طرح ممنوعیت مذاکره مسئولان ایرانی با مقامات آمریکایی

بهارستان‌نشینان که علاقه‌ای به بازگشت آمریکا به برجام ندارند و در این مسیر برای ایجاد مانع تلاش بسیار هم داشتند، هرگونه مذاکره با آمریکا را ممنوع خواهند کرد. هرچند هنوز از سرنوشت دقیق مذاکرات وین اطلاعاتی منتشر نشده است، اما همچنان ایران در حال مذاکره با طرف‌های اروپایی در چین و روسیه برای نحوه بازگشت آمریکا به برجام و لغو تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران است.در این شرایط که تیم دیپلماسی نیاز به حمایت دارد نمایندگان مجلس به‌دنبال جرم‌انگاری حضور در مذاکرات هستند. همچنین نمایندگان مجلس در طرحی دیگر تصمیم گرفته‌اند ورود خبرنگاران خارجی به ایران را محدود کنند و انتشار اخبار رسانه‌های آمریکایی و انگلیسی را مستوجب مجازات قرار داده‌اند.
طبق ماده واحده این طرح ورود خبرنگاران رسانه‌های آمریکایی و انگلیسی حامی تحریم علیه کشور ایران به خاک جمهوری اسلامی ایران ممنوع است و رسانه‌های داخلی مجاز به انتشار اخبار رسانه‌های مذکور نیستند. در تبصره ۱ این ماده واحده تخلف از احکام این قانون مستوجب مجازات تعزیری درجه چهار است.
همچنین طبق تبصره ۲ آن نیز آیین‌نامه اجرائی این قانون ظرف مدت دو ماه توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری وزارتخانه‌های امور خارجه، اطلاعات و دادگستری تهیه می‌شود و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد. لازم به توضیح است ۲۶ طرح و سه لایحه در جلسه علنی روز گذشته مجلس اعلام وصول شد.
طرح قلمرو استقلال شرکت‌های تجاری در حدود مسئولیت مدیران آنها، طرح سامانه ثبت زراعت، طرح ممنوعیت مذاکره مسئولان و مقامات جمهوری اسلامی ایران با مقامات آمریکایی، طرح الزام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران به حمایت از تولید آثار فرهنگی و هنری ضداستکباری از جمله طرح‌های اعلام‌وصول‌شده در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی است.

در این جلسه همچنین لایحه تعیین جایگاه قانونی فدراسیون‌های ورزشی آماتوری، لایحه تشکیل دادگاه دریایی و لایحه اصلاح ماده ۹۲ قانون شهرداری مصوب ۱۳۳۴ به‌صورت عادی اعلام وصول شد.

About Author