فشار آمریکا بر سودان جهت رسمی کردن توافق سازش با اسرائیل

منابع عبری فاش کردند که دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا بر سودان جهت امضای “توافق رسمی” ایجاد روابط دیپلماتیک با اسرائیل فشار وارد می‌کند. به گزارش ایسنا، طبق گزارش شبکه تلویزیونی “کان”، واشنگتن یک سال پس از آنکه سودان عادی سازی روابط با اسرائیل را اعلام کرد، به خارطوم برای رسمی کردن روابط دیپلماتیک با تل‌آویو […]

منابع عبری فاش کردند که دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا بر سودان جهت امضای “توافق رسمی” ایجاد روابط دیپلماتیک با اسرائیل فشار وارد می‌کند.

به گزارش ایسنا، طبق گزارش شبکه تلویزیونی “کان”، واشنگتن یک سال پس از آنکه سودان عادی سازی روابط با اسرائیل را اعلام کرد، به خارطوم برای رسمی کردن روابط دیپلماتیک با تل‌آویو فشار می‌آورد.

این شبکه اعلام کرد که اختلافات در جناح نظامی و غیرنظامی شورای حاکمیتی سودان بر سر موضوع عادی سازی روابط، باعث تأخیر در امضای رسمی توافق میان خارطوم و تل آویو شده است.

هنوز مقامات خارطوم در مورد این خبر اظهارنظر نکرده‌اند.

فشار واشنگتن بر خارطوم پس از عدم پیشرفت در پرونده عادی سازی روابط سودان با اسرائیل صورت گرفته است.

هفته گذشته ، یک هیئت امنیتی و نظامی سودان به اراضی اشغالی رفت و با مقامات تل آویو درباره رسمی کردن روابط بحث کردند.

در اکتبر ۲۰۲۰، دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا اعلام کرد که سودان و اسرائیل برای عادی سازی روابط بین خود توافق کردند.

از ۲۲ کشور عربی، تنها ۴ کشور عربی امارات، بحرین، سودان و مراکش سال گذشته توافق‌نامه‌هایی را برای عادی سازی روابط با اسرائیل و پیوستن به مصر و اردن امضا کردند.