شیوع اسهال ویروسی و آماده‌باش وزارت بهداشت

محمد‌مهدی گویا گفت: موارد اسهال ویروسی که به صورت طغیانی در بعضی از مناطق کشور مشاهده می‌شود، نسبت به سال گذشته افزایش ۲.۷ برابری داشته است. در دو ماه گذشته حدود ۳۰ هزار مورد اسهال در سیستم ثبت اطلاعات نظام سلامت کشور به ثبت رسیده که به نظر می‌رسد حدود ۶۵ درصد از کل اسهال‌های کشور را شامل می‌شود.

به گزارش ساقی آذربایجان، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر با بیان اینکه تمام مواردی که ثبت شده از نظر بیماری وبا کنترل شده و همگی منفی بوده‌اند، بیان کرد: هرچند تا پایان مهر سیستم سلامت کشور برای تشخیص فوری و مراقبت از بیماری وبا و سایر بیماری‌های اسهالی در آماده‌باش قرار دارد و شاید هنوز زود باشد که درمورد سال جاری قضاوت شود؛ اما آنچه اکنون مشاهده می‌شود، افزایش موارد بیماری اسهالی ویروسی است. عمده موارد بیماران بررسی‌شده مربوط به اسهال ویروسی بودند و اکنون نیز این بیماری شایع است و لازم است هم‌وطنان نکات بهداشتی درباره پیشگیری از این بیماری را به دقت رعایت کنند.

او با اشاره به اینکه انتهای فصل بهار، تابستان و حتی ماه مهر فصولی هستند که موارد ابتلا به بیماری‌های اسهال افزایش می‌یابد، گفت: عمده این موارد ناشی از مصرف آب غیربهداشتی و لوله‌کشی‌نشده و همچنین میوه و سبزیجاتی که خوب ضدعفونی نشده‌اند، هستند. این موارد تقریبا در همه استان‌های کشور دیده می‌شود؛ ولی در استان‌های گرمسیری به نسبت استان‌های دیگر شایع‌تر است. مهم‌ترین بیماری که در بین بیماری‌های اسهالی برای نظام سلامت کشور اهمیت دارد، اول بیماری وبا و بعد اسهال‌های خونی است که معمولا منشأ باکتریایی دارند.

او با اشاره به اینکه در بعضی از سال‌ها موارد بیماری‌های اسهالی بیشتر از سال‌های قبل است، گفت: یکی از عوامل تأثیرگذاری در افزایش موارد بیماری‌های اسهالی بارندگی‌های کم سال قبل و استفاده از آب‌های غیرمطمئن به دلیل کمبود منابع آب آشامیدنی تصفیه‌شده در آن سال خاص، است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر بیان کرد: سال جاری هم شاهدیم که موارد بیماری‌های اسهالی افزایش یافته است؛ بنابراین مردم عزیز در هنگام مسافرت و صرف غذا در بیرون از منزل از یک سو و از سوی دیگر رعایت بهداشت فردی به‌ویژه شست‌وشوی دست و رعایت نکات ضدعفونی در هنگام مصرف میوه‌جات و سبزیجات دقت لازم را به عمل آورند.

About Author