عادی سازی روابط با سوریه؛ گام جدید عربستان برای تنش زدایی با ایران

خبرگزاری الجزیره به نقل از منابع آگاه سوری گزارش داد که عربستان سعودی در آستانه توافق با سوریه برای عادی سازی روابط دیپلماتیک قرار دارد. سعودی‌ها قصد دارند با این تغییر رویکرد گامی دیگر در رابطه با تنش زدایی با ایران بردارند.

یکی از اعضای ارشد «جنبش افسران آزاد»، از گروه‌های معارض دولت سوریه که رابطه نزدیکی با وزارت خارجه و دستگاه اطلاعاتی سعودی دارد، به الجزیره گفته است که حال و هوایی آل سعود تغییر کرده است و بسیاری از شاهزادگان بلندپایه، به ویژه شخص محمد بن سلمان تمایلند دارند که بار دیگر وارد تعامل با بشار اسد شوند.

این مقام معارض سوری که خود اخیرا با دولت سوریه به سازش دست یافت، نگرش جدید را این گونه تعریف می‌کند که «زمانه عوض شده است، بهار عربی موضوعی تاریخی است و منطقه در حال انتقال به سمت یک آینده جدید با ویژگی‌های ژئوپولتیکی جدید است.»

یک مقام وزارت خارجه سوریه هم با تایید مذاکرات اخیر دمشق و ریاض اضافه کرد: «محمد بن سلمان تلاش‌هایی را در پیش گرفته است تا از طریق تعامل با سوریه، تنش‌ها با جمهوری اسلامی ایران را خنثی کند.»

به گفته این مقام مسئول، ولیعهد عربستان به تیم مذاکره کننده دستور داده تا به سوریه اطمینان دهند که ریاض قصد براندازی دولت حاکم بر دمشق را ندارد و سوریه به عنوان یک کشور عربی برادر، باید به طور طبیعی به عربستان نزدیک باشد.

منبع آگاه سوری اضافه کرد که این دستور همچنین پیامی روشن به رهبری ایران است مبنی بر این که عربستان پیروزی طرف ایران در جنگ داخلی سوریه را پذیرفته و قصد ندارد این واقعیت را به چالش بکشد.

او گفت که ایرانی‌ها از شنیدن این تغییر موضع بلافاصله استقبال کردند.

به گفته معارض سوری عضو «جنبش افسران آزاد»، سعودی‌ها به روشنی به دولت سوریه گفته اند که قصد عادی سازی روابط را دارند، اما هرگونه حمایت دیپلماتیک از دمشق نیازمند آن است که بشار اسد نشان دهد در رابطه با کاهش نفوذ ایران و اخراج شبه نظامیان مورد حمایت ایران و حزب الله لبنان از خاک سوریه جدی است.

او اضافه کرد: «سعودی‌های درک می‌کنند که ایران به نفوذ سیاسی پنهان در دمشق ادامه خواهد داد، همانطور که در بغداد نفوذ دارند، اما آن‌ها (سعودی ها) و امارات متحده عربی می‌خواهند که اسد به ایرانی‌ها فشار بیاورد تا دست کم ایجاد تاسیسات نظامی استراتژیک مانند پایگاه‌های ساخت و انباشت موشک را کاهش دهد.»

گفتگو‌های سعودی- سوری به دنبال دیدار میان نمایندگان سوریه و اسرائیل با میانجیگری روسیه صورت گرفته است که طی آن هم درباره حضور نظامی ایران صحبت شده بود.

مقام وزارت خارجه سوریه به الجزیره گفت که ریاض دیدار دمشق با اسرائیل را به عنوان مقدمه‌ای برای گفتگو‌های پشت پرده دمشق و آمریکا می‌بیند که طی آن ممکن است واشنگتن وضع موجود سوریه را بپذیرد.

این در حالی است که یک مقام شورای امنیت ملی دولت بایدن به الجزیره گفته است واشنگتن هیچ برنامه‌ای برای سازش با دولت اسد ندارد و به نفع متحدان منطقه‌ای آمریکاست که وارد تعامل با اسد نشوند.

About Author