا و لندن بسیار خشمگین شد و آن را “خنجر از پشت” توصیف کرد و سفیران خود را از واشنگتن و لندن فراخواند و البته دلیل آن را “مشورت” اعلام کرد.